Herbata z imbirem (zimowa) – przepis na zdrowie
Imbir jest ceniony za swoje prozdrowotne właściwości. Działa antynowotworowo, zwalcza bóle migrenowe i zapobiega przeziębieniom. Ponieważ samo kłącze jest pikantne i niewielu jest amatorów spożywania go na surowo – warto dodawać przyprawę do herbaty zimowej. To nie tylko sposób na przetrwanie okresu wzmożonych zachorowań, ale również miły dodatek do dnia spędzonego przed telewizorem czy z książką w ręce.
Imbir – na co pomaga i jakie ma właściwości?
Imbir pochodzi z północnych Indii. W XIII w. został rozpowszechniony w Afryce Wschodniej, a w XVII w Afryce Zachodniej. Od czasów średniowiecza wykorzystywany był do nadawania piwu charakterystycznego aromatu.
Od stuleci imbir wykorzystywany był również do zwalczania nudności. Po dziś dzień chętnie sięgają po niego kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, w celu powstrzymania porannych mdłości.
Interesujący jest również wpływ imbiru na bóle menstruacyjne. Spożywanie tej przyprawy znacząco obniża odczuwane skurcze. Jego działanie jest porównywalne z kwasem mefenamowym i ibuprofenem.
Regularne spożywanie imbiru sprzyja również łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz chorobą zwyrodnieniową. Działanie to jest efektem hamowania wytwarzania prostaglandyn i leukotrienów.
Sięgnij również po imbir, jeśli dokuczają ci bóle migrenowe. Jest to bezpieczniejsza alternatywa dla leków niesteroidowych, a przy tym nie rodzi skutków ubocznych.
Przyjmowanie wyciągu z imbiru ma działanie antynowotworowe. Hamuje rozwój komórek rakowych, a niekiedy nawet przyczynia się do ich obumierania. W badaniu przeprowadzonym na szczurach dzienna dawka 100 mg imbiru na każdy kilogram masy ciała powodowała zahamowanie rozwoju nowotworu o 56 proc. Po eksperymencie tym wysnuto wniosek, że codzienne spożywanie 600 mg wyciągu z imbiru skutecznie zapobiega rozwojowi komórek rakowych.
Na tym jednak właściwości prozdrowotne imbiru się nie kończą. Przy zwłóknieniu wątroby jest on w stanie przywrócić organowi wygląd zbliżony do zdrowego i zredukować znacząco powstałe zwłóknienie.
W latach 80 XX w. stwierdzono właściwości przeciwzapalne imbiru (w tym przeciwgorączkowe i przeciwbólowe). Jest to zasługa jego zdolności do hamowania syntezy prostaglandyn oraz powstrzymywania aktywności genów, które biorą udział w rozwijaniu procesu zapalnego.
Ile imbiru dziennie można spożywać?
Dawkowanie imbiru jest zależne od celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś w ciąży i doskwierają ci poranne nudności – możesz przyjmować 5 g świeżego kłącza lub 2 łyżeczki syropu dziennie.
W przypadku stanów zapalnych możesz spożywać dziennie od dwóch do trzech gramów sproszkowanego kłącza (w kilku dawkach).
W przypadku dzieci dawka powinna wynosić połowę tej, która przeznaczona jest dla dorosłych.
Czy imbir jest odpowiedni dla każdego?
Mimo szeregu korzystnych właściwości imbiru nie jest przyprawą odpowiednią dla każdego. Jego spożywanie nie jest zalecane osobom, borykającym się z nadciśnieniem oraz chorującym na cukrzycę.
Zachowaj również ostrożność, jeśli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, na arytmię serca oraz oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy. Imbir może bowiem wchodzić nimi w reakcję.
Przeciwwskazaniem są także kamienie żółciowe oraz choroby układu pokarmowego, w tym przede wszystkim choroba wrzodowa.
Herbata zimowa – przepisy
Imbir spożywany na surowo lub w formie sproszkowanej ma pikantny smak. Zdecydowanie smaczniejszą, a przy tym wyjątkowo aromatyczną alternatywą dla spożywania go na surowo jest herbata z imbirem i cytryną lub miodem.
Herbata z imbiru i cytryny
Składniki:
- saszetka ulubionej czarnej herbaty,
- konfitura żurawinowa lub malinowa,
- cynamon,
- świeży imbir,
- cytryna.
Sposób przygotowania
Zaparz herbatę w kubku. Wyjmij saszetkę i dodaj cukier. Gdy napój nieco ostygnie – dodaj cytrynę i dopraw cynamonem. Jeśli lubisz herbatę zimową z konfiturą, możesz dodać łyżeczkę np. żurawinowej lub malinowej.
Herbata z miodem i imbirem na przeziębienie
Składniki:
- saszetka ulubionej czarnej herbaty,
- saszetka herbaty lipowej,
- miód,
- świeży imbir,
- cukier.
Sposób przygotowania
Zaparz herbaty w kubku. Wyjmij saszetki i dodaj cukier. Gdy napój będzie miał temperaturę nie wyższą niż 40 st. Celsjusza – dodaj miód i imbir. Dzięki temu herbata zimowa zachowa cenne właściwości.
Aromatyczna herbata zimowa – przepis
Składniki:
- saszetka ulubionej czarnej herbaty,
- grejpfrut lub pomarańcza,
- świeży rozmaryn,
- świeży imbir,
- goździki,
- cukier.
Sposób przygotowania
Zaparz herbatę w kubku. Wyjmij saszetkę i dodaj cukier oraz goździki. Następnie dodaj grejpfrut lub pomarańczę, imbir i rozmaryn. Możesz pić tak przygotowaną herbatę, gdy jest jeszcze gorąca lub poczekaj, aż ostygnie. W każdym przypadku będzie równie smaczna i aromatyczna.
Źródła:
- P. Glibowski, A. Długołęcka, A. Grdeń, K. Toczek, Właściwości prozdrowotne imbiru, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2017, nr 2, s. 115–121.
- A. Grys, Z. Łowicki, A. Parus, Właściwości lecznicze imbiru ( Zingiber officinale Roscoe), „Postępy Fitoterapii” 2010, nr 1, s. 42–45.
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?