Wegański twarożek ze słonecznika. W sam raz na śniadanie
Mleczny twarożek ze świeżymi ziołami, rzodkiewką, ogórkiem albo pomidorami to śniadaniowy klasyk. Dla tych, którzy są uczuleni na mleko lub z własnego wyboru nie sięgają po produkty mleczne, mamy rewelacyjną alternatywę. Zrobimy twarożek z pestek słonecznika! Świetnie sprawdzi się także w zimowe poranki.
Kto by pomyślał, że w tych maleńkich ziarenkach kryje się bogactwo wartości odżywczych? Pestki słonecznika obniżają poziom cholesterolu, zapobiegają miażdżycy, dobrze wpływają na serce i regulują pracę układu pokarmowego. Są bogate w witaminy z grupy E, C, A i B6. Oprócz tego zawierają żelazo, wapń, magnez, fosfor i potas. Są jednak także dosyć kaloryczne, dlatego nie powinno się ich podjadać bez opamiętania. Tak czy siak, na wegański twarożek nadają się w sam raz!
Wegański twarożek ze słonecznika – składniki
Oto, czego potrzebujesz do zrobienia pysznego i zdrowego twarożku roślinnego:
- 1/2 szklanki pestek słonecznika,
- 1/2 pęczka szczypiorku albo koperku,
- sok z 1/2 cytryny,
- ok. 1/3 szklanki wody,
- sól i pieprz do smaku,
- 1/3 łyżeczki papryki wędzonej,
- 1/4 łyżeczki papryki słodkiej,
- łyżka czarnuszki,
- garść pomidorków albo rzodkiewek,
- kilka kromek pieczywa na zakwasie.
Wegański twarożek ze słonecznika – przygotowanie
Zacznij od podprażenia pestek słonecznika na suchej patelni. Zdejmij je, kiedy się zarumienią. Wrzuć do blendera i zmiksuj na okruchy.
Dodaj sok z cytryny i odrobinę wody.
Wodę dolewaj powoli, aby twarożek nie był za rzadki. Dopraw solą, pieprzem, papryką wędzoną i słodką. Ponownie zmiksuj. Dodaj posiekane zioła i czarnuszkę.
Podawaj z pieczywem i warzywami. Przechowuj w lodówce.
masz.talerz – duet fotografów, na co dzień współpracujących z organizacją Slow Food Youth Warsaw, z magazynem Zwykłe Życie, różnymi restauracjami i szefami kuchni.
Zobacz także
„Zmiana, która pozwoliła mi osiągnąć sytość i zmniejszyć ochotę na słodkie”. Dietetyczka o zaletach śniadań białkowo-tłuszczowych
Jaką dietę stosować w insulinooporności?
„Jestem wdzięczna za ziemniaki, pszenicę, margarynę i cukier”. Psychodietetyczka podkreśla, że to dzięki nim przeżyliśmy po 1989 roku
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Jakie napoje i jedzenie do szkoły warto przygotować dla dziecka?
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
„Nie” dla parówek i croissantów na śniadanie. Czego jeszcze nie warto jeść na czczo?
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?