4 min.
Lubisz herbatę? Chemiczka tłumaczy, czego najprawdopodobniej o niej (jeszcze!) nie wiesz

Herbata / Drew Taylor / unsplash
Najnowsze
24.01.2021
Palisz papierosy? Oto, co powinnaś jeść
23.01.2021
Szybko czy wolno? Wyjaśniamy, jak jeść, żeby na dłużej zaspokoić apetyt
23.01.2021
Bruschetta z serem halloumi – oto prawdziwe śniadanie mistrzów
23.01.2021
Zatroszcz się o siebie zimą. Podpowiadamy, jak to zrobić
23.01.2021
Napoje energetyczne Monster i Burn wycofane ze sprzedaży. Przekroczono zawartość jednej z substancji dodatkowych
Herbata jest w każdym polskim domu. Okazuje się jednak, że nie wiemy o niej wszystkiego. Sylwia Panek, znana w mediach społecznościowych jako „Mama Chemik”, postanowiła to zmienić. „Niektóre z torebek do herbat zrobione są z tworzyw sztucznych, które nie dość, że zanieczyszczają naszą planetę, to jeszcze w trakcie zaparzania uwalniają do naszego gorącego napoju mikroplastik i inne substancje” – tłumaczy specjalistka.
Sylwia Panek, czyli Mama Chemik
Sylwia Panek jest chemiczką. Jak sama o sobie mówi: „uczę chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Ekspertka prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.
Jej konto na Instagramie obserwuje ponad 11 tys. osób, a każdy post w ciekawy sposób nawiązuje do ważnych z perspektywy każdej z nas tematów. Tym razem chemiczka postanowiła napisać o herbacie.
Herbata – ciekawostki
Specjalistka podzieliła się ze swoimi obserwującymi kilkoma ciekawostkami dotyczącymi najstarszego napoju na świecie. Niektóre z nich zaskakują!
-
„Mikroplastik w herbacie? Niektóre z torebek do herbat zrobione są z tworzyw sztucznych, które nie dość, że zanieczyszczają naszą planetę, to jeszcze w trakcie zaparzania uwalniają do naszego gorącego napoju mikroplastik i inne substancje.
-
Dodawanie cytryny do herbaty, w której pływają liście lub torebka z liśćmi, może powodować, że obecne w liściach aluminium przedostanie się do naszej herbaty, a po wypiciu może odkładać się w naszym organizmie.
-
Tanie kubki lub zaparzacze, które zwykle sprowadzane są z Chin, mogą zawierać niebezpieczne substancje. Uważajcie na tanią zawierającą ołów porcelanę, bambusowe kubki termiczne klejone żywicami formaldehydowymi oraz kolorowe, zabawne zaparzacze wykonane z nieznanych tworzyw.
-
Cytrusy pryskane są fungicydami oraz pokrywane woskami, więc jeśli lubicie dodawać ich plasterki do napojów, obierajcie je ze skórki lub wybierajcie ekologiczne.
-
Niektóre torebki herbaty można podzielić na dwa opakowania (np.tradycyjne torebki herbat Lipton). Koniecznie wykorzystajcie ten trick, jeśli wolicie słabszą herbatę. Dzięki temu będziecie mieli dwa razy tyle torebek” – pisze Mama Chemik.
Herbata – jaką wybrać?
To jednak nie wszystkie ciekawostki dotyczące herbaty. Z komentarzy pod postem możemy dowiedzieć się np., że przed wrzuceniem cytryny do herbaty, warto z niej wyciągnąć torebkę. Wtedy nasz napój nie będzie zawierał cytrynianu.
Warto także wiedzieć, by zużytych torebek po herbacie nie wyrzucać na kompostownik. Zawarty w nim dodatek tworzyw sztucznych nie jest biodegradowalny.
Jaką herbatę wybierać? Nikogo nie zdziwi fakt, jeśli odpowiemy – liściastą. W 96 proc. herbat w torebkach znajduje się mikroplastik.
Z badań naukowców z McGill University w Montrealu wynika, że do produkcji zdecydowanej większości herbat w torebkach używa się uszczelniającego i nadającego kształt polipropylenu, który uwalnia około 11,6 miliarda mikroplastiku i 3,1 miliarda nanoplastiku do jednego kubka herbaty.
To bardzo zła informacja. Oczyszczalnie ścieków nie są bowiem w stanie wyłapywać tak małych zanieczyszczeń. Mikroplastik trafia więc do rzek, a stamtąd do mórz i oceanów.
Zobacz także

„Jeśli jest godzina 13, masz już za sobą dwie filiżanki kawy i czekasz aż twoja herbata wystygnie, to sygnał, że przesadzasz”. O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy, mówi internistka

5 herbat tygodnia na pochmurne popołudnia

8 zdrowych herbat, które poleciłabyś przyjaciółce. Wybór eksperta ze „Zdrowo czyli sexi”
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go koleżance
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.01.2021
„Bardzo chciałabym, aby każda z nas posiadła podstawową umiejętność tworzenia ziołowych lekarstw” – mówi Ruta Kowalska, zielarka

30.12.2020
Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

25.12.2020
Lara Gessler: Jeśli coś daje początek życiu, jest zalążkiem – to siłą rzeczy musi być wyposażone w bardzo wiele cudownych właściwości

24.12.2020