Pieczone warzywa w trzech odsłonach. Idealne na zimę!
Ziemniaki z wody? Marchewka z groszkiem? Nic z tego. Mamy takie patenty na pieczone warzywa, że już na zawsze odechce wam się gotować ziemniaki do kotleta. Pieczemy, bo tak jest najpyszniej i najzdrowiej!
Pieczenie jest jedną z najlepszych metod obróbki warzyw, która wydobywa całą ich esencję smaku. Proces ten powoduje, że ulatnia się z nich większość wody, a uwydatnia cała kwintesencja aromatu. Stają się bardziej łagodne, słodkawe, miękkie i wielu wypadkach po prostu ciekawsze. Poza tym dzięki pieczeniu warzywa nie tracą tylu wartości odżywczych co w przypadku innych metod przygotowania.
Mamy dla was trzy propozycje. Zapieczone talarki z batatów podane z ciekawymi, kontrastującymi dodatkami to świetna przystawka czy imprezowa przekąska. Kalafiora lub brokuła zamienić można w „serowe” różyczki, które są wręcz uzależniające. A garść kolorowych korzeni turlających się po naszej spiżarce posiekać i przemienić w aromatyczną pieczoną kostkę, która bardzo fajnie urozmaici nasze codzienne obiady, zupy, sałatki lub tortille. Wypróbujcie wszystkie trzy przepisy!
Kolorowa kostka warzywna
Składniki (na 3–4 porcje):
– ziemniak (zwykły, fioletowy i batat)
– 1 marchew
– 1 korzeń pietruszki
– 1/4 bulwy selera
– 1 burak
– topinambur 1–2 szt.
– rzodkiewka 1–2 szt.
– cebula, opcjonalnie (najlepiej 1 mała czerwona lub 1–2 szalotki)
– 1–2 łyżki mieszanki przypraw do obtoczenia, np. curry, garam masala, zioła prowansalskie, pieprz ziołowy, za’atar, 5 smaków itd
– 1–2 łyżki oleju
Przygotowanie:
Warzywa myjemy, obieramy i kroimy w równej wielkości kostkę lub ćwiartki o boku 1,5–2 cm. Wsypujemy do miski (ziemniaki dobrze jest wcześniej przepłukać i osuszyć, każdy rodzaj osobno),
polewamy olejem i mieszamy. Jeśli nie chcemy, aby jasne warzywa zafarbowały od kolorowych, wtedy buraki razem z fioletowymi ziemniakami obtaczamy w oleju w osobnej misce.
Wysypujemy wszystko na blachę wyłożoną papierem, tak aby nic na siebie nie nachodziło. Pieczemy w 220°C przez 25–30 minut, przewracając je 2 razy w trakcie pieczenia. Po wyjęciu warzywa posypujemy przyprawami, dokładnie mieszamy, aby dokładnie się w nich obtoczyły, i podajemy.
Zobacz także
Pieczone talarki z batatów z orzechową kruszonką i słonym sosem miso
Składniki (ok. 20 talarków):
– 2 średnie bataty (500 g)
– 2 garście orzechów włoskich lub ziemnych
– posiekana zielona pietruszka lub kolendra albo szczypiorek, do podania
– sałata lodowa, do podania
Sos miso:
– 1 łyżka jasnej pasty miso
– 1 łyżeczka drobno startego imbiru lub 1/3 mielonego
– 1/2 łyżeczki drobno posiekanej papryczki chili lub 1/4 łyżeczki chili w proszku
– 1 łyżeczka sosu sojowego
– 1 łyżeczka oleju/oliwy
– 1 łyżeczka soku z cytryny lub limonki
– 1 łyżka nieaktywnych płatków drożdżowych (opcjonalnie)
– 1–2 łyżki wody, do rozrzedzenia sosu
Przygotowanie:
Nagrzewamy piekarnik do 220°C. Bataty szorujemy i kroimy na 1-cm talarki. Smarujemy olejem z obu stron i układamy na blasze wyłożonej papierem. Pieczemy 20 minut, przewracając je na drugą stronę w połowie czasu pieczenia. W międzyczasie mieszamy lub miksujemy w blenderze składniki na sos. Aby był idealnie gładki, można go dodatkowo przetrzeć przez małe sitko. Podprażamy i siekamy orzechy. Myjemy sałatę, rwiemy ją na małe kawałki, przygotowujemy resztę składników.
Gdy bataty są upieczone, układamy je na talerzu wyłożonym kawałkami sałaty lodowej, tak aby łatwo było je złapać razem jako porcję, posypujemy posiekanymi orzechami i delikatnie polewamy sosem. Serwujemy od razu.
Pieczone różyczki kalafiora w chrupiącej „serowej” panierce
Składniki (2–4 porcje):
– 1 nieduża główka świeżego kalafiora – 500 g (ok. 300 g samych różyczek)
Pasta do obtoczenia kalafiora:
– 2 łyżki skrobi kukurydzianej
– 4 łyżki płatków drożdżowych nieaktywnych
– 1 łyżeczka wędzonej papryki
– szczypta chili/cayenne
– 2 łyżki sosu sojowego
– szczypta pieprzu
– 1 łyżka oleju
– 3 łyżki wody
„Serowa” panierka:
– 5 łyżek płatków drożdżowych nieaktywnych
– 1/2 szklanki orzechów włoskich
Przygotowanie:
Kalafiora myjemy, odcinamy liście, a różyczki oddzielamy od łodygi. W małej miseczce mieszamy suche składniki na pastę, następnie dodajemy te płynne i mieszamy, aż powstanie gładki, gęsty płyn. Składniki na panierkę chwilę miksujemy w blenderze, aby powstał grudkowaty proszek. Nagrzewamy piekarnik do 220°C. Różyczki rozdrabniamy na jak najmniejsze się uda (im mniejsze, tym bardziej chrupiące po upieczeniu). Wsypujemy je do miski, polewamy pastą i dokładnie je w niej obtaczamy. Najlepiej sobie pomóc sylikonowym pędzelkiem, którym łatwiej będzie dotrzeć w zakamarki. Następnie posypujemy je dokładnie panierką i wykładamy na blachę wyłożoną papierem. Pieczemy 20 minut, przewracając na drugą stronę w połowie czasu pieczenia. Serwujemy od razu.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Kuchnia pełna warzyw”. Zakochasz się od pierwszego przepisu! [RECENZJA]
Pieczone buraki – najlepsze przepisy na dania z tym warzywem
Chipsy z pomidorków koktajlowych. Zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek
Nie masz pomysłu na niedzielny obiad? Wypróbuj zupę pho w polskiej odmianie, która wzmocni organizm w śnieżnej, zimowej aurze
się ten artykuł?