Upiecz buraka i zamknij go w ryżowych sakiewkach – poznaj ten niebanalny przepis
Burak i bazylia to bardzo smaczny duet. Wypróbujcie go, przygotowując sakiewki z papieru ryżowego. To proste danie syci, smakuje świetnie, jest niebanalne, a przy tym naprawdę łatwe w przygotowaniu.
Sakiewki przygotowane według tego przepisu są bogate w błonnik, białko, cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zawierają dużą ilość kwasu foliowego, witaminy A, K, magnezu oraz manganu. Sporą ilość witaminy C, E, żelaza, witamin z grupy B, miedzi oraz potasu.
A wszystko to sprawia, że mają korzystny wpływ na nasze serce, układ krążenia, skórę, włosy oraz cerę. A ponieważ przy tym są pyszne, polecamy je i jako danie obiadowe, i jako przekąskę.
Przepis na ryżowe sakiewki z pieczonym burakiem
Zdjęcie: Agata Deja
Składniki:
– 1 opakowanie okrągłego papieru ryżowego
– 2-3 średnie buraki
– 2 szklanki świeżego szpinaku lub roszponki
– pesto z bazylii i migdałów (przepis poniżej)
Pesto:
– 2 duże garści świeżych liści bazylii
– 50 g migdałów (blanszowanych lub w płatkach)
– 5-7 łyżek oliwy z oliwek extra virgin
– 2 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
– 1 łyżka soku z cytryny
– 1/4 łyżeczki różowej soli himalajskiej
– szczypta pieprzu
Przygotowanie:
Buraki szorujemy, suszymy, zawijamy w folię aluminiową i pieczemy 1 godzinę w 200°C. (można to też zrobić przy okazji pieczenia czegoś innego, a następnie przechować buraki w lodówce do czasu przygotowania sakiewek, maks. 5-7 dni).
Ostudzone i obrane buraki kroimy w drobną kostkę, myjemy i dokładnie osuszamy szpinak oraz bazylię.
Wszystkie składniki na pesto umieszczamy w małym pojemniku blendera/robota kuchennego i miksujemy na gładką pastę. W razie potrzeby, aby pesto było odpowiednio płynne, dodajemy więcej oliwy.
Wylewamy odrobinę wody na talerz obiadowy i kładziemy na nim arkusz papieru ryżowego. Po kilkunastu sekundach delikatnie go podnosimy i układamy na drugim, suchym talerzu. Na środek arkusza układamy listki szpinaku, a na nich pokrojonego buraka, całość delikatnie polewamy pesto (ok. 1 łyżeczkę). Chwytamy za brzegi papieru i formujemy sakiewkę, delikatnie zakręcamy jej końce i związujemy jakąś zieleniną, np. łodygą tymianku, bazylii lub zielonej pietruszki.
Układamy na półmisku wyłożonym szpinakiem i powtarzamy czynność z pozostałymi składnikami.
Sakiewki serwujemy od razu i aby zachowały odpowiednią konsystencję i świeżość, najlepiej przygotowywać je bezpośrednio przed konsumpcją.
Agata Deja: fotografka, kulturoznawczyni, pasjonatka rękodzieła, kuchni roślinnej i filozofii DIY. Prowadzi bloga Food Porn, Vegan Style, na którym udowadnia, że kuchnia roślinna jest bardzo kreatywna, ciekawa, smaczna, kolorowa i zdrowa. Szczególnym uwielbieniem darzy kuchnię azjatycką i dania kuchni RAW.
Zobacz także
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
Michał Korkosz „Rozkoszny” o tym, po jakie dania sięgnąć, jeśli doskwiera nam jesienna chandra
Soki warzywne idealne na jesień! Korzyści zdrowotne i przepisy
się ten artykuł?