Przejdź do treści

Jesteś na diecie ketogenicznej i ciągle boli cię głowa? Wyjaśniamy dlaczego

Tekst o przyczynach bólu głowy na diecie ketogenicznej. Na zdjęciu: Miska jedzenia na stole - HelloZdrowie
Jesteś na diecie ketogenicznej i ciągle boli cię głowa? Wyjaśniamy, dlaczego Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta ketogeniczna staje się coraz bardziej popularna. W jadłospisie węglowodany zastępujemy tłuszczami oraz białkiem. Jest to efektywny sposób na zrzucenie wagi, lecz początek jej stosowania często wiąże się z przykrymi odczuciami. Jednym z najczęściej spotykanych efektów ubocznych jest ból głowy.

Skąd biorą się bóle głowy na diecie ketogenicznej?

Bóle głowy są czymś, co spotyka nas najczęściej w pierwszych tygodniach diety ketogenicznej. Ich najczęstsze powody to:

  1. Niski poziom cukru we krwi

Glukoza jest głównym paliwem w naszym organizmie, dla ciała oraz mózgu. Dieta ketogeniczna drastycznie zmniejsza spożycie węglowodanów, zastępując je tłuszczem, co wprowadza twoje ciało w ketozę – stan metaboliczny, w którym energię pozyskuje się głównie z tłuszczów. Na początku diety ciało zaczyna polegać na ciałach ketonowych zamiast glukozy, co może powodować spadki cukru i prowadzić do niskiego poziomu cukru we krwi. Przejście do ketozy może obciążać mózg, co objawia się zmęczeniem psychicznym, zamgleniem umysłu lub bólami głowy.

  1. Odwodnienie

Odwodnienie jest jednym z najczęstszych efektów ubocznych diety ketogenicznej. Jest to spowodowane zwiększoną częstotliwością oddawania moczu po przejściu na ketozę. Podczas zmiany diety ciało wykorzystuje zmagazynowaną formę węglowodanów – glikogen, który również jest związany z cząsteczkami wody. Podczas jego zużycia, woda znajdująca się w nim zostaje uwolniona.

Dodatkowo podczas tego procesu, z powodu zmniejszonego spożycia węglowodanów, zostaje zmniejszona produkcja insuliny, hormonu odpowiedzialnego za wchłanianie glukozy z krwi. Spadek poziomu insuliny może ingerować w ilość elektrolitów takich jak sód i potas w twoim ciele, a pełnią one kluczową rolę w nawadnianiu ciała. Odwodnienie prowadzi do bólów głowy, ale i objawów takich jak suchość w ustach, zawroty głowy, a także zaburzeń widzenia i absolutnie nie należy go bagatelizować.

  1. Inne przyczyny

Powodów bólu głowy na diecie ketogenicznej może być wiele, zaczynając od nadużywania leków, między innymi moczopędnych, ale też innych sprzyjających odwodnieniu. Istotnym czynnikiem jest również wiek i styl życia, czyli to jak i ile śpimy, stres oraz pomijanie posiłków.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Odwodnienia można uniknąć, dbając o prawidłowe nawodnienie i spożywając zdrowe, zrównoważone posiłki. O czym pamiętać?

  • Pij dużo wody. W początkowych fazach diety ketogenicznej tracimy znaczną ilość wody, istotne jest, by zadbać o jej uzupełnienie. Pij co najmniej dwa litry wody dziennie;
  • Ogranicz spożycie alkoholu. Alkohol jest moczopędny, co sprawia, że szybciej się odwadniamy;
  • Jedz więcej niskowęglowodanowych, bogatych w wodę produktów. Produkty takie jak ogórki, cukinia, sałata, seler, kapusta i świeże pomidory zawierają sporą ilość wody i pomogą pozostać nawodnionym. Dodatkowo niektóre z nich są źródłem elektrolitów;
  • Jedz więcej produktów bogatych w elektrolity. Keto-przyjazne produkty, takie jak awokado, szpinak, grzyby lub pomidory są bogate w potas. Migdały, jarmuż, pestki dyni i ostrygi są doskonałym źródłem magnezu oraz doskonale sprawdzają się na diecie ketogenicznej;
  • Sól jedzenie. Niewielka ilość soli może pomóc w zbilansowaniu równowagi elektrolitowej;
  • Spróbuj suplementów z elektrolitami;
  • Unikaj intensywnych ćwiczeń, które mogą obciążać twój organizm podczas pierwszych dni stosowania diety.

Jeśli mimo stosowania tych wskazówek, ból utrzymuje się codziennie, skonsultuj się ze specjalistą – lekarzem bądź dietetykiem.

 

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?