Jak obniżyć ciśnienie? Podpowiada dietetyczka kliniczna z „Że Niby Fit”
„1,5 miliarda – tyle osób na świecie będzie chorować na nadciśnienie w 2025 roku” – ostrzega dietetyczka kliniczna, prowadząca na Instagramie profil „Że Niby Fit”. Obecnie co trzeci Polak ma nadciśnienie, a ponad 30 proc. z nich o tym nie wie. O czym warto pamiętać, by ustrzec się przed groźnymi skutkami choroby?
Nadciśnienie – co to za choroba?
Nadciśnienie (hipertensja) uznano już za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że w Polsce do 2035 roku częstość jej występowania wzrośnie z 32 proc. do 50 proc., a liczba osób z nadciśnieniem przekroczy 15mln.
Nadciśnienie nie boli, przez co wiele osób nie wie, że choruje. A skutki tej choroby są bardzo groźne. Istotą choroby jest pojawienie się zbyt wysokiego ciśnienia przepływu krwi w tętnicach, co może prowadzić do rozwoju choroby wieńcowej, zaburzenia czynności nerek lub udaru mózgu. Warto więc zwrócić uwagę na znaki, jakie wysyła nam organizm. Jeśli zauważyłaś u siebie w ostatnim czasie problemy ze snem, jesteś nadpobudliwa, nie możesz się skoncentrować, odczuwasz przemijające uczucie ucisku w głowie (zwłaszcza w okolicy potylicy i w skroniach), kołatanie serca, szum i zawroty głowy, to może oznaczać, że twoje ciśnienie jest zbyt wysokie.
Na problem nadciśnienia zwróciła uwagę Asia, dietetyczka kliniczna. Prowadząca profil „Że Niby Fit” na Instagramie, w prosty i bardzo przyjemny sposób dzieli się swoją wiedzą dotyczącą zdrowego trybu życia, diety i żywności. Jej profil na Instagramie obserwuje już ponad 104 tys. osób. Tym razem ekspertka opublikowała post, w którym opisuje rady, jak obniżyć zbyt wysokie ciśnienie. Warto je poznać!
O nadciśnieniu słów kilka
Ciśnienie tętnicze to ważny parametr, który określa stan naszego zdrowia. Jeśli jego wartość przekracza 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego, oznacza to nadciśnienie. Choroba ta może nie dawać żadnych oznak, przez co długo może pozostać nierozpoznana i prowadzić nawet do zgonu.
KILKA FAKTÓW
▫️nadciśnienie staje się częstsze wraz z wiekiem,
▫️w Polsce nadciśnienie ma ok. 10,5 miliona Polaków,
▫️jest coraz częstsze ze względu na starzenie się społeczeństwa, przyswajanie mało aktywnego stylu życia, wzrost przeciętnej masy ciała,
▫️prawidłowe ciśnienie to 120/80 mm Hg,
▫️nadciśnienie jest gdy ≥ 140/90 mm Hg: podczas dwóch wizyt pacjenta lekarz stwierdza takie wartości co najmniej z 2 pomiarów w czasie każdej wizyty
– tłumaczy dietetyczka.
Jak obniżyć ciśnienie?
Leczenie nadciśnienia zaczyna się przede wszystkim od zmiany stylu życia i diety. Jeśli to nie pomoże, niestety leczenie farmakologiczne będzie obligatoryjne już do końca życia. Jakie należy wprowadzić zmiany, by obniżyć ciśnienie? Asia z „Że Niby Fit” wymienia najważniejsze zasady.
RozwińJAK OBNIŻYĆ CIŚNIENIE?
▫️ogranicz spożycie soli – mniej niż 5 g/dzień, czyli mniej niż łyżeczka. Pamiętaj, że źródłem sodu jest nie tylko sama sól, ale i wiele produktów (płatki kukurydziane, wędliny, kabanosy, feta, żywność przetworzona: chipsy, krakersy itd.)
▫️ogranicz spożycie alkoholu – wpływa to korzystnie na obniżenie ciśnienia. Zaleca się też dni bez alkoholu i ograniczenie picia dużych ilości w krótkim czasie
▫️zmień nawyki żywieniowe – polecana jest dieta, która zawiera dużo warzyw (min. 300-400 g/dzień, w tym dużo pomidorów, które są bogate w potas), owoców, rośliny strączkowe, niskotłuszczowe produkty mleczne (np. chudy twaróg), produkty pełnoziarniste, ryby (min. 2x tyg.), orzechy, oliwa. Należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i nasyconych kwasów tłuszczowych (np. masło, olej kokosowy, tłuste sery, śmietana, smalec itd.).
▫️kawa, herbata – kofeina ma krótkotrwały efekt presyjny. Co więcej, pice jej wiąże się z korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Picie czarnej lub zielonej herbaty, może mieć niewielki wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.
▫️jeśli jesteś otyły lub masz nadwagę – schudnij. Przy średnim zmniejszeniu masy ciała o 5,1 kg, redukcja ciśnienia skurczowego i rozkurczowego wynosiła 4,4 i 3,6 mm Hg ❗️
▫️ regularna aktywność fizyczna – pacjentom z nadciśnieniem zaleca się co najmniej 30-minutowy wysiłek np. spacer, bieganie, jazda na rowerze lub pływanie przez 5-7 dni w tygodniu.
▫️rzuć palenie – to prawdopodobnie najsilniejsza pojedyncza zmiana stylu życia, która zapobiega występowaniu chorób sercowo-naczyniowych, w tym udarowi.
Polecamy
Wystarczy dodatkowe pięć minut dziennie, aby obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy: to niezależne od możliwości fizycznych
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Jakie badania na cukrzycę wykonać? Diagnostyka cukrzycy typu 1. i 2.
Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
się ten artykuł?