Gorąco? Czujesz się odwodniona? Zrezygnuj z tych potraw
Odwodnienie kojarzone jest z piciem zbyt małej ilości płynów. To prawda, ale nie tylko deficyt wody może prowadzić do tego stanu. Niektóre pokarmy działają moczopędnie, co powoduje, że tracimy wodę z naszego organizmu. Poznaj 16 produktów, których należy unikać, aby się nie odwodnić.
Czym jest odwodnienie?
Odwodnienie to stan, kiedy przyjmujemy mniej wody, niż jej tracimy. Może do tego dojść podczas letnich upałów czy dużego wysiłku fizycznego. Najczęściej jest powodowane niewielką ilością spożytych napojów. Powinnaś wypijać około 2 litrów wody dziennie, a gdy twoja aktywność fizyczna jest większa, to wypitej wody też powinno być więcej. Może jednak zdarzyć się tak, że nadmierne spożywanie produktów moczopędnych także spowoduje spadek płynów w twoim ciele. Oto produkty, na które należy uważać.
Jedzenie, które prowadzi do odwodnienia
- Szparagi
Aspargina, czyli aminokwas zawarty w szparagach, powoduje uwalnianie wody z organizmu. W moczu ten aminokwas przekształca się w związki zawierające siarkę, które charakterystycznie pachną. Ci, którzy uwielbiają szparagi, wiedzą, że po ich zjedzeniu mocz ma dziwny zapach. Warto jeść szparagi, ale z umiarem. Są bogatym źródłem błonnika, który doskonale wpływa na pracę jelit. Jednak jeśli cierpisz na kamienie nerkowe, nie polecamy spożywania tego warzywa.
- Karczochy
Są stosowane w zielarstwie jako warzywo moczopędne. Jednak spożywanie go w normalnych ilościach od czasu do czasu nie wpłynie negatywnie na poziom wody w organizmie. Wykazano też jego pozytywne działanie na układ krwionośny i na wątrobę. Ziele karczocha możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim, jako herbatka do zaparzania.
- Buraki
Jak już wymienione wyżej produkty, także buraki znane są ze swoich właściwości moczopędnych. Jednak spożywanie ich do obiadu nie wywoła dużej utraty wody. Picie soku z buraka dobrze wpływa na działanie wątroby.
- Posiłki wysokobiałkowe
Spożywanie produktów o dużej zawartości białka to fantastyczny sposób na utrzymanie energii podczas trenowania, zwłaszcza przy budowaniu masy mięśniowej. Przedawkowanie białka może jednak powodować odwodnienie, co udowodnili naukowcy z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Connecticut. Zaangażowali oni 5 ochotników – studentów uprawiających sport, którzy jedli produkty o małej, średniej i wysokiej zawartości białka. Stan ich nawodnienia badano co dwa tygodnie. Wyniki pokazały, że podczas pobierania dużych ilości białka ich nerki pracowały na najwyższych obrotach, a wydalanej wody było dużo. Gdy wrócili do przyjmowania małych ilości białka, nerki pracowały normalnie, a ilość wydalanej wody spadła. Pokazuje to, że przy stosowaniu diety wysokobiałkowej należy wypijać większe ilości wody niż normalnie.
- Wędliny
Większość dzisiejszych wędlin jest napakowana solą i cukrem. Wpływają one znacznie na pozbywanie się wody z organizmu. Odstaw wędlinę, jeśli masz aktywnie zaplanowany dzień. Pamiętaj też o popijaniu po zjedzeniu kanapek.
- Sos sojowy
Sos sojowy ma dużą zawartość soli, co powoduje odwodnienie. Gdy jesz danie, które doprawiasz sosem sojowym, pamiętaj, aby solidnie je popić. Duża zawartość soli w sosie sojowym może także powodować podwyższenie ciśnienia.
- Smażone jedzenie
Do smażenia przeważnie używamy soli, domowe frytki także najlepsze są posolone. Postaraj się nie łączyć smażonych potraw ze słodkimi dodatkami, które zwiększą i przyspieszą odwodnienie. Niedopuszczalne jest też popijanie ich napojami gazowanymi. To już „zabójcze” trio.
- Słone przekąski
Im bardziej solone przekąski, tym bardziej chce ci się pić, a potem częściej odwiedzasz łazienkę. Powoduje to szybkie odwodnienie organizmu i wpływa niekorzystnie na twoją tuszę. Słone chipsy, popcorn czy paluszki warto zamienić na inne, zdrowsze, przekąski.
- Gotowe produkty
Zawierają dużo soli, która niekorzystnie wpływa na nawodnienie organizmu. Najbezpieczniej dla ciebie będzie jeśli całkiem zrezygnujesz z gotowych, szybkich dań (chyba że mają naprawdę dobry skład). Jeśli nie masz czasu na obiad, możesz szybko ugotować makaron, a gdy się gotuje, pokroić ogórka, pomidora, a następnie wrzucić je do odcedzonego i ostudzonego makaronu. Zdrowa sałatka gotowa, a czas przygotowania podobny.
Napoje, z których lepiej zrezygnować
- Napoje owocowe
Napoje owocowe, często mylone z sokami, zawierają dużo pustych kalorii, które mogą powodować odwodnienie. W soku znajdują się duże ilości węglowodanów, które mogą zaburzać funkcjonowanie żołądka i nasilać objawy odwodnienia. Słodkie soki powodują, że mamy uczucie ciągłego pragnienia, pijemy ich więcej i częściej chodzimy do łazienki.
- Woda kokosowa
Nie daj się zwieść słowu „woda”. Woda kokosowa zawiera dodatek cukru, który wzmaga pragnienie, a tym samym więcej wody jest usuwane z organizmu. Badania pokazują też, że woda kokosowa nie nawadnia tak dobrze jak ta „zwykła”. Jest ona polecana osobom aktywnym jako napój izotoniczny, jednak naturalna woda kokosowa jest gorzka w smaku, co nie zachęca do picia jej w dużych ilościach. To też może powodować odwodnienie, zwłaszcza podczas wysiłku.
- Kawa
Kofeina zawarta w kawie ma udowodnione działanie moczopędne. Jeśli wypijasz dziennie maksymalnie 2 kubki kawy, nie musisz się martwić odwodnieniem. Jednak przesadzenie z ilością kawy może wpłynąć na częstsze wizyty w toalecie. Dobrze jest też pić kawę bez cukru, który wzmaga pragnienie. Kawa wypłukuje także mikroelementy, warto więc po kawie wypić szklankę wody, aby uzupełnić poziom elektrolitów i uniknąć odwodnienia.
- Napoje gazowane
Wiadomo, że w napojach gazowanych jest ogromna ilość cukru. Udowodniono, że cukier zawarty w takich napojach czerpie wodę z tkanek, a co za tym idzie, przyczynia się do twojego odwodnienia. Takie napoje zawierają także kofeinę, która ma działanie moczopędne. Pijąc napoje gazowane, masz ochotę na więcej i możesz mieć mylne wrażenie, że dobrze nawadniasz organizm, a w rzeczywistości pozbawiasz go cennej wody.
- Herbatki odchudzające i oczyszczające
Takie napoje w swoim składzie zawierają dużą ilość polifenoli i przeciwutleniaczy poprawiających zdrowie, ale działają bardzo moczopędnie i na tym głównie opiera się ich działanie. Udając się często do WC, pozbywamy się wody z organizmu, wraz z nią substancji toksycznych, a co za tym idzie, tracimy na wadze. Od czasu do czasu warto sobie zrobić takie oczyszczanie, jednak picie takich herbatek codziennie przez dłuższy czas, może być niebezpieczne dla twojego zdrowia. Wiele z nich zawiera także w składzie liść senesu, który ma działanie przeczyszczające.
- Napoje energetyczne
Mogą one faktycznie pomóc ci przetrwać w pracy po ciężkiej nocy, ale na dłuższą metę picie ich przyniesie więcej szkód niż pożytku. Mogą powodować zaburzenia ze strony układu trawiennego, co nie należy do przyjemności. Działają też też moczopędnie, co może spowodować szybkie odwodnienie.
- Alkohol
Alkohol ma właściwości moczopędne, o czym na pewno nie raz się przekonałaś, wybierając się na piwo ze znajomymi. Jeszcze bardziej zdradliwe jest picie alkoholu na dworze w upalny dzień. Alkohol w połączeniu z poceniem się spowoduje, że poziom wody w twoim organizmie szybko ulegnie zmniejszeniu. Aby uniknąć odwodnienia, popijaj wodę podczas picia alkoholu.
Źródło: EatThis
Zobacz także
Polecamy
Domagają się nowelizacji „rozporządzenia sklepikowego”. Aktywiści: ponad 17 proc. uczniów dyskryminowanych z uwagi na dietę
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Najlepsze sosy do dań z grilla — nie tylko sos czosnkowy
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?