Jesteś zmęczona, boli cię głowa? Być może czas zmienić dietę
Wielu ludzi uważa, że efekty uboczne pojawiające się po zjedzeniu pewnych rzeczy to tymczasowy problem, który musimy po prostu przeboleć. To błędne założenie, a sięganie po nieodpowiednie jedzenie może nie tylko sprawić, że przytyjesz, ale i narazisz się na wystąpienie wielu dolegliwości.
Nie jesteś pewna, czy obecny jadłospis jest dla ciebie idealny? Gdy spożywasz nieodpowiednie produkty, twoje ciało wysyła ci sygnały ostrzegawcze. Na co zwrócić uwagę?
Kompulsywne jedzenie
Jeśli zauważyłaś, że jesteś w stanie zjeść na raz całe pudełko lodów, paczkę chipsów lub opakowanie ciasteczek, może to źle świadczyć o twojej diecie. Niekoniecznie chodzi o to, że masz słabą wolę i nie potrafisz oprzeć się słodkiej pokusie, być może nie dostarczasz swojemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Kompulsywne jedzenie może być sygnałem od twojego mózgu, który daje ci w ten sposób znać, że nie zaopatrujesz go w odpowiednią ilość potrzebnego mu pożywienia.
Ciągłe zmęczenie
Uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia może oznaczać, że twój organizm przeszedł w tryb oszczędzania energii. Jest to rezultat spowolnionego metabolizmu, który jest naszym największym wrogiem, jeżeli próbujemy zgubić kilogramy. Innym powodem może być nieustabilizowany poziom cukru we krwi, który pozostawia w nas uczucie wycieczenia. Warto ograniczyć spożycie cukru, eliminując z diety przetworzone i słodkie produkty.
Ból głowy
Ból głowy od czasu do czasu jest czymś całkowicie normalnym. Niektórzy doświadczają go na przykład przy zmianach ciśnienia. Stają się jednak problemem, gdy ich częstotliwość nasila się do tego stopnia, że miewasz je prawie codziennie. Jednym z powodów takiego stanu może być spożywanie zbyt małej ilości węglowodanów. Powoduje to drastyczny spadek cukru we krwi, czego efektem są bóle głowy. Jesteś na diecie? Monitoruj codzienne spożycie węglowodanów – na diecie i tak powinnaś to robić.
Słaba odporność
Białko jest odpowiedzialne za budowę mięśni, ale przede wszystkim odpowiada za prawidłową pracę układu immunologicznego. Jeżeli w naszej diecie zabraknie odpowiedniej ilości białka, organizm osłabi się i nie będzie w stanie walczyć z bakteriami czy wirusami.
Problemy z pamięcią
Kolejny raz coś zgubiłaś lub czegoś zapomniałaś? Winowajcą może być nieodpowiednia dieta. Okazuje się, że to, co jest złe dla serca, jest również złe dla mózgu i prawidłowego funkcjonowania pamięci. Wystrzegaj się tłuszczy nasyconych i zastąp burgera warzywami lub owocami. Dobrym wyborem będą także orzechy, nasiona, czy nabiał z niską zawartością tłuszczu.
Problemy skórne
Jeżeli ostatnio na twojej twarzy pojawiał się trądzik i inne zmiany skórne, może to oznaczać, że twój sposób odżywiania nie jest do końca zdrowy. Dieta niskotłuszczowa, ale bogata w węglowodany sprzyja problemom skórnym. Węglowodany zamieniają się w cukier, a ten sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zapaleń, w tym również skóry. Jeżeli w naszym organizmie występują braki witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych to spożywanie potrzebnych węglowodanów staje się problematyczne. Grunt to zbilansowana dieta.
Słabe gojenie ran
Dieta ma również wpływ na tempo i jakość gojenia ran. Białko i witamina C odgrywają kluczową rolę w tym procesie, dlatego ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości tych składników odżywczych. Chyba nie chcesz, by małe zacięcie żyletką podczas golenia nóg goiło się półtora tygodnia, narażając cię na zakażenie.
Niesforne włosy
Głównymi czynnikami mającymi wpływ na nasze włosy są geny oraz wiek. Nie da się jednak ukryć, że dieta również odgrywa kluczową rolę. Jadłospis ubogi w odpowiednią ilość białka, żelaza i tłuszczy staje się powodem wypadających i kruchych włosów. Nie jest to jednak problem nie do pokonania. Wzbogać swoją dietę o brakujące składniki i dorzuć do niej dodatkowo więcej olejów roślinnych.
Źródło: EatThis
Polecamy
Jak catering dietetyczny może ułatwić życie osobom z wykluczeniami pokarmowymi i alergiami? Sprawdźmy!
„The Lancet”: Już dwa plasterki szynki dziennie mogą znacząco zwiększyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?