Nawadnianie organizmu – co najlepiej nawadnia organizm?
Czym nawadniać organizm? Z każdej strony słyszymy, że aby dobrze nawadniać organizm, należy pić wodę. Czy kawa lub herbata liczą się do nawadniania organizmu? Spotkać można teorie, że napoje te wręcz odwaniają i należy wypić do nich szklankę wody. Czy to prawda? Co pić, żeby odpowiednio się nawodnić? Z mitami na ten temat postanowiła rozprawić się dietetyczka Anna Reguła.
Nawadnianie organizmu – dlaczego jest ważne?
Odpowiednie nawodnienie organizmu utrzymuje stałą temperaturę ciała, wspomaga pracę nerek, które czyszczą organizm z toksyn, a także pozwala na transport substancji odżywczych i tlenu do wszystkich komórek. Bez odpowiedniej ilości płynów dziennie nasz organizm po prostu przestanie funkcjonować.
Objawy niewielkiego odwodnienia nie są groźne, jednak jeśli nie pijemy dostatecznie dużo wody, spada nasza wydolność fizyczna i psychiczna. Dlatego zawsze warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Jak prawidłowo nawadniać organizm?
Minimalna ilość wody, jaką powinno się wypijać w trakcie dnia to 800–1000 cm3/dobę. Przyjmuje się, że osoba dorosła na każdy 1 kg masy ciała potrzebuje ok. 30 cm3 wody dziennie. Co pić, aby dobrze się nawodnić? Istnieje bowiem wiele mitów na ten temat. Problem ten postanowiła poruszyć na swoim profilu na Instagramie dyplomowana dietetyczka Anna Reguła, która w mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą w ciekawy i przystępny sposób. Jej profil „niekoniecznie_dietetycznie” obserwuje już 127 tys. osób.
Co pić, żeby się nawodnić?
Czy kawa i herbata także mają swój udział w odpowiednim nawodnieniu organizmu? Co z innymi napojami typu cola, sok czy mleko? Będziesz zdziwiona! Jak podaje ekspertka, istnieją napoje, którymi lepiej się nawodnimy niż samą wodą.
Dzisiaj obalamy mity na temat nawodnienia.
Profesor Ronald Maughan i inni postanowili porównać 13 różnych napojów (na wykresie nie podałam wszystkich, tylko najpopularniejsze) i sprawdzić właściwości nawadniające w tzw. Indeksie nawodnienia napojów (BHI). Wskaźnik porównuje, ile napoju zatrzymuje się 2 godziny po spożyciu w porównaniu z taką samą ilością wody. Im wyższy wskaźnik, tym więcej płynu pozostaje w organizmie.
Siedemdziesięciu dwóch ochotników spożywało 1 litr każdego z wymienionych napojów, a następnie przez kolejne 2 godziny zbierano mocz.
Wyniki pokazały, że niektóre napoje miały lepsze właściwości nawadniające niż woda. Zadziwiająco dobre oceny otrzymały mleko odtłuszczone, mleko pełne i sok pomarańczowy. To co może być dla niektórych zaskakujące to to, że piwo, kawa i herbata miały bardzo podobne wyniki do wody! Nie wykazywały właściwości odwadniających, o których często się mówi. Różnica między piwem, kawą, herbatą a wodą była znikoma.
Podsumowując: jak widać do codziennego zapotrzebowania na płyny należy wliczać napoje takie jak kawa, herbata, cola zero czy chociażby mleko
– wyjaśnia Reguła.
Warto także zapoznać się z grafiką, którą dietetyczka przygotowała na podstawie powyższego badania.
RozwińPolecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
„Wypiłam za dużo wody. Zalałam swój system i utonęłam”. Brooke Shield o problemach zdrowotnych
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
Żywa woda – prawda czy mit? Czy woda alkaliczna działa?
się ten artykuł?