Jak sobie poradzić z objadaniem? Radzi dietetyczka Martyna Mańka
Wydaje ci się, że masz skłonności do objadania się? Chcesz wiedzieć, z czego to może wynikać i jak sobie z tym poradzić? Sprawdź, co na ten temat mówi dietetyczka Martyna Mańka.
Co prowadzi do napadów?
Martyna Mańka podkreśla, że przede wszystkim powinno się rozróżnić objadanie od przejadania.
„Przejedzenie się to postrzeganie ilości spożytego pokarmu, jako nadmiernej. Objadaniu się towarzyszy dodatkowo poczucie utraty kontroli, a tempo jedzenia jest zazwyczaj szybkie” – tłumaczy dietetyczka na swoim profilu na Instagramie.
Do objadania się może prowadzić wiele czynników. Według Mańki mogą to być między innymi:
- stosowanie restrykcyjnych diet, nakładających duże ograniczenia;
- irracjonalna podaż kalorii;
- podejście wszystko albo nic i związany z tym perfekcjonizm;
- karanie siebie za odstępstwa;
- zakazy i nakazy dotyczące jedzenia;
- nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i trudnymi stanami, takimi jak: napięcie, znudzenie, stres, przygnębienie, samotność, lęk.
Jak uniknąć objadania się?
Czy objadania się można uniknąć? Oczywiście. Tylko jak się za to zabrać? Dietetyczka Marta Mańka podpowiada, że pomocne będzie:
- praktykowanie odpowiedniego dialogu wewnętrznego;
- nienakładanie na siebie zbyt wielu restrykcji i zasad;
- elastyczne podejście;
- odpowiednia wartość energetyczna diety;
- znalezienie czasu na odpoczynek;
- budowanie poczucia własnej wartości.
Jak widzisz, ciężko oddzielić dietę od głowy. Jeżeli masz problem z objadaniem się, warto więc zacząć od zajrzenia właśnie do niej – przyjrzeniu się temu, dlaczego się objadasz, z jakimi emocjami się wiąże. Nie musisz pracować nad wszystkimi punktami powyżej naraz. Metoda małych kroków świetnie się tu sprawdzi. To co? Do dzieła!
Holistycznie zdrowa głowa
Profil @holistyczniezdrowa.glowa prowadzi dietetyczka Martyna Mańka. Jak sama o sobie pisze, jej misją jest trwała zmiana nawyków żywieniowych, ale w sposób przyjemny i swobodny.
Rozwiń„Nie jestem zwolennikiem restrykcyjnych, modnych diet i detoksów. Chcę cię nauczyć, że doświadczanie zdrowego jedzenia, może okazać się nie tylko przepyszne, ale także odżywcze dla ciała i umysłu” – podkreśla.
Zobacz także
„Ale schudłaś!” – czy na pewno te słowa chce usłyszeć każda kobieta? Odpowiada psychodietetyczka
„Biedniejsi są grubsi, jedzą gorzej i więcej się ruszają…” Czy tak jest w rzeczywistości? Joanna Dronka-Skrzypczak napisała, co o tym myśli
„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Małgorzata Akkus tłumaczy, jak jeść intuicyjnie i dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?