Przejdź do treści

Jak długo organizm trawi gumę do żucia? Czy guma może przykleić się do ścian żołądka? Odpowiada dietetyczka

Kobieta słucha muzyki i żuję gumę, robiąc z niej balona
Jak długo organizm trawi gumę do żucia?/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Guma do żucia rozkłada się 5 lat. W pierwszej fazie przykleja się do powierzchni, następnie kruszy się pod wpływem czynników atmosferycznych. Czy taki sam los czeka ją, jeśli trafi do żołądka? Będzie zalegać w brzuchu miesiącami, czy organizm ją strawi?  A może przyklei się do ściany żołądka lub jelita? Z mitami na temat połknięcia gumy do żucia rozprawia się Paulina Jamrozik, dietetyczka kliniczna prowadząca Poradnię Dietetyczną MEDIS.

Guma do żucia – ile czasu organizm potrzebuje na strawienie?

Połknięcie gumy do żucia zdarzyło się chyba każdej z nas. Słyszałaś przy tym, że pozostanie ona w żołądku na dobrych kilka lat? Teorii na temat połkniętej gumy balonowej jest mnóstwo. Jaka jest prawda? Czy organizm poradzi sobie bez problemu i strawi połknięty produkt?

Nie jest prawdą, że guma do żucia przylepi nam się do żołądka czy jelit. Nie będzie też zalegać w brzuchu przez kilka lat. Guma niestrawiona zostanie wydalona z naszego organizmu. Trawieniu ulegną jedynie dodatki użyte w jej składzie. Natomiast, samej bazy gumy żołądek nie strawi. Adekwatne jest to do sytuacji, kiedy nie pogryziemy dobrze np. nasion siemienia lnianego. Wówczas w kale także możemy zaobserwować niestrawione resztki – tłumaczy dietetyczka Paulina Jamrozik.

"Jedzenie jest jak plaster na trudne emocje i jednocześnie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym"

Konsekwencje połknięcia gumy do żucia

Stało się, połknęłaś gumę. Pomimo, że nie musisz obawiać się, że zostanie ona z tobą na kolejne miesiące, możesz spodziewać się jednak nieprzyjemnych skutków ubocznych.

To, jak połknięcie gumy wpłynie na układ trawienny, jest kwestią indywidualną. Ważny jest tu w szczególności układ jelitowy, który jest bardzo wrażliwy i silnie unerwiony. Z tego powodu osoby, które mają bardziej wrażliwy układ nerwowy i częściej się stresują, będą miały większe problemy z trawieniem i częściej będą narzekać na dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Wynika to stąd, że jelita odciążają nasz układ nerwowy, przez co zaczynają być nadmiernie obciążone i przestają właściwie pracować. Stąd np. bardzo powszechny w ostatnim czasie zespół jelita drażliwego – wyjaśnia specjalistka.

Inaczej wygląda to jednak w momencie, kiedy połknięcie gumy balonowej zdarza się dość często.

Częste połykanie gumy do żucia może powodować niedrożność jelit, zaparcia czy dyskomfort w układzie pokarmowym. Z tego powodu absolutnie połykanie gum, a już na pewno nagminne, nie jest bezpieczne. Szczególnie należy uważać także, jeśli chodzi o dzieci, ponieważ grozi to zadławieniem, jeśli odruch przełykania nie jest jeszcze tak wypracowany jak u dorosłych. Oczywiście osoby dorosłe także powinny uważać pod tym względem.

Pętla wisielcza z żelka

Częste żucie gumy – jak działa na układ żołądkowy?

Żujemy dla smaku, świeżego oddechu czy relaksu. Warto jednak zastanowić się, co przez to dostarczamy organizmowi. Jak wygląda skład większości gum? Oprócz substancji bazowej, dodaje się żywicę, wypełniacze, konserwanty, środki zmiękczające, substancje słodzące oraz aromaty. Dużo, jak na mały kwadracik. Jeśli więc żujesz codziennie bezcukrowe gumy i jednocześnie boli cię brzuch, winny temu jest jej skład. Zawarty w gumach sorbitol stymuluje perystaltykę jelit i jedzony w dużych ilościach powoduje ból brzucha, a czasem biegunki.

Warto mieć też na uwadze, że gumy nie do końca są zdrowe i wskazane do żucia bez ograniczeń ze względu na ich skład. Najczęstsze substancje słodzące, które są dodawane do gum i trawione przez organizm to sorbisol, syrop sorbitolowy, ksylitol, aspartam, acesulfam, acesulfam K itd. Właściwości słodzików nie są do końca znane, jeśli chodzi o efekty zdrowotne. Ponadto ich nadmiar może mieć efekty przeczyszczające, dlatego nie zaleca się ich nadużywania, czyli w tym przypadku częstego żucia a tym bardziej połykania gumy – dodaje dietetyczka.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Paulina Jamrozik

Dietetyk kliniczny

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?