Przejdź do treści

Jaki skład i właściwości ma mleko migdałowe? Jak zrobić je w domu?

Mleko krowie vs. mleko migdałowe
Mleko krowie vs. mleko migdałowe Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mleko migdałowe to produkt roślinny o słodkawym smaku z lekko orzechową nutą. Napój z migdałów polecany jest nie tylko weganom i wegetarianom, ale i osobom z nietolerancją laktozy. Ze względu na niskokaloryczność mleko migdałowe sprawdzi się w diecie odchudzającej. Co znajdziemy w składzie tego napoju roślinnego i jak przygotować go samemu w domu?

Wartości odżywcze i kalorie w mleku migdałowym

Mleko migdałowe powstaje na bazie migdałów i wody, ale producenci dodają też inne składniki, które mają na celu przedłużenie zdatności do spożycia oraz poprawę smaku i konsystencji napoju. Mowa tu o takich dodatkach, jak:  

  • skrobia z tapioki,  
  • stabilizatory (mączka chleba świętojańskiego, guma gellan),  
  • emulgatory (lecytyny),  
  • cukier,  
  • naturalny aromat migdałowy, 
  • sól morska. 

Mleko migdałowe ma kremową konsystencję i słodkawy, lekko orzechowy posmak. Jest niskoenergetyczne – wypijając jedną szklankę napoju, dostarczasz do organizmu ok. 48 kcal. W 100 gramach produktu znajduje się po ok. 0,6 grama białka i węglowodanów oraz 1,5 grama tłuszczów. Wiele mlek migdałowych dostępnych na rynku fortyfikuje się witaminami i minerałami, przede wszystkim wapniem, witaminą D, E i B12. Informację o substancjach dodanych znajdziesz na etykiecie produktu. 

Zawartość poszczególnych składników odżywczych w niesłodzonym mleku migdałowym przedstawia poniższa tabela. 

Składnik odżywczy Zawartość w 100 gramach mleka migdałowego
Wapń [mg] 158
Żelazo [mg] 0,12
Magnez [mg] 8,2
Fosfor [mg] 19
Potas [mg] 49
Sód [mg] 59
Cynk [mg] 0,08
Miedź [mg] 0,03
Mangan [mg] 0,06
Tiamina [mg] 0,01
Ryboflawina [mg] 0,08
Niacyna [mg] 0,089
Pirydoksyna [mg] <0,01
Biotyna [µg] 1,42
Kwas foliowy [µg] <6
Kobalamina [µg] 0,45
Witamina A [µg] 61
Witamina D [IU] 63,6
Witamina K [µg] <0,1
domowe mleko ryżowe w szkalnce

Właściwości zdrowotne mleka migdałowego

Mleko migdałowe, podobnie jak i inne napoje mleczne, nie zawiera laktozy, dzięki czemu jest łatwo strawne. Migdałom będącym przypisuje się następujące właściwości: 

  • obniżanie poziomu cholesterolu – dzięki zawartości takich składników jak: nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, fitosterole, α-tokoferol, magnez, miedź, mangan, wapń i potas, 
  • obniżanie poziomu glukozy we krwi, 
  • działanie immunostymulujące, 
  • działanie prebiotyczne – pobudzanie do wzrostu i aktywności bakterii korzystnych dla zdrowia, zwiększanie perystaltyki jelit, 
  • działanie przeciwdrobnoustrojowe – spowodowane obecnością flawonoidów, 
  • działanie przeciwutleniające – dzięki wysokiej zawartości witaminy E. 

Warto podkreślić, że ten rodzaj mleka nie był badany pod kątem właściwości zdrowotnych, a powyższe działania odnoszą się do owoców migdałowca. 

Czy mleko migdałowe jest zdrowe?

Mleko migdałowe to produkt warty uwagi. Jeśli nie możesz spożywać mleka krowiego ze względu na nietolerancję laktozy, napój roślinny będzie dobrą alternatywą. Powinny się nim zainteresować się osoby na diecie wegetariańskiej oraz wegańskiej. Mleko z migdałów będzie też dobrym elementem w diecie odchudzającej ze względu na niewielką liczbę kalorii.  

Jego spożywanie nie powoduje skutków ubocznych pod warunkiem, że nie jest się uczulonym na migdały. Alergia na migdały objawia się nieżytem nosa, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi oraz świądem i obrzękiem warg. 

Czym różnią się między sobą dostępne na rynku napoje roślinne? Wyjaśniają dietetyczki

Do czego wykorzystać napój migdałowy?

Mleko migdałowe to smaczny napój, który można gotować i pić na ciepło lub schłodzić w lodówce i podawać jako orzeźwiający letni napój. Innym pomysłem jest wykorzystanie mleka podczas robienia wypieków, koktajli i smoothie. Mlekiem migdałowym można zalać płatki zbożowe bądź dodać je do kawy. Cena tego roślinnego napoju jest jednak zdecydowanie droższa od krowiego wariantu. Za litr trzeba zapłacić od 7 do nawet 16 zł, podczas gdy mleko krowie kosztuje ok. 3-4,50 zł. 

Jak samemu zrobić mleko migdałowe?

Marzy ci się domowe mleko migdałowe? Zobacz, jak w prosty sposób je wykonać. Potrzebne będą ci: 

  • 1 szklanka migdałów, 
  • 3 szklanki wody, 
  • syrop klonowy lub syrop z agawy. 

Przygotowanie: 

  1. Obierz migdały ze skórki. Aby to zrobić, musisz poddać je procesowi blanszowania. W tym celu umieść migdały w naczyniu, zalej je wrzącą wodą i odczekaj ok. 15 minut. Po tym czasie odcedź je i przepłukaj zimną wodą. Aby wyłuskać migdały, należy naciskać skorupki przy węższej stronie. 
  2. Obrane migdały zalej przegotowaną, ochłodzoną wodą i mocz je przez 12 godzin. 
  3. Odcedź migdały i umieść je w blenderze. Dodaj 3 szklanki wody i syrop; całość zblenduj, 
  4. Przygotowane mleko przecedź przez gazę. Gazę zawiń i odciśnij resztę płynu. Jeśli napój jest zbyt gęsty, możesz rozcieńczyć go dodatkiem wody. Pozostałe resztki migdałów również możesz wykorzystać, np. do owsianki lub do wypiekania ciast i ciasteczek. 
  5. Gotowe mleko migdałowe przechowuj w lodówce nie dłużej niż 3 dni. 

 

Bibliografia: 

  1. Al Tamimi, J, Effects of Almond Milk on Body Measurements and Blood Pressure. Food  and Nutrition Sciences 2016, 7, 466-471. 
  2. Craig W., Fresan U, International Analysis of the Nutritional Content and a Review of Health Benefits of Non-Dairy Plant-Based Beverages, Nutrients 2021, 13(3), 842. 
  3. Sobhy H., Abd M.,, Elsabie W., Forsan H., Study of high nutritive value of almond milk beverage, Plant Archives Vol. 21, Supplement 1, 2021 pp. 2493-2496. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?