Co zrobić, żeby pokonać ochotę na słodycze? Wyjaśnia dietetyczka
Słodycze cieszą nasze podniebienia, dlatego tak trudno z nich zrezygnować. Codzienne spożywanie cukru w dużych ilościach może nam się jednak odwdzięczyć w przyszłości cukrzycą. W jaki sposób odpędzić od siebie ochotę na słodycze i pozbyć się jej raz na zawsze? Wyjaśnia dietetyczka Zofia Pomes na swoim profilu na Instagramie „Holistycznie zdrowi”.
Cukrowy rollecoaster
W czasie pandemii koronawirusa, kiedy wiele osób pracuje z domu, o wiele łatwiej o podjadanie. Do kawki batonik, w trakcie pracy kilka cukierków i jeszcze deser po obiedzie. Być może w wirze obowiązków nie masz czasu na posiłek, więc sięgasz po słodycze, by zabić głód. A z każdym dniem słodkich produktów w diecie przybywa, ponieważ apetyt na nie rośnie wraz z jedzeniem. Jak zatrzymać tę cukrową karuzelę?
Żeby jeść mniej słodyczy, jedz więcej… odżywczego jedzenia – radzi dietetyczka Zofia Pomes.
Ekspertka wyjaśnia, że znane z pewnością wszystkim hasło reklamowe „Głodna nie jesteś sobą” zawiera w sobie wiele prawdy.
Głodny, niedożywiony organizm (nawet nie tyle co ilościowo, ale jakościowo), jest bardziej podatny na wszystkie bodźce z zewnątrz.
Dodatkowo dieta bogata w węglowodany proste powoduje glukozowego rollercoastera we krwi, co może skutkować często niepohamowaną ochotą na zjedzenie czegoś słodkiego „tu i teraz” – tłumaczy.
Jak zbilansować dietę?
Dietetyczka zaznacza, że już po pierwszych tygodniach zbilansowanego jadłospisu ochota na słodycze odchodzi. Na co należy zwrócić uwagę?
- Pamiętaj o białku w każdym posiłku, białko zwiększa produkcję neuropeptydu YY, który hamuje apetyt, 20-25g w każdym posiłku będzie ok przy 3-4 posiłkach dziennie w przypadku większości osób.
- Kup owoce, na jakie masz ochotę, trzymaj pełną miskę blisko miejsca, w którym spędzasz dużą część dnia (np. na biurku lub stole, przy którym pracujesz, uczysz się). Wybór owocu będzie zawsze o niebo lepszy niż zjedzenie paczki ciasteczek i popicie jej sokiem.
- Nie bój się tłuszczów. Stosuj na co dzień oliwię, olej lniany, olej z wiesiołka czy olej z czarnuszki. Tłuszcz to również jeden z czynników wpływających na sytość. Poza tym jest nośnikiem witamin A,D,E i K oraz innych substancji wartościowych dla naszego zdrowia. Np. kurkumina lepiej przyswaja się w jego towarzystwie.
- Dbaj o to, by posiłki były komponowane z uwzględnieniem indeksu glikemicznego, to na prawdę wiele zmienia, kiedy w ten sposób skomponowana dieta powoduje, że poziom energii jest w ciągu dnia na podobnym poziomie, a głód nie łapie nas znienacka
– wyjaśnia Pomes.
Holistycznie Zdrowi
Kim jest Zofia Pomes? Jak sama o sobie mówi, to „zafascynowana naturalnym dbaniem o zdrowie dietetyczka”. Specjalistka prowadzi poradnię dietetyczną online „Holistycznie zdrowi” oraz profile w mediach społecznościowych o tej samej nazwie. W swojej codziennej pracy pomaga najczęściej kobietom z PCOS, insulinoopornością i zaburzeniami miesiączkowania oraz niepłodnością.
RozwińPolecamy
Gumy do żucia w kształcie papierosów na celowniku. „Normalizują zachowania, które są niebezpieczne dla zdrowia”
Zajadasz smutki słodyczami? To błędne koło, które może prowadzić do depresji
Nowy groźny trend wśród młodzieży. Szkoły ostrzegają przed snusami
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
się ten artykuł?