Chcąc pozbyć się chemikaliów, sparzasz cytryny gorącą wodą? Poznaj skuteczniejszą metodę polecaną przez Jagnę Niedzielską
Dostępne w polskich sklepach cytrusy – zanim trafiły na półki – zostały spryskane toksycznymi substancjami konserwującymi. Myślisz, że wystarczy je sparzyć gorącą wodą? „Niestety, przemywanie cytrusów wrzątkiem to nie jest dobra metoda, ponieważ część tych środków nie jest rozpuszczalna w wodzie” – podkreśla Jagna Niedzielska. Propagatorka zero waste proponuje inny, równie prosty i skuteczny sposób na pozbycie się chemikaliów z cytryn.
Toksyczne substancje na skórkach cytrusów
Cytrusy, które możemy kupić w polskich marketach, w okresie wiosenno-letnim przybywają do nas z Argentyny lub Brazylii, a w sezonie jesienno-zimowym z cieplejszych krajów europejskich. By przetrwały długą drogę i wciąż wyglądały na świeże, producenci spryskują je toksycznymi substancjami konserwującymi. Jagna Niedzielska w swoim nagraniu opublikowanym na Instagramie podpowiada, że informację o tym, jakie środki zostały użyte, znajdziemy na skrzynce – jeśli owoce kupujemy luzem, bądź na etykiecie – jeśli wybieramy cytryny zapakowane w woreczkach.
„Cytrusy z upraw konwencjonalnych pokrywane są środkami (imazalil, tiabendazol, ortofenylofenolan E231) konserwującymi i grzybobójczymi! To taka ochrona przed szybkim psuciem się i przed pleśnią. Ochrona… ale nie dla nas” – podkreśla.
Choć potraktowane nimi cytrusy rzeczywiście zachowują ładny wygląd, są błyszczące, nie wysychają i nie pleśnieją, to już niekoniecznie są zdrowe. Eksperci przypominają, że imazalil został zaklasyfikowany do grupy związków, które są „prawdopodobnie rakotwórcze dla ludzi”. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie owoców cytrusowych przed spożyciem, polegające na pozbyciu się chorobotwórczych substancji ze skórki.
Jak pozbyć się chemikaliów z cytrusów?
W internecie można spotkać wiele porad na ten temat. Jedną z najczęściej sugerowanych metod jest ta o sparzaniu owoców wrzątkiem. Niestety, co podkreśla Niedzielska, nie jest ona skuteczna, ponieważ część tych środków nie jest rozpuszczalna w wodzie.
„Najlepsza metoda na pozbycie się środków konserwujących ze skórek cytrusów, to pozostawienie ich w roztworze wody z sodą oczyszczoną” – podpowiada.
Do przygotowania mieszanki potrzebujemy 1 litr wody i 2 łyżki sody oczyszczonej. Zanurzamy w niej cytrusy i pozostawiamy na ok. 30 min. Po tym czasie wyciągamy i myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą w kranie.
„Myślicie, że wszystkie restauracje skrupulatnie podchodzą do czyszczenia skórek cytrusów? Myślę, że nie. Myślę też, że nie ma co generalizować, ale warto znać jeszcze jedno badanie” – dodaje restauratorka.
Niedzielska ma na uwadze badanie z 2007 r. opublikowane przez Journal of Environmental Health. Naukowcy sprawdzili 76 cytryn z 21 restauracji. Wyniki pokazały, że prawie 70 proc. plasterków cytryny było pokryte bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami, w tym E.Coli. Jeśli będziecie w knajpie, wybierzecie wodę z cytryną?
Jagna Niedzielska: kim jest?
Jagna Niedzielska to propagatorka nurtu zero waste. Jest znaną kucharką, edukatorką i doradczynią kulinarną. W ostatnich latach przeprowadziła wiele warsztatów i webinarów, podczas których opowiadała o przechowywaniu żywności. Swoją wiedzą dzieli się także w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie śledzi 39,6 tys. osób.
RozwińPolecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Naukowcy z Poznania stworzyli parówkę z ziemniaka. „Wygląda, pachnie i smakuje jak paróweczka”
Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Resort rolnictwa szykuje zmiany. „Przepis obejmuje wszystkie placówki”
Mycie nie usuwa pestycydów z owoców. Naukowcy twierdzą, że jest tylko jeden sposób, by się ich skutecznie pozbyć
się ten artykuł?