Kawa i jej wpływ na zdrowie. Poznaj wszystkie zalety picia kawy
Wielu ją uwielbia, niektórzy się jej obawiają. Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez espresso albo latte z pianką, możesz odetchnąć z ulgą. Są już naukowe dowody na to, że kawa sprzyja zdrowiu.
Kawa jest dobra na wszystko?
Naukowcy wręczyli kawoszom ostateczny argument w debacie ze sceptykami: kawa wydłuża życie! W trakcie 13-letnich badań, których wyniki opublikowano ostatnio na łamach „New England Journal of Medicine”, zmarło o 10 proc. mniej osób regularnie pijących kawę niż tych z grupy stroniącej od tego napoju. Naukowcy wyszczególnili choroby, które rzadziej uśmiercały kawoszy. Są to schorzenia serca, problemy z oddychaniem, udary, wypadki, cukrzyca i infekcje.
Badania przeprowadzono na zlecenie National Cancer Institute, ale jak na ironię śmiertelność z powodu raka nie różniła się w obu grupach. Wcześniejsze doświadczenia wykazały jednak, że kawosze rzadziej zapadają na nowotwory m.in. jelita i piersi. Wszystko dzięki metylpyridiniumowi (wypicie filiżanki kawy powinno ułatwić wymówienie tej nazwy), przeciwutleniaczowi, którego znaczącej ilości nie stwierdzono w żadnym innym pokarmie.
Kawa w profilaktyce udaru
Kobiety, które wypijają cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie, o 20 proc. rzadziej doświadczają udaru niż te, które delektują się nią zaledwie raz w miesiącu – wynika z badań opublikowanych na łamach „Circulation: Journal of the American Heart Association”.
Dwa do trzech espresso dziennie zmniejszają ryzyko wylewu o 19 proc. Badania wytrąciły jednak z ręki argumenty Jimowi Jarmuschowi, autorowi filmu „Kawa i papierosy”, i innym entuzjastom takiego połączenia – w wypadku pań, które oprócz kofeiny lubią nikotynę, ryzyko udaru maleje zaledwie o 3 proc. Te, które nie palą, zawyżyły średnią w badaniu – aż o 43 proc. rzadziej niż inne doświadczały wylewu krwi do mózgu.
Kawa źródłem cennych antyoksydantów
Wygląda na to, że w tym wypadku zbawienny wpływ espresso nie jest związany z kofeiną – picie herbaty czy napojów z tym związkiem chemicznym nie przynosiło takich pożytków. Prawdopodobnie chodzi więc o przeciwutleniacze wspierające naturalne mechanizmy obronne komórek, a więc wydłużające ich życie.
Optymalnego stężenia antyoksydantów nie znajdziemy jednak w polskiej plujce, bo czas ekstrakcji, czyli kontaktu kawy z wodą, powinien wynosić 25 sekund. W tym czasie uwolni się kofeina i aromaty, ale nie zdążą tego zrobić substancje drażniące. Palenie i parzenie kawy jest tak złożoną sztuką, że statystyczny barista we Włoszech może się pochwalić aż 48 dyplomami i certyfikatami.
Kofeina a ból
Kofeina to składnik wielu leków przeciwbólowych, jest bowiem łagodnym środkiem uśmierzającym ból, a dodatkowo nasila działanie innych substancji. Jest szybko wchłaniana i równie szybko wydalana przez organizm. Rozkłada się głównie w wątrobie – średnio w ciągu sześciu godzin pozbywamy się połowy wypitej kofeiny. Dlatego większość osób nie ma problemów z zaśnięciem, jeśli wypije kawę sześć godzin przed snem.
Ci, którzy chełpią się, że najchętniej zasypiają po trzech czarnych jak smoła espresso, niekoniecznie są tylko intrygującymi mitomanami. Kofeina jest bowiem jedną z substancji, której wpływ jest bardzo zależny od tzw. zmienności osobniczej, czyli różnic w budowie, fizjologii i zachowaniu poszczególnych osób. Ponadto kawa może mieć bardzo różną zawartość kofeiny. Zależy to od jej gatunku, stopnia i sposobu palenia oraz techniki parzenia. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że tej samej wielkości kawa w Starbucksie zawiera 259 mg kofeiny, a w Dunkin Donuts – 143 mg.
„Kawa ma więcej prozdrowotnych niż szkodliwych właściwości” – podsumowuje prof. Frank Hu z Harvard School of Public Health, który poświęcił wiele lat badaniom nad wpływem kawy na zdrowie. Czy kawosz może liczyć na lepszą wiadomość?
Polecamy
Ponad 80 proc. leków z TikToka to oszustwo. Pestki z moreli czy olejek z oregano nie uratują ci życia
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
się ten artykuł?