Awokado – 6 prozdrowotnych zastosowań
Awokado dobre nie tylko na talerzu. Okazuje się, że jego właściwości działają zarówno na ciało, jak i umysł. Dzięki zawartości całej gamy witamin owoc ten doskonale wpływa na kondycję naszej skóry. Jest zdrowym zamiennikiem tłuszczu w diecie, a dzięki kwasowi foliowemu ma wpływ na płodność. Jest uniwersalnym owocem, który warto włączyć zarówno do swojej diety, jak i codziennej pielęgnacji.
Awokado na zmarszczki
Zanim sięgniesz po kolejny krem do twarzy, który ma uchronić przed pojawianiem się zmarszczek, postaw na naturalne metody pielęgnacyjne. Owoc awokado jest bogatym źródłem witamin A, E i C, luteiny, zeaksantyny i kwasu foliowego. To przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się i usuwają nadmiar wolnych rodników. Dzięki temu awokado pobudza syntezę kolagenu i redukcję zmarszczek.
Zobacz także: 3 przepisy na guacamole
Awokado na płodność
Dzięki zawartości witaminy E oraz B, awokado pomaga w łagodzeniu stresu oraz takich problemów, jak niepłodność u kobiet i mężczyzn. Z tego względu polecane jest parom starającym się o dziecko. Dodatkowo awokado zawiera kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym płodu. Witamina B korzystnie wpływa na endometrium (błonę śluzową macicy), przyczyniając się do polepszenia warunków dla implantacji zarodka.
Awokado na mózg
Awokado zawiera w sobie potas, który dotlenia mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe. Działa jak tyrozyna – aminokwas dostarczany do organizmu dzięki pełnowartościowemu i łatwo przyswajalnemu białku. Badania naukowe wykazują, że spożywanie awokado może przyhamować proces utraty pamięci u osób chorych na Alzheimera.
Awokado na talerzu
Awokado jest uważane za jedno z najzdrowszych owoców na świecie. Zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które wspomagają spalać nadmiar tkanki tłuszczowej oraz wykazują liczne właściwości w zakresie ochrony zdrowia. Awokado zawiera pełne bogactwo substancji odżywczych, dzięki którym stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej diety, wspomagającej szybką regenerację organizmu. Zielony owoc zapobiega też licznym chorobom i dolegliwościom. Jest zdrowym zamiennikiem tłuszczy w diecie, stosowane często zamiast masła.
Zobacz także: Przepisy z awokado
Awokado na wzrok
Aby poprawić swój wzrok, dietę należy uzupełnić produktami bogatymi w luteinę. Występuje ona głównie w owocach i warzywach, a najwięcej jej znajduje się właśnie w awokado. Zawiera ono ponad dwudziestokrotnie więcej luteiny niż inne warzywa i owoce. Luteina jest antyoksydantem, który zapobiega utlenianie się komórek oraz chroni oczy przed uszkodzeniami.
Awokado na oparzenia
Zdrowe tłuszcze występujące w awokado przyczyniają się do łagodzenia stanów zapalnych oraz podrażnień skóry po opalaniu. Dodatkowo chlorofile występujące w awokado wspomagają regenerację skóry po długotrwałej ekspozycji na działanie promieni UV. W pielęgnacji skóry chlorofil działa antyoksydacyjnie, pomagając zwalczać wolne rodniki. Awokado zadziała też antybakteryjnie i gojąco.
Polecamy
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Kolor skórki banana oznacza więcej, niż myślisz. Sprawdź, co na ten temat mówi ekspert ds. żywienia
Jaki skład i właściwości ma mleko migdałowe? Jak zrobić je w domu?
Mleko kozie – właściwości i inne składniki odżywcze. Na co pomaga?
się ten artykuł?