Kawa może pozytywnie wpływać na nasz organizm. Musisz tylko ją odpowiednio parzyć
Zdrowa kawa to nie oksymoron! Aromatyczny napar z nasion kawy może być zdrowy… o ile zostanie przygotowany w odpowiedni sposób. Zobacz, jakie – według badaczy – są najzdrowsze metody parzenia kawy, a których należy unikać ze względu na zwiększone ryzyko chorób układu krwionośnego.
Zdrowotne aspekty kawy
Kiedy mowa o kawie, zwykle słychać o jej negatywnym wpływie na stan naszego zdrowia. Kawa to też jednak bogate źródło przeciwutleniaczy, które spowalniają procesy starzenia się organizmu i zapobiegają powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych. Dodatkowo kawa zawiera kwas chlorogenowy, związki diteroenowe i polifenole. Działanie tych substancji na organizm jest bardzo szerokie. Przede wszystkim mogą one chronić przed depresją, nowotworami złośliwymi, zawałem serca, udarami, miażdżycą, cukrzycą typu 2. Ilość tych substancji w kawie jest jednak zmienna i zależy od tego, w jaki sposób została ona zaparzona. Badania pokazują, że dzięki odpowiedniej metodzie parzenia można uzyskać napój, który wpłynie na zdrowie pozytywnie.
Różne metody parzenia
Wyróżnia się szereg metod parzenia kawy. Jak wpływają one na jej właściwości zdrowotne?
- Ekspres ciśnieniowy
Ekspresy ciśnieniowe przepuszczają wodę pod ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy. W ten sposób kawa zachowuje największą ilość przeciwutleniaczy, dzięki temu kawa z ekspresu ma właściwości zapobiegania nowotworom złośliwym. Jednak, aby cieszyć się pełnią efektu, należy pamiętać, że mocno palone ziarna kawy nie będą tak zdrowe.
- Ekspres przelewowy
Papierowy filtr używamy w ekspresach przelewowych zatrzymuje kafestol i kaweol. Związki te hamują rozwój nowotworów, ale jednocześnie podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi.
Kawę filtrowaną otrzymamy także, parząc ją przy użyciu specjalnych lejków i papierowych filtrów.
- Kawiarka
Podczas gotowania woda przechodzi przez sitko i filtr, a następnie przelewa się do górnego zbiorniczka. Przygotowany w ten sposób napój nie jest bogaty w antyoksydanty. Taka kawa może jednak sprawdzić się u osób, które mają wrażliwe żołądki. Kawa ma krótki kontakt z gorącą wodą, więc nie wydzielają się w niej związki podrażniające żołądek.
- Kawa zalewana
Taka kawa nie jest najsmaczniejsza, ani też najzdrowsza. Przy parzeniu w ten sposób wydzielają się związki rozpuszczalne w tłuszczach, które podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi. Dodatkowo przygotowana w ten sposób kawa mocno podrażnia żołądek.
Najzdrowsza kawa według badań
Ale która kawa jest najzdrowszą opcją według badań? W latach 1985-2003 naukowcy zbadali grupę ponad 500 tysięcy zdrowych mężczyzn i kobiet, mieszkańców Norwegii, w wieku od 20 do 79 lat. Uczestnicy badania byli pytani o to, jaką kawę piją, jaki rodzaj wybierają i jak często sięgają po kofeinę. Dane przeanalizowano także pod kątem wieku, chorób i nawyków. Co ciekawe, okazało się, że czasami picie kawy było zdrowsze, niż nie picie kawy w ogóle.
Picie filtrowanej kawy łączy się z 15-procentowym spadkiem śmiertelności w kontrolowanej grupie. Jeśli chodzi o śmierć z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, to mężczyźni pijący kawę filtrowaną mieli o 12 proc. niższą śmiertelność, a kobiety o 20 proc.. Najniższa śmiertelność zanotowana została w grupie osób, które piły od 1 do 4 szklanek filtrowanej kawy dziennie. Picie filtrowanej kawy było mniej ryzykowne dla zdrowia uczestników badania, niż picie kawy niefiltrowanej.
Filtr zatrzymuje w sobie substancje, które zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi. W kawie niefiltrowanej tych substancji jest aż o 30 razy więcej niż w tej, która poddana została filtrowaniu.
Jaką kawę pić?
Najlepszym wyborem jest wybranie metody parzenia, w której kawa jest filtrowana. Klasyczna metoda przelewowa to dobry wybór dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez kawy, ale nie chcą ryzykować zdrowa. Warto jednak pamiętać o tym, że wszystko w nadmiarze szkodzi i chociaż picie kawy filtrowanej jest zdrowsze, to nie wszyscy powinni ją pić bezkarnie.
Źródło: sciencedaily
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Aronia – poznaj polskie superfood. „To jeden z najzdrowszych owoców świata”
się ten artykuł?