Dlaczego warto jeść migdały? Nie chodzi tylko o ich smak
Utrzymanie zbilansowanej diety jest kluczowe do tego, aby prowadzić zdrowe, długie życie. Nasza dieta powinna być jak najbardziej bogata w produkty dostarczające naszemu organizmowi wiele cennych składników. Jednym z elementów codziennej, zdrowej diety powinny być z pewnością orzechy, a wśród nich – migdały.
Jedz migdały, na zdrowie
Dodanie migdałów do codziennej diety może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie, albowiem obniżają one ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy potwierdzili zależność między częstym spożywaniem migdałów, a obniżeniem poziomu cholesterolu we krwi. Nowe badania sugerują, że migdały są świetnym zamiennikiem dla mniej zdrowych przekąsek, jak ciasteczka czy chipsy. Naukowcy twierdzą nawet, że migdały są w stanie pomóc osobom, u których jest duże ryzyko wystąpienia u nich chorób sercowo-naczyniowych.
Co mówią badania?
We wspomnianych badaniach, które ukazały się w amerykańskim czasopiśmie American Journal of Clinical Nutrition, osoby biorące udział w testach zostały poproszone o codzienne spożywanie migdałów albo innych przekąsek o tej samej kaloryczności przez sześć tygodni. Badania wykazały, że osoby, które spożywały codziennie migdały miały lepszy poziom cholesterolu LDL we krwi („złego” cholesterolu) oraz ich śródbłonek lepiej funkcjonował. Dodanie migdałów do codziennej diety badanych obniżyło ich ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe o nawet 32 proc.
Ta sama grupa badaczy już wcześniej udowodniła pozytywny wpływ regularnego spożywania migdałów na nasze ciało. Ich wcześniejsze badania wykazały, że migdały pomagają w pozbyciu się nadmiernych centymetrów w talii oraz w zmniejszeniu wskaźnika BMI.
We wcześniejszych badaniach, badacze użyli czterodniowego dziennika żywieniowego w celu oceny diety ponad 6 500 osób z Wielkiej Brytanii. Osoby, które jadły migdały na co dzień, miały ogólnie zdrowszą dietę od innych, ze względu na większą ilość przyjmowanych protein, tłuszczów, witaminy C, błonnika, potasu oraz innych wartościowych składników odżywczych.
Osoby, które jadły migdały regularnie, wykazały się również mniejszym spożyciem tłuszczów trans, węglowodanów, cukru oraz soli, które są ściśle powiązane z niektórymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zwiększone ciśnienie krwi.
Zatem sięgaj po migdały nie tylko raz w roku, na świątecznym mazurku. Pamiętaj, że wpływają nie tylko na poziom cholesterolu i cukru we krwi, wzmacniają też koncentrację, uspokajają. Zawierają wiele cennych składników (m.in. błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe czy białko). Możesz je po prostu chrupać lub wykorzystać jako bazę do wielu smacznych przekąsek. Wypróbuj: Migdały z czekoladą i miodem – połączenie nieziemsko dobre i zdrowe.
Źródło: medicaldaily
się ten artykuł?