Jadalne kwiaty – sprawdź, które możesz dodać do swojej diety
Nie wszystkie kwiaty nadają się do spożycia, jednak te jadalne, można wykorzystać nie tylko w odświętnym, ale nawet codziennym menu. Dodają smaku i kolorytu wielu potrawom, w tym sałatkom, deserom czy napojom. A część z nich posiada także cenne właściwości zdrowotne. Chcecie dowiedzieć się więcej? Przeczytajcie!
Nasturcja
Nasturcja, która kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni, coraz częściej wykorzystywana jest w kuchni. Jadalne kwiaty i liście wybornie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nasturcja charakteryzuje się pieprzowym, lekko pikantnym profilem smakowym, który można porównać do rzodkiewki czy rzeżuchy. Kwiaty w kształcie lejka, zazwyczaj jasnopomarańczowe, czerwone lub żółte, stanowią idealny dodatek do ciast, tortów czy muffinek. Świetnie komponują się z sałatkami, serami czy pasztetem. Idealnie współgrają z daniami z drobiu jak również rybami. Ponadto kapary, czyli niedorozwinięte pączki kwiatowe, marynowane lub konserwowane, można wykorzystać w daniach kuchni włoskiej, jak i francuskiej. Oprócz walorów smakowych, nasturcja posiada także wiele właściwości leczniczych. To naturalny antybiotyk, zwłaszcza na szczepy bakterii, które powodują infekcje dróg moczowych. Pomaga w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, a dzięki właściwościom antyseptycznym, leczy niektóre choroby skóry.
Bratek
Bratek, inaczej fiołek ogrodowy, który można spotkać w ogródkach i na balkonach, kwitnie od maja do lipca. Jeśli do tej pory bratka wykorzystywaliście jedynie w celach ozdobnych – nadeszła pora na zmiany! Jego łagodny, a momentami słodko – cierpki smak, stanowi wspaniałe uzupełnienie sałatek i miękkich serów. Niezwykle dekoracyjne kwiaty fiołka, można wykorzystać do przyozdobienia tortów, ciast i deserów.
Chcesz zaskoczyć swoich gości? Kwiaty fiołka zatop w galaretce, kostkach lodu lub dodaj do wody mineralnej. Ten popularny kwiat zawiera mnóstwo witaminy C i mikroelementów. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w walce z przeziębieniem i reguluje przemianę materii. Ale nie tylko. Z bratka przygotowuje się herbatki wspomagające wydalanie toksyn z organizmu.
Lawenda
Choć lawenda uprawiana jest w różnych zakątkach świata, to i tak najbardziej kojarzy nam się z przepięknym regionem Francji – Prowansją. Jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych – usprawnia procesy trawienia, wykazuje działanie rozkurczowe, a także jest częstym składnikiem maści stosowanych do smarowania trudno gojących się ran. Jej fioletowe kwiaty, których głównym składnikiem jest olejek eteryczny, mają ponoć działanie uspokajające. Ponadto połączenie koloru i aromatu sprawia, że lawenda stała się niezwykle pożądanym dodatkiem do wypieków, lodów, likierów, herbat ziołowych. Jej cytrynowo – kwiatowy smak współgra z cytrusami, rozmarynem tymiankiem i czekoladą. Wytrawny smak gorzkiej czekolady w połączeniu z intensywnym smakiem lawendy z Andaluzji to niecodzienne połączenie, które zachwyci ekspertów kulinarnych. Polecana jest również do dań z wieprzowiny, baraniny, czy dziczyzny, a co ciekawe, pasuje nawet do ryb, ziemniaków i ryżu.
Ogórecznik
Ogórecznik lekarski to popularne zioło ogrodowe, o niebieskich kwiatach w kształcie gwiazdy i włochatych liściach, które ze względu na pokrywające je szorstkie włoski, nie są jadalne. Kwiaty o chłodnym, ogórkowym smaku, stanowią piękny dodatek do deserów, koktajli, sałatek, a nawet gazpacho, czyli hiszpańskiego chłodnika z pomidorów. Ponadto ogórecznik może urozmaicić i wzbogacić smak letniej lemoniady, czy ginu z tonikiem. Z kolei w ziołolecznictwie znalazł zastosowanie w leczeniu bólu gardła czy uporczywego kaszlu.
Róża
Róży, kwiatu niezwykle popularnego w Polsce, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy wie jak pięknie się prezentuje i cudownie pachnie, jednak może nie wszyscy zdają sobie sprawę, ile cennych właściwości posiada. Róża zawiera dużo witaminy C, flawonoidów, jak i olejków eterycznych – działa przeciwzapalnie, wzmacnia organizm i redukuje stres. Nadeszła kolej na różę w kuchni, w której wykorzystywane są zarówno jej płatki, jak i owoce. Mimo iż jej odmian są tysiące, to każda z nich jest jadalna. Jednak do grona najsmaczniejszych zaliczymy różę stulistną, galicyjską, francuską, a także dziką. Przy jej wyborze powinniśmy kierować się prostą zasadą – jeśli pachnie przyjemnie, prawdopodobnie również będzie dobrze smakować. Nie ukrywajmy, pączki z różanym nadzieniem mają wielu zwolenników, którzy cenią je za aromatyczny, delikatny i lekko słodki smak. Konfitura z płatków róży doskonale sprawdzi się jako dodatek do herbaty, nadzienie do kruchych ciasteczek, czy czekoladowego tortu. Delikatny aromat płatków róży wzbogaci również smak mięs, a także idealnie skomponuje się z chrupiącym musli.
Stokrotka
Zaskakujące? Niewielkie kwiatki stokrotki, o białych płatkach i żółtym środku, które najczęściej spotykamy na łąkach i w parkach, można wykorzystać podczas kulinarnych eksperymentów. Za najsmaczniejsze uznawane są młode, dopiero co rozwinięte kwiaty – niektórzy twierdzą, że wyczuwają w nich miętę, a innym przypominają rzodkiewkę lub sałatę. Stokrotka doskonale sprawdzi się jako dodatek do kanapek, sałatek, czy herbaty. Co ciekawe, już w czasach starożytnych wykorzystywana była w medycynie – przyspiesza gojenie ran, krwawych wybroczyn, jak i obrzęków skórnych. Zapobiega również infekcjom, a także łagodzi dolegliwości żołądkowe.
Polecamy
Jakie zioła na trzustkę warto wybierać? Oto najlepsza mieszanka
Na co pomaga ostropest plamisty i jak go stosować?
Zdrowe przyprawy – oto 7 roślin i ziół, które powinnaś mieć na półce
Herbatka dla niemowląt pilnie wycofana. „Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu ołowiu”
się ten artykuł?