Dieta lekkostrawna – efekty, zasady, przeciwwskazania
Dieta lekkostrawna pozbawiona jest ciężkostrawnych produktów i dań, a stosuje się ją głównie w zaburzeniach i chorobach układu trawienia. Dieta wyklucza lub znacznie ogranicza jedzenie potraw smażonych, tłustych, powodujących wzdęcia i drażniących przewód pokarmowy. Jakie są efekty stosowania diety lekkostrawnej?
Dieta lekkostrawna – co jeść?
Dieta lekkostrawna to dieta lecznicza pozbawiona ciężkostrawnych produktów i dań, stosowana głównie w zaburzeniach i chorobach układu trawienia. Wyklucza lub znacznie ogranicza jedzenie trudno strawne – smażone, tłuste, powodujące wzdęcia (m.in. warzywa kapustne, cebulowe, nasiona roślin strączkowych), pikantne, drażniące (alkohol, ocet, kawa, mocna herbata). Do tej kategorii należą też pełnoziarniste produkty zbożowe, ścięgniste mięso, wędliny peklowane, czekolada czy napoje gazowane.
W skład diety lekkostrawnej wchodzą m.in.:
- oczyszczone ziarna zbóż i mąka graham,
- młode warzywa i dojrzałe owoce bez skórek i pestek,
- przeciery,
- zupy krem,
- soki.
Posiłki powinny być niewielkie i jedzone regularnie cztery–pięć razy w ciągu dnia, a najpóźniej dwie godziny przed snem. Zalecane metody ich przygotowania to gotowanie w wodzie i na parze, duszenie, pieczenie we własnej wilgoci, rozdrabnianie. Dozwolony jest niewielki dodatek olejów roślinnych. Dieta łatwostrawna jest zwykle bogata w węglowodany, ale uboga w błonnik i tłuszcz.
Dieta lekkostrawna nazywana jest też dietą łatwostrawną.
Dieta lekkostrawna – wskazania
Dieta lekkostrawna jest wskazana jako przejściowy sposób żywienia. Jest stosowana przy zatruciach, chorobach infekcyjnych z gorączką, a także przy kuracji antybiotykowej i dolegliwościach takich jak: zgaga, refluks czy wrzody żołądka. Bywa pomocna po przejedzeniu.
Jest też zalecana przez lekarzy po zabiegach chirurgicznych, dla osób starszych, a także z zaburzeniami ze strony układu trawienia, m.in. żołądka, jelit, wątroby, pęcherzyka żółciowego, również tymi powodowanymi nadwrażliwością pokarmową (takie menu nie powinno jednak zawierać niekorzystnie działających składników). Stosowanie diety nie jest zalecane w przypadkach, gdy nie istnieją ku temu przyczyny zdrowotne.
Dieta lekkostrawna – efekty
Jakie są efekty diety lekkostrawnej?
Dieta łatwostrawna:
- odciąża układ trawienia,
- likwiduje lub zmniejsza nieprzyjemne objawy żołądkowo-jelitowe,
- pomaga unikać wzdęć.
Dieta lekkostrawna wyklucza wiele niezdrowych produktów, m.in. smażonych czy tłustych mięs; często wiąże się to również z niższą podażą kalorii.
Produkty niewskazane w diecie lekkostrawnej
Jakie są minusy diety lekkostrawnej?
- Dieta wymaga spożywania większej ilości oczyszczonych, gotowanych i rozdrobnionych składników, co w przypadku produktów roślinnych oznacza spadek zawartości w nich antyoksydantów, witamin, a często też składników mineralnych.
- Znacząco zmniejsza też udział wielu zdrowych produktów, m.in. tłustych ryb będących źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, oraz warzyw bogatych w związki siarkowe.
- Lekkostrawny jadłospis wymaga dobrego zbilansowania, by zapewniał odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
- Dieta wyklucza wiele smacznych dań, wymaga zmian stosowanych produktów i technik kuchennych. Jej stosowanie może być bardziej czaso- i pracochłonne niż w przypadku tradycyjnego menu, a także trudniejsze poza domem.
Zobacz także
Kiedy brać białko, rodzaje białka, przeciwwskazania
„Miałam łzy w oczach, kiedy rozmiarówka kończyła się na L, a ja nosiłam XXL. Do tego doprowadziłam się poprzez zajadanie smutków słodyczami” – mówi Jessica Meinhard
„Dzieci wegańskie czy wegetariańskie rodzą się z prawidłową masą ciała, zdrowe i rozwijają się prawidłowo. To, że brak mięsa w diecie ciężarnej szkodzi dziecku, to mit” – mówi dietetyczka Iwona Kibil
Polecamy
się ten artykuł?