Jemioła to nie tylko świąteczny symbol. Naturoterapeutka wymienia jej właściwości prozdrowotne
Jemioła kojarzy się z ozdobą świąteczną, którą wieszamy pod sufitem. Pocałunek pod gałązką tej rośliny ma podobno przynosić szczęście w miłości i zapewnić płodność. Ale czy wiedziałaś, że jemioła ma także działanie lecznicze? O tym, na jakie dolegliwości pomaga i jakie ma zastosowanie, rozmawiamy z dyplomowaną naturoterapeutką i dietetyczką holistyczną, Joanną Brejecką-Pamungkas.
Jemioła i jej magiczne właściwości
Jemioła pospolita jest półpasożytem, żyjącym na konarach i gałęziach wielu drzew. W Polsce można ją spotkać zwykle na topolach, lipach, brzozach i sosnach, rzadziej na dębach. Jesienią na jej gałązkach pojawiają się małe, białe owoce, kształtem przypominające jagody.
Od najdawniejszych czasów jemioła była uważana za roślinę wyjątkową o magicznych właściwościach. Z uwagi na to, że kwitnie zimą, czyli wtedy gdy wszystko inne obumiera, uważano ją za symbol dostatku i płodności. Obecnie stanowi element tradycji świąt Bożego Narodzenia. Wieszana nad drzwiami, ma przynieść mieszkańcom danego domu szczęście i płodność w nadchodzącym roku.
Jemioła – właściwości lecznicze
Oprócz walorów dekoracyjnych jemioła jest ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze, które wykazuje w formie przetworzonej. Z jej łodyg i liści przygotowuje się herbatki, napary, soki, syropy, maści, wszelkiego rodzaju wyciągi (alkoholowe, wodne, olejowe) oraz miód.
Jak wyjaśnia naturopatka Joanna Brejecka-Pamungkas, tę roślinę stosuje się celem obniżenia ciśnienia krwi, wzmocnienia mięśnia sercowego, poprawy krążenia krwi.
– Jemioła działa rozszerzająco na naczynia wieńcowe i kapilary mózgu, obniża ciśnienie krwi, poprawia obieg krwi jak również wzmacnia mięsień sercowy. Ponadto związki zawarte w tej roślinie są pomocne w leczeniu krwawień z nosa, a także w nadmiernych krwawieniach miesiączkowych – tłumaczy ekspertka.
Preparaty na bazie wyciągu z jemioły pospolitej używane są leczeniu chorób układu krążenia, w tym zwłaszcza miażdżycy oraz dusznicy bolesnej. Ziele jemioły wchodzi w skład mieszanek przeciwmiażdżycowych oraz preparatów łagodzących różne dolegliwości występujące w okresie menopauzy.
Jemioła stabilizuje również pracę trzustki oraz wspomaga metabolizm wątroby. – Pobudza gruczoły wydzielania wewnętrznego wspierając przemianę materii, działając rozkurczowo oraz wzmacniająco na układ immunologiczny – tłumaczy naturoterapeutka. – Usprawnia trawienie, eliminując zaparcia. Pomaga również przy występowaniu kolek pokarmowych – dodaje.
Jemioła pospolita wykazuje działanie lekko moczopędne i uspokajające.
Jemioła – skutki uboczne i przeciwwskazania
Choć lista prozdrowotnych właściwości jemioły pospolitej jest dość długa, to należy mieć świadomość, że nie każdemu będą służyły preparaty zrobione na bazie tej rośliny.
– Preparatów zawierających jemiołę nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, osoby z wrażliwym układem pokarmowym (może wywołać podrażnienia, nudności czy wymioty) oraz osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na jemiołę – wymienia naturoterapeutka.
Stosowanie jakichkolwiek preparatów z jemioły powinniśmy skonsultować z lekarzem lub fitoterapeutą, ponieważ spożywane w nadmiarze mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak: wymioty, biegunki, bóle brzucha, nudności, kolki czy drgawki.
Zobacz także
„Tradycja jest dla nas ważna, dopóki jest wygodna. A jeżeli tradycja wiąże się ze stawianiem nam wymagań, ograniczeń, nakazów – to jej nie lubimy”. Jak nie zwariować w Święta i przeżyć je bez nadmiernego stresu? Wyjaśnia psycholog
Czy słodycze pod choinką to dobry pomysł? Odpowiada dietetyczka Małgorzata Jackowska
Co święta robią z naszym mózgiem? Wyjaśnia psycholożka dr Milena Marczak
się ten artykuł?