Przejdź do treści

To nie śniadanie, a obiad jest najważniejszym posiłkiem dnia! Wpływa na produktywność i kreatywność

Obiad najważniejszym posiłkiem dnia / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Zdaniem dietetyków – nie do końca. Według specjalistów ważniejszy jest obiad, który spożywamy najczęściej w środku naszego dnia pracy. By przyniósł maksymalne korzyści, powinniśmy zadbać o to, aby jeść właściwe produkty. Jaki jest idealny obiad? Wyjaśniamy. 

Też słyszałaś, że to śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i to od niego zależy, czy przez cały dzień będziesz w dobrej formie? Najnowsze doniesienia ze świata dietetyków mówią jasno – ważniejszy jest obiad. Co jeść, by było smacznie i zdrowo? Mamy komentarz eksperta.

Jaki powinien być dobry obiad?

– Dobry obiad to obiad smaczny, syty i zdrowy, czyli dostarczający naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników, takich jak: białko, węglowodany, tłuszcze. Zdrowe białko do obiadu znajdziemy nie tylko w mięsie (polecam najbardziej mięso z indyka), ale również w jego roślinnych źródłach jak: ciecierzyca, soczewica i wszelkie strączki.

Zdrowe tłuszcze (nienasycone kwasy tłuszczowe), które również powinny być składnikiem obiadu, potrzebne są m.in do przyswojenia witamin, takich jak: A, D,E,K – tłumaczy Joanna Skałecka, dietetyczka, znana w mediach społecznościowych jako „Trenerka zdrowej diety”.

Dietetyczka dodaje, że zdrowy obiad powinien być syty, lecz nie powinniśmy czuć się po nim ociężali ani senni. Osoby z wysokim cukrem czy też osoby chore na insulinooporność i cukrzycę powinny pamiętać, by obiad był nisko lub średnio glikemiczny.

– Zdrowy obiad nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Nie musimy wcale kupować wyszukanych składników. Jajko, kasza gryczana, sezonowe warzywa to idealne tanie połączenie na letni lekki posiłek – dodaje Joanna Skałecka.

Dlaczego obiad jest tak ważny?

Istotnym czynnikiem jest nie tylko to, co spożywamy, ale również to, w jakiej atmosferze się to odbywa. Badania pokazują, że przerwa na lunch pozwala umysłowi odpocząć, nabrać sił i skupić się, co może bezpośrednio poprawić produktywność na resztę dnia.

Brak przerwy na obiad może natomiast sprawić, że pod koniec dnia poczujemy się bardziej zmęczeni i zestresowani, mniej skoncentrowani i w gorszym nastroju. Może również zmniejszyć naszą zdolność do kreatywności.

Wniosek? Codziennie poświęcajmy na lunch przynajmniej 15-20 minut. To sprawdzony sposób na utrzymanie poziomu koncentracji i energii w ciągu dnia.

 


Artykuł napisany w oparciu o materiały PAP Life.

Joanna Skałecka

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Joanna Skałecka

dietetyczka

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: