Gwiazda betlejemska – czy wiesz, że jest trująca? Lek. Monika Działowska wyjaśnia, dlaczego
„Wszystkie części gwiazdy betlejemskiej mogą być trujące” – mówi lek. Monika Działowska, znana w mediach społecznościowych jako „Pediatra na zdrowie”. Czerwone kwiaty, chociaż pięknie wyglądają na świątecznym stole, nie są więc zbyt bezpieczne – szczególnie, gdy w domu są dzieci. Czy sam kontakt jest dla nas niebezpieczny?
„Pediatra na zdrowie”, czyli Monika Działowska
Lek. Monika Działowska to pediatra w trakcie specjalizacji, znana w mediach społecznościowych. Prowadzi konto „Pediatra na zdrowie” na Instagramie oraz bloga o tej samej nazwie. Lekarka porusza wiele tematów związanych ze zdrowiem i rozwojem dzieci. Wszystko w trosce o maluchy!
Tym razem lek. Monika Działowska podjęła się tematu gwiazdy betlejemskiej, którą wiele z nas ma w domu. Okazuje się bowiem, że ta piękna roślina może być… trująca.
Gwiazda betlejemska – dlaczego jest toksyczna?
„Wszystkie części gwiazdy betlejemskiej mogą być trujące. Po złamaniu/potarciu/ugryzieniu wydobywa się biały, ostry sok mleczny, który ma właściwości trujące i żrące.
Sam dotyk rośliny w całości nie powinien zrobić krzywdy, ale dziecko przecież chętnie „tylko śplubuje to cielwone” lub urwie sobie kawałek listka.
Po kontakcie ze skórą obficie ją umyj pod bieżącą, chłodną wodą. Może się pojawić zaczerwienienie, pęcherze lub owrzodzenia.
Po kontakcie z oczami (np. przetarcie oka ręką ubrudzoną sokiem mlecznym) zrób to samo. Może się pojawić zaczerwienienie oka, a nawet przejściowe zaburzenie widzenia. Po zjedzenie skontaktuj się z lekarzem, nie wywołuj wymiotów!” – pisze lekarka na Instagramie.
I dodaje, byśmy nie dopuszczali do tego, by dziecko miało jakąkolwiek szansę dostać się do tej rośliny. Lekarka radzi, by roślinę – jeśli już ją mamy – postawić naprawdę wysoko.
RozwińPoisencja, czyli gwiazda betlejemska
Co warto wiedzieć o tej roślinie? Poisencja wywodzi się z rodziny wilczomleczowatych, pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Wszystkie rośliny zaliczające się do tej grupy wytwarzają biały, trujący sok mleczny, w którego składzie znajdują się m.in. kwas euforbinowy, euforbina i związki cyjanogenne.
Trujące soki znajdują się w korzeniu, liściach i łodygach. Jeśli związek ten dostanie się w dużej ilości do układu pokarmowego, spowoduje najczęściej zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty, rzadziej poważniejsze zatrucie oraz podrażnienie błony śluzowej w jamie ustnej.
Uspokajamy – by zatruł się nią dorosły człowiek, musiałby zjeść kilkaset liści. Dzieci są bardziej wrażliwe.
Polecamy
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Serce nie lubi niskich temperatur. Kardiolog wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje
Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
Uważaj na ozdoby z masy cukrowej. „One wszystkie mogą wywoływać rzuty alergii” – ostrzega pediatrka
się ten artykuł?