Przejdź do treści

Mleko pomaga zasnąć: prawda czy mit? Sprawdziłam

Ciepłe mleko na bezsenność?
Ciepłe mleko na bezsenność? Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ostatnie problemy ze spaniem skłoniły mnie do wypróbowania metody z amerykańskich filmów, mianowicie wypicia szklanki ciepłego mleka. Muszę przyznać, że trochę mnie znużyło i faktycznie zasnęłam. Magiczny składnik? Nie. To wcale nie zasługa mleka…

Mleko na bezsenność?

Skoro zadziałało, to co właściwie powoduje, że mleko wywołało u mnie senność? Musi mieć jakiś wyjątkowy składnik. Owszem, mleko zawiera tryptofan, związek z grupy aminokwasów, który powoduje senność. Jednak w rzeczywistości jest go zbyt mało, aby zadziałał nasennie. Więcej tryptofanu na 100 g produktu zawierają np. soja, pestki dyni, słonecznika, niektóre sery i mięsa.  W takim razie nocne schadzki przy kuchennym stole powinny odbywać się raczej przy udku kurczaka… jeśli kierować się usypiającym działaniem tryptofanu.

Poza tym jedno z badań dowiodło, że tryptofan w połączeniu z produktami z dużą zawartością białka (a takim jest mleko) dociera do mózgu z wielkim trudem. Wpływ na to ma działanie innych aminokwasów (badania Massachusetts Institute of Technology). Za to węglowodany podkręcają działanie tryptofanu, ponieważ powodują wzrost insuliny we krwi, która z kolei otwiera bramkę usypiającemu aminokwasowi. Więc jeśli faktycznie zależałoby nam na dotarciu tego związku do mózgu, to w połączeniu z makaronem, ryżem albo na przykład bananami (które też zawierają tryptofan).

"Budzimy się w nocy z silnym uczuciem, że musimy coś zjeść" - Justyna Markowska mówi, czym jest syndrom nocnego jedzenia i dlaczego częściej dopada kobiety

Zimne mleko

A gdyby tak wypić zimne mleko – czy też łatwiej byłoby mi usnąć? Nie sądzę. I to potwierdzają specjaliści. Mówią, że ciepłe mleko powoduje: rozgrzanie – a wiadomo, że w błogim ciepełku robimy się senni – oraz uczucie sytości – co również sprawia, że organizm zwalnia obroty, uwalniają się melatonina i serotonina, które pomagają się zrelaksować i przygotować organizm do snu. I to właśnie rozwiązanie zagadki o działaniu ciepłego mleka w środku nocy. Trochę psychologii, trochę chemii i efekt gotowy. Najważniejsze, że działa!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?