Przejdź do treści

Garnek rzymski – co w nim piec i jak go prawidłowo używać?

Garnek rzymski – co w nim piec i jak go prawidłowo używać? Istock,com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Garnek rzymski to gliniane naczynie wykorzystywane do pieczenia różnorodnych dań (przede wszystkim jednogarnkowych) oraz chleba. Związana z materiałem wykonania charakterystyczna porowata struktura zapobiega nadmiernemu wysuszaniu potrawy w czasie przygotowywania. Używanie glinianego garnka wiąże się jednak również z koniecznością przestrzegania kilku typowych zasad korzystania, m.in. moczenia i stopniowego nagrzewania przed użyciem.

Garnek rzymski do pieczenia chleba i nie tylko

Garnek rzymski jest rodzajem glinianego naczynia stosowanego do pieczenia chleba oraz przyrządzania potraw w piekarniku. Materiał wykonania charakteryzuje się porowatą strukturą, która zatrzymuje wodę i oddaje ją w czasie obróbki termicznej. Dzięki temu przygotowywanie w nim potraw daje efekt, jak przy jednoczesnym zastosowaniu pieczenia i delikatnego gotowania na parze wydobywającej się z powierzchni naczynia.

Co najlepiej gotować w garnku rzymskim?

Garnek rzymski zapewnia wiele opcji związanych z menu. Można przyrządzać różnorodne dania jednogarnkowe, przygotowywać mięsa i warzywa, wypiekać chleby oraz niektóre rodzaje deserów. Potrawy, do których ugotowania warto wykorzystać tego rodzaju naczynie to m.in.:

  • gulasze mięsne i/lub warzywne,
  • zapiekanki, np. lasagne lub ziti,
  • mięsa, np. kurczak w całości lub kawałkach, kaczka, indyk (często pieczone jednocześnie z warzywami),
  • pieczone ziemniaki,
  • puddingi chlebowe,
  • pieczone desery owocowe, np. faszerowane jabłka.

 

Jak prawidłowo używać garnka rzymskiego?

Gotowanie potraw z wykorzystaniem garnka rzymskiego jest relatywnie proste, pozwala na zredukowanie nakładu pracy i uwagi koniecznych do przygotowania smacznego posiłku. Wymaga jednak zapoznania się z podstawowymi zasadami użytkowania, charakterystycznymi dla tego typu naczynia.

Przed pierwszym użyciem garnka rzymskiego

Zanim przygotujesz pierwszą potrawę w nowym garnku rzymskim powinnaś zadbać o wykonanie kilku czynności, które mają na celu utrwalenie materiału i poprawę wytrzymałości naczynia. Szczegółowy opis znajdziesz zwykle w instrukcji dołączonej do konkretnego modelu.

Pierwszym krokiem jest całkowite namoczenie garnka w wodzie. Zalecany minimalny czas standardowo waha się od 30 minut do 2 godzin. Po namoczeniu należy osuszyć garnek i natrzeć jego powierzchnię olejem roślinnym. Następnie rekomenduje się wypełnić go wodą do ¾ objętości, przykryć przykrywką i wstawić do zimnego piekarnika. Później należy włączyć piekarnik, nagrzać go do 175°C i piec garnek z wodą przez 2-3 godziny, a następnie wyłączyć i pozostawić do całkowitego wystudzenia. Po wykonaniu tych czynności garnek jest gotowy do pierwszego użycia.

Przygotowywanie dań w garnku rzymskim

Przy korzystaniu z garnka rzymskiego pamiętaj, żeby:

  • namaczać go w wodzie przez około 15 minut przed każdym stosowaniem (zarówno główną część, jak i pokrywę), następnie osuszyć i wypełnić składnikami potrawy,
  • wkładać garnek rzymski do zimnego piekarnika i nagrzewać stopniowo (włożenie naczynia do gorącego pieca może spowodować jego pęknięcie wywołane różnicą temperatur),
  • po wyjęciu garnka z piekarnika umieszczać go na przystosowanej do gorących materiałów powierzchni o temperaturze pokojowej (np. na drewnianej podkładce).

Mycie garnka rzymskiego

Zwykle zaleca się, by garnek rzymski myć bez użycia płynu do naczyń i innych detergentów. Mogą one wchłaniać się przez porowatą strukturę garnka i później być wydzielane do przygotowywanej potrawy. Lepiej sprawdzi się mycie naczynia w ciepłej wodzie i szorowanie przy użyciu gąbki lub szczotki. Do mycia trudnych do usunięcia zabrudzeń przydaje się soda oczyszczona, której niewielką ilość (około 1 łyżki) dodajemy do wody używanej przy myciu garnka rzymskiego.

Przechowywanie garnka rzymskiego

Po wyszorowaniu naczynie należy dokładnie osuszyć i przechowywać w dobrze wentylowanym, suchym miejscu. Nie należy przykrywać garnka. Te działania zapobiegają pojawianiu się pleśni, która może się rozwijać na skutek nadmiaru wilgoci.

 

Jak prawidłowo gotować warzywa? Podpowiadają ekspertki Czytamy Etykiety

Garnek rzymski – czy warto kupować?

Garnek rzymski pozwala na przygotowanie smacznych potraw – dzięki wydzielaniu pary wodnej mięso zachowuje delikatność i soczystość, warzywa pozostają jędrne, a upieczony w domu chleb zyskuje chrupiącą skórkę bez wysuszenia miąższu i przy niższym ryzyku przypalenia.

Czy to wystarczające argumenty przemawiające za zakupem naczynia? Zależy to głównie od tego, jak często w praktyce korzystałabyś z zalet jego stosowania. Właściwie wszystkie potrawy z garnka rzymskiego da się z dobrym efektem przygotować z wykorzystaniem najprostszych, dostępnych w prawie każdej kuchni sprzętów (garnka, patelni, formy do pieczenia). Przy częstym przygotowywaniu chleba lub dań jednogarnkowych może mieć jednak sens zainwestowanie w to naczynie, dzięki któremu wkładając nieco mniej wysiłku uzyskamy potrawę o lepszych walorach smakowych.

Gdzie kupić garnek rzymski?

Garnek rzymski możemy wygodnie kupić w sklepach internetowych. Naczynia dostępne są również w wielu sklepach z wyposażeniem gospodarstwa domowego. Cena garnka, w zależności od rozmiaru i marki, waha się od około 20 do około 300 złotych. Za średniej wielkości (3-litrowy) garnek renomowanej firmy zapłacimy około 200 złotych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?