5 min.
Łuszczyca – 10 produktów, które warto jeść, gdy na nią chorujesz

Łuszczyca – 10 produktów, które warto jeść, gdy na nią chorujesz Rawpixel.com
Poza lekami i maściami od dermatologa oraz domowymi sposobami na walkę z łuszczycą, ważne jest odpowiednie skomponowanie diety. Wyeliminowanie niektórych produktów i włączenie innych może wyraźnie ograniczyć objawy choroby. Co w takim razie jeść, chorując na łuszczycę?
Spis treści
Generalnie lekarze podkreślają, że niskokaloryczna dieta i nieprzejadanie się łagodzi przebieg choroby. W przypadku łuszczycy wszystko kręci się wokół stanów zapalnych. Więc u chorych ważne jest stosowanie diety przeciwzapalnej. Jakie zatem produkty są mile widziane w jadłospisie chorującego?
Oleje i oliwa
Tak zwane dobre tłuszcze są nieocenione w walce z łuszczycą. Przede wszystkim chodzi o kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które zmniejszają stany zapalne w organizmie i dobrze wpływają na układ odpornościowy. Badacze z „Journal of the American Academy of Dermatolology” dokonali szczegółowej analizy związku między jedzeniem a łuszczycą i stwierdzili, że dieta bogata w kwasy omega-3 może łagodzić objawy choroby. Podczas testów obserwowano, jak kwasy zmniejszały zaczerwienienie wokół chorobliwych zmian skórnych i wpływały na liczbę łusek łuszczycowych. Spośród olejów bogatym źródłem omega-3 są: rzepakowy, lniany i kukurydziany oraz oliwa z oliwek.
Ryby
Ze względu na wspomniane kwasy omega-3 chory na łuszczycę powinien regularnie jeść takie morskie ryby, jak łosoś, sardynki, śledzie, makrela i tuńczyk. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na częste jedzenie tłustych ryb, spróbuj ratować się, przyjmując tran. W badaniach klinicznych opublikowanych w JAMA Dermatology zaobserwowano, że zastosowanie oleju z ryb jest wspomagającym elementem terapii łuszczycy.
Zielona herbata
Chorzy powinni regularnie ją pić, bo zawiera antyoksydanty, a badania dowodzą, że w łuszczycy występuje zmniejszona aktywność przeciwutleniaczy. To substancje, które stanowią ochronę przed wolnymi rodnikami, które między innymi upośledzają proces regeneracji ciała, w tym skóry.
Beauty, Verdelab
Verdelab Psorisel - Zestaw do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą: szampon, płyn i emulsja
249,00 zł
Pestki dyni
Są świetnym źródłem selenu. A ten jest bardzo potrzebny w diecie łuszczyka, gdyż badania mówią, że jego zbyt niski poziom zaostrza przebieg choroby. Związane to jest między innymi z jego antyoksydacyjnymi właściwościami. Poza tym selen ma działanie przeciwzapalne. Poza pestkami dyni znajdziesz go też w jajkach, kaszy gryczanej, kakao i orzechach.
Świeże warzywa i owoce
Są bogate w przeciwutleniacze, mające właściwości przeciwzapalne. Ważną rolę w diecie chorych na łuszczycę odgrywa kwas foliowy. Jego cennym źródłem są właśnie warzywa. Kwas foliowy wspomaga regenerację naskórka. Świeże warzywa i owoce dostarczają też takie substancje, jak karotenoidy, flawonoidy i witaminy. Te składniki są szczególnie potrzebne organizmowi chorego na łuszczycę. Pamiętaj, że im bardziej surowe warzywa jesz, tym lepiej. Szczególnie polecane są: szpinak, brokuły, awokado, borówki, mango.
Kurkuma
Ta przyprawa o charakterystycznym żółtym kolorze słynie nie tylko z zastosowań kulinarnych, ale i zdrowotnych. Nadaje kolor musztardzie, jest bogato używana w kuchni azjatyckiej. Jej głównym składnikiem jest kurkumina – odpowiadająca za ostrość i kolor. A jak się ma do diety łuszczyka? Kurkuma zawiera silne przeciwutleniacze, które łagodzą objawy skórne choroby.
Orzechy
Są źródłem nie tylko wspomnianych już kwasów omega-3 i selenu, ale też witaminy H, która pozytywnie wpływa na prawidłową budowę skóry. Jeśli więc cierpisz na łuszczycę, chrup na zdrowie surowe orzechy włoskie i migdały – działają przeciwzapalnie. Migdały poprawiają kondycję nie tylko skóry, ale i włosów.
Produkty zbożowe
Jeśli cierpisz na łuszczycę, szczególnie zadbaj o to, by na twoim talerzu regularnie pojawiały się zbożowe produkty pełnoziarniste. Zawierają błonnik, który jest ważny, bo reguluje pracę jelit i dba o odpowiednią mikroflorę. Błonnik znajdziesz w pieczywie pełnoziarnistym, płatkach owsianych, otrębach. Produkty zbożowe zawierają też witaminę PP, która poprawia ukrwienie skóry.
Czosnek
To naturalny antybiotyk. Działa dobrze nie tylko na organizm, ale też skórę. Korzyści z jedzenia czosnku dla pacjentów z łuszczycą są związane z jego zdolnością do hamowania aktywności lipooksygenazy, czyli enzymu, który bierze udział w procesach zapalnych. Zmiażdżony czosnek dostarcza również dużo alicyny, a także cynku i selenu. Wszystkie te składniki odżywcze są znane z silnych właściwości przeciwutleniających. A te są dobre dla chorych na łuszczycę ze względu na ich zdolność do zmniejszania stresu oksydacyjnego, który nasila u chorych stan zapalny skóry.
Superfoods
Czym właściwie są? To produkty o wysokiej koncentracji witamin i minerałów, o których mówi się, że są dobre dla nas. A niektóre z nich są szczególnie wskazane u chorych na łuszczycę. I tak warto włączyć do menu wodorosty morskie o brązowym zabarwieniu, które są bogate w jod, wapń, potas i witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B. Wykazują też właściwości przeciwdrobnoustrojowe korzystne w łagodzeniu objawów łuszczycy. Nasiona Chia z kolei mają obfitą ilość przeciwutleniaczy, też dobrych na skórę chorego. Warta uwagi jest jeszcze spirulina – pełna minerałów i witamin, zbawiennie wpływająca na skórę. Glony te zawierają też w sobie przeciwutleniacze.
Ważne!
Jeśli zauważysz, że jakiś produkt żywnościowy wywołuje lub nasila u ciebie objawy łuszczycy, to wyraźny sygnał twojego organizmu, żeby wyeliminować go z diety.
Czego lepiej unikać w diecie, gdy chorujesz na łuszczycę?
- ziemniaków,
- pomidorów,
- papryki,
- bakłażana,
- tłustych mięs,
- tłustych serów,
- cukru.
Tu nie chodzi o całkowite wykreślenie tych produktów z jadłospisu, lecz o ich ograniczenie.
Zobacz także
Spodobał ci się ten artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.01.2023
„Sprzedaż mięsa ostrzykniętego wodą pod nazwą surowego mięsa jest karalna, to oszustwo konsumenckie”. O tym, czym jest „czyste mięso” mówi dietetyk kliniczny Mario Vu

19.12.2022
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia!

16.12.2022
„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

17.09.2022