Mąka kokosowa – jej właściwości i zastosowanie
Mąka kokosowa to bezglutenowa alternatywa, która ze względu na swoje właściwości cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Posiada szerokie zastosowanie i bez problemu kupisz ją w sklepie gotową, ale także w prosty sposób stworzysz samodzielnie w domu.
Mąka kokosowa – jak jest pozyskiwana i jakie ma właściwości?
Mąkę kokosową pozyskuje się z miąższu kokosa i jest produktem ubocznym wytwarzania oleju i mleka kokosowego. Nie jest słodka, ale ma lekki aromat i posmak kokosa.
Mąka kokosowa charakteryzuje się tym, że posiada bardzo dużo błonnika i białka. Posiada też niewiele węglowodanów, które są łatwo przyswajalne. Podczas regularnego stosowania przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi, więc dzięki temu polecana jest dla diabetyków i osób na diecie odchudzającej.
Produkowanie mąki kokosowej
Mąka kokosowa produkowana jest przemysłowo i jej największe ilości powstają na Filipinach, które są jednym z dwóch największych producentów orzechów kokosowych oraz eksporterem produktów kokosowych.
Mąkę kokosową produkuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda sucha, w której mąka powstaje w kremowej lub lekko brązowej barwie i bogatsza jest wtedy w białko oraz tłuszcz. Drugą metodą jest metoda mokra, w której powstaje mąka o jasnej barwie bogata w błonnik.
Produkcja mąki kokosowej jest na tyle interesująca, że można pozyskać ją w różnym składzie. Wyróżnia się mąkę pełnotłustą, częściowo odtłuszczoną, niskotłuszczową i wysoko błonnikową.
Mąka kokosowa i jej wpływ na zdrowie
Już niejednokrotnie wielu lekarzy, ekspertów, dietetyków i naukowców mówiło o cudownych właściwościach w codziennym stosowaniu mąki kokosowej. Jej główne zalety, które wpływają na dobre zdrowie to:
- brak glutenu, więc przez to mąka kokosowa staje się idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na gluten
- przyspiesza tempo metabolizmu
- wyrównuje poziom cukru we krwi
- zawiera dużo błonnika pokarmowego
- pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi
- usuwa toksyny z organizmu
- posiada niski indeks glikemiczny
- regularne stosowanie zmniejsza ryzyko chorób krążenia krwi oraz zawału.
Mąka kokosowa i odchudzanie
Z racji tego, że mąka kokosowa posiada niewielką ilość węglowodanów łatwo przyswajalnych może być stosowana w chorobach insulinooporności i w przypadku leczenia otyłości, które są chorobami cywilizacyjnymi i pojawiają się ze względu na złe odżywianie.
Wielu dietetyków w menu umieszcza mąkę kokosową do przeróżnych dań, ponieważ można używać jej w daniach wytrawnych, ale również i w tych na słodko.
Mąka kokosowa w profilaktyce antynowotworowej
W wielu publikacjach naukowych można przeczytać o tym, że stosowanie mąki kokosowej w kuchni może mieć wpływ na profilaktykę nowotworową, a to dlatego, że zawiera ona bardzo dużo błonnika. Przeliczając jest to nawet 10 razy więcej błonnika niż w mące zbożowej.
Mąka kokosowa – do czego nie powinno się jej używać?
Mąka kokosowa swoją konsystencją jest całkiem inna niż tradycyjne mąki, które są już znane w każdej kuchni. Gotowania z jej użyciem trzeba się nauczyć i przede wszystkim trzeba sprawdzić, do jakich dań będzie idealna. Nie poleca się jej do dań, których główną bazą jest mąką, czyli np. do naleśników, pieczenia chlebów i bułek, bo w ich przepisie od setek lat używa się mąki pszennej i ciężko ją zastąpić. Warto znaleźć odpowiednie przepisy na dania z mąką kokosową, a w internecie jest ich mnóstwo.
Polecamy
się ten artykuł?