Przejdź do treści

Dieta wysokowęglowodanowa wydłuża życie? Najnowsze badania a opinia dietetyka

Na stole kromki chleba, bochenek chleba
zdjęcie: iStockphoto.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dieta niskowęglowodanowa zyskała popularność ze względu na skuteczność w odchudzaniu. Okazuje się jednak, że taki sposób jedzenia może zmniejszać szanse na długowieczność. Najnowsze badania przeprowadzone na University of Sydney wskazują wpływ wielkości węglowodanów w diecie na długość życia. – Zachęcam do stosowania zbilansowanej diety, z największym udziałem węglowodanów. Należy pamiętać, aby wybór węglowodanów był odpowiedni, głównie: warzywa, owoce, kasze – radzi dietetyk Iwona Wanat.

Badanie dotyczące wpływu diety na długość życia zostało przeprowadzone na University of Sydney. Wykazało, że niskobiałkowe diety mogą być równie skuteczne, jak diety niskokaloryczne. Podają one, że wysoka zawartość węglowodanów dobrze wpływa na ogólne samopoczucie, poprawiając sprawność mózgową i pamięć. Mimo, że badanie było przeprowadzane na myszkach, autorzy zaznaczają, że podobne rezultaty można zaobserwować u ludzi.

Autorzy badań informują, że jedzenie posiłków wysokowęglowodanowych może przynieść korzyści w hipokampie – regionie mózgu odpowiedzialnym za uczenie się i pamięć.

Nowe badania wskazują, że niskobiałkowe diety o wysokiej zawartości węglowodanów mogą być kluczem do dłuższego życia i ochrony przed demencją. Naukowcy z University of Sydney stwierdzili, że myszy karmione wysokowęglowodanową dietą wykazały poprawę ogólnego samopoczucia i miało to wpływ na lepszą sprawność mózgową i pamięć.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports” pokazują po raz pierwszy, że dieta niskobiałkowa o wysokiej zawartości węglowodanów ma podobne ochronne działanie dla mózgu, jak ograniczenie kalorii.
„Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia farmakologicznego w przypadku demencji. Możemy spowolnić chorobę, ale nie możemy jej powstrzymać. Jest to ekscytujące, że za pomocą diety możemy poprawić zdrowie mózgu i opóźnić wystąpienie demencji” – skomentował autor badań Devin Wahl. 

Opinia dietetyka

Stosowanie przez dłuższy czas diety o obniżonej zawartości węglowodanów nie jest korzystne dla zdrowia. Jest wiele badań, które potwierdzają wpływ diety na długość życia. Znacznie więcej odnotowuje się przypadków śmierci wśród osób, które ograniczały spożycie węglowodanów, przy nowotworach ryzyko zgonu jest o około 30 procent większe, a zagrożenie śmiercią na skutek chorób sercowo-naczyniowych, może wzrosnąć nawet o 40-50 procent.
Zachęcam do stosowania zbilansowanej diety, z największym udziałem węglowodanów. Należy pamiętać, aby wybór węglowodanów był odpowiedni, głównie warzywa, owoce i kasze.

mgr dietetyk Iwona Wanat

Przy wyborze diety, warto słuchać potrzeb swojego organizmu, trybu życia i preferencji. Dieta powinna zostać dobrana w sposób indywidualny i zaspokajać potrzeby fizyczne i psychiczne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?