Kalafior – przepisy na potrawy. Stek, sałatka i inne pomysły
Przepisy na dania z kalafiora? Grillowe „steki”, chrupiąca sałatka, główka pieczona w całości – oto nasze pomysły! Kalafior jest cennym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, potasu i witamin z grupy B. Ma niską wartość kaloryczną i pozytywny wpływ na układ trawienny dzięki wysokiej zawartości błonnika. I jak smakuje!
Kalafior – stwórz z niego pyszne potrawy!
Kremowe główki kalafiora to kwiatostany rośliny z rodziny kapustowatych. Cechą charakterystyczną ich wszystkich jest specyficzny zapach wynikający z wysokiej zawartości siarki, która ma bardzo korzystny wpływ m.in. na nasze włosy, paznokcie, skórę i stawy, dlatego warto sięgać po te warzywa jak najczęściej. Teraz, gdy sezon na kalafiory w pełni, proponujemy trzy nowe i ciekawe formy podania tego warzywa.
Grillowane „steki” to fantastyczna propozycja na prosty i smaczny obiad dla osób niejedzących mięsa lub tych, które pragną nieco ograniczyć jego spożywanie i poszukują prostych receptur z przystępnych składników.
Chrupiąca sałatka ze świeżymi warzywami i orientalnym dressingiem to świetna opcja na przekąskę w ciągu dnia, lekką kolację lub posiłek do lunchboxa. Można ją wzbogacić o ryż, kaszę lub makaron.
Kalafior „z grilla” – grillowane „steki” z kalafiora à la kurczak
Zdjęcie: Agata Deja | www.foodpornveganstyle.blogspot.com
Składniki (na 2 sztuki):
- 2 grube plastry wycięte ze środka dużego kalafiora,
- 4-5 łyżek oleju,
- 1 łyżka dobrej jakości przyprawy do kurczaka (bez glutaminianu sodu i innych chemicznych dodatków),
- sól/sos sojowy do smaku (jeśli nie ma w mieszance przypraw).
Przygotowanie:
Dużego kalafiora myjemy, suszymy i kroimy na pół. Następnie z każdej połowy odcinamy plaster o grubości 2-3 cm. W małej miseczce mieszamy przyprawy z olejem i solą. Nacieramy mieszanką kalafiora z obu stron (najlepiej pędzlem), układamy go na tacy, zakrywamy folią i wstawiamy do lodówki do zamarynowania, na min. 1 godzinę, a najlepiej na kilka godzin lub całą noc.
Nastawiamy piekarnik na 220 st. C z funkcją grilla (lub bez, jeśli jej nie mamy). Plastry kalafiora układamy na ruszcie z blachą pod spodem na ściekające soki i wstawiamy do nagrzanego pieca na 25‒30 minut. Serwujemy od razu po upieczeniu.
Surówka z kalafiora po indyjsku
Składniki na surówkę (na 2‒4 porcje):
- 3 szklanki surowych różyczek kalafiora (ok. 300 g),
- 150 g czarnych lub czerwonych winogron (1 duża garść),
- 3 garście szpinaku „baby” lub roszponki,
- 250 g pomidorków koktajlowych,
- 1/2 doniczki świeżej kolendry,
- 1 łyżka migdałów lub orzechów nerkowca (najlepiej wcześnie namoczonych w wodzie przez kilka godzin – lub przez noc i odcedzonych przed podaniem ‒ w ten sposób stają się bardziej lekkostrawne i lepiej przyswajalne),
- odrobina maku do posypania.
Dressing:
- 1 łyżeczka garam masala,
- 2 łyżki rozpuszczonego oleju kokosowego lub oleju lnianego tłoczonego na zimno,
- 2 łyżki soku z cytryny lub limonki,
- duża szczypta różowej soli himalajskiej.
Przygotowanie:
Myjemy wszystkie warzywa i owoce. W małej miseczce dokładnie mieszamy składniki na dressing. Umieszczamy wszystkie elementy sałatki w misce, polewamy dressingiem i delikatnie mieszamy.
Podajemy od razu. Resztę przechowujemy w lodówce.
Kalafior z piekarnika – pieczony w całości z pesto z natki marchewki
Składniki:
- 1 średnia główka kalafiora (ok. 600 g),
- 1/2 porcji pesto z natki marchewki,
- 3 łyżki sosu sojowego.
Do podania:
- roztarty w moździerzu pieprz kolorowy lub czarny,
- cząstki cytryny (do skropienia),
- świeża kolendra lub zielona pietruszka.
Przygotowanie:
Choć do przepisu wystarczy połowa porcji pesto z natki marchewki, to polecam przygotować pełną, jedną porcję i resztę wykorzystać do sezonowego makaronu lub np. pierogów.
Kalafiora obieramy z liści, myjemy i suszymy. Przygotowujemy pesto z natki marchewki z olejem zamiast oliwy, bo lepiej nadaje się on do pieczenia w wysokich temperaturach. Nagrzewamy piekarnik do 220 st. C. Polewamy kalafiora sosem sojowym (na górze i pod spodem, obracając go) i wsmarowujemy sos dokładnie w środek różyczek za pomocą pędzla. Następnie, dalej używając pędzla, smarujemy całą główkę dokładnie naszym marchewkowym pesto (górę i spód).
Wkładamy kalafiora do naczynia żaroodpornego, zakrywamy folią i pieczemy przez godzinę, po tym czasie odkrywamy z folii i pieczemy jeszcze 15‒20 minut, aż góra się ładnie zarumieni i zrobi się chrupiąca skorupka. Wyjmujemy z pieca, posypujemy grubo rozgniecionym pieprzem, posiekaną zieleniną, delikatnie skrapiamy sokiem z cytryny i podajemy. Resztę przechowujemy w lodówce do 3 dni.
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?