Ćwiczenie wyobraźni pomoże ci schudnąć. To może być prostsze, niż ci się wydaje
Naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth donoszą, że grupa osób, którą zachęcano do szczegółowej wizualizacji efektów odchudzania traciła kilogramy 10-krotnie skuteczniej niż grupa korzystająca z motywacyjnego wsparcia terapeuty. Czym jest metoda FIT i co ma z nią wspólnego wyobraźnia?
Co pokazały badania?
Przebadano 141 osób o BMI powyżej 25, a zatem sklasyfikowanych jako osoby z nadwagą. Wybrano spośród ludzi już stosujących dietę i aktywność fizyczną. Część stosowała FIT (Functional Imagery Training), metodę opracowaną wspólnie z Uniwersytetem Queensland, polegającą na wizualizacji multisensorycznej.
Jako ćwiczenie wstępne proszono pacjentów, aby wyobrazili sobie, że widzą, dotykają i smakują cytrynę – w jak największym detalu. Następnie polecono, aby wizualizowali, w jaki sposób utrata nadmiarowych kilogramów wpłynie na ich życie – to jest, na jakie czynności będą mogli sobie wówczas pozwolić. Przykładowo, jeśli badany odpowiedział, że pozbycie się nadwagi umożliwi mu upragniona wyprawę w góry – proszono, aby angażując maksimum zmysłów przywołał w wyobraźni np. zapach powietrza na szczycie, promienie słońca na twarzy, dotyk kosodrzewiny i skał.
W drugiej grupie pacjentów zastosowano wywiady motywacyjne, czyli spotkania z terapeutą, podczas których omawiano powody odchudzania i cele pacjentów.
Technika FIT – na czym polega?
„Większość ludzi wie, że do zrzucenia wagi potrzebna jest dieta i ruch, ale najczęściej jesteśmy niewystarczająco zmotywowani, żeby te metody stosować” – podkreśla członkini ekipy badawczej, doktor Linda Solbrig. „Celem FIT jest zachęcenie ludzi do kreowania własnego wyobrażenia: jak dla nich wygląda zmiana, jak można ją osiągnąć i utrzymać efekty, a nawet – jakie wyzwania mogą pojawić się po drodze”.
Najciekawsza w tym badaniu jest znacząca różnica w utracie wagi, mimo braku odgórnego ingerowania w dietę i stopień aktywności fizycznej pacjentów. Badacze uważają, że udowodniona wyższość FIT nad terapią motywacyjną to zasługa angażowania nie tylko płaszczyzny werbalnej, ale wielu zmysłów jednocześnie.
Naukowcy widzą technikę FIT jako przydatną nie tylko w zmianie nawyków żywieniowych, ale także w leczeniu uzależnień. Dostęp do FIT można uzyskać poprzez konsultacje z wyszkolonym w tej technice terapeucie lub, w wersji „samoobsługowej”, poprzez aplikację Goal in Mind.
Polecamy
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
Robert Kudelski: „Oczekuje się od nas, osób z otyłością, większej dyscypliny. Jakby ta dyscyplina miała załatwić sprawę”
Ozempic i Wegovy pomocne w walce z uzależnieniami? Zaskakujący efekt uboczny leków na odchudzanie
Skąd bierze się efekt jo-jo? Co zrobić, by go uniknąć?
się ten artykuł?