Przejdź do treści

Tabletki na odchudzanie – skuteczna pomoc w spalaniu zbędnych kilogramów czy zwykłe placebo?

Tabletki na odchudzanie - skuteczna pomoc w spalaniu zbędnych kilogramów czy zwykłe placebo?
Tabletki na odchudzanie - skuteczna pomoc w spalaniu zbędnych kilogramów czy zwykłe placebo?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odchudzanie na ogół kojarzy nam się z morderczym i długotrwałym procesem. Szukamy więc sposobów na to, aby ten proces przyspieszyć. W ten sposób trafiają w nasze ręce tabletki na odchudzanie, których celem jest wsparcie procesu redukcji kilogramów.

Kilka słów o odchudzaniu

Według najnowszych badań jedna na trzy osoby dorosłe w Polsce będzie otyła do 2030 roku. Spowodowane jest to najróżniejszymi czynnikami, gdzie w dużej mierze przeważa stres lub też brak chęci do aktywności fizycznej po pracy. Nie można jednak zapomnieć, że wzrastająca waga to możliwość zachorowania na różnego rodzaju choroby, w tym cukrzycę, miażdżycę. Nie chodzi o sama estetykę i to jak będziemy prezentować się w rozmiarze 3XL. Warto pomyśleć o swoim zdrowiu i przerzucić się na zdrowy tryb żywienia i aktywność sportową. Przy tym można włączyć tabletki na odchudzanie, które będą naszym wsparciem.

Nie zapominajmy jednak, że w chwili obecnej na rynku farmaceutycznym dostępne są różnego rodzaju tabletki na odchudzanie, które nie zawsze są bezpieczne dla naszego zdrowia. Koniecznym jest zwrócenie uwagi na to, co się kupuje, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że dany suplement będzie naprawdę skutecznym pomocnikiem dla nas.

Producenci tabletek na odchudzanie nie muszą wykonywać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek. Wyrywkowe badania dowiodły, że duża część preparatów na odchudzanie nie daje żadnych konkretnych efektów. Producenci takich suplementów jedyne co muszą zrobić, to przesłać do Głównego Inspektoratu Sanitarnego projekt opakowania i poinformować o wprowadzeniu na rynek. Trzeba przyznać, że taka uproszczona procedura powoduje namnażanie się “magicznych” tabletek na odchudzanie.

Sanepid bardzo rzadko i wyrywkowo przeprowadza badania pod względem jakości i bezpieczeństwa danych suplementów.

Jeżeli chcemy sięgnąć po tabletki na odchudzanie, to porozmawiajmy ze swoim lekarzem rodzinnym, który nie tylko zna nasz organizm, ale będzie również w stanie profesjonalnie doradzić ewentualne suplementy.

Tabletki na odchudzanie – skład

Skuteczne preparaty na odchudzanie w swoim składzie mają:

  • błonnik pokarmowy dający uczucie sytości na długi czas
  • chrom odpowiedzialny za stabilizację gospodarki węglowodanowej; dzięki niemu maleje również ochota na słodycze
  • kofeinę przyspieszająca spalanie materii
  • fasolaminę obniżającą kaloryczność spożywanych pokarmów poprzez częściowe utrudnianie przyswajania skrobi.

Pamiętajmy jednak, że kofeiny powinny unikać osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia.

Tabletki na odchudzanie – podział

Tabletki na odchudzanie można podzielić na:

  • spalacze tłuszczu, inaczej fat burnery – pomagają szybciej zredukować tkankę tłuszczową, zwiększa termogenezę, wpływają na transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają zamianie w energię; fat burnery mogą być brane pod uwagę przez osoby aktywne fizycznie
  • super santy apetytu – hamują uczucie głodu, w głównej mierze zawierają ananasa, kofeinę, gorzką pomarańczę, guaranę, ocet jabłkowy.

Tabletki na odchudzanie – z receptą lub bez

Tabletki na odchudzanie bez recepty należą do najpopularniejszych, ponieważ można je bez problemu kupić. W głównej mierze bazują na naturalnych składnikach. W ich zawartości mogą znaleźć się ekstrakty z egzotycznych roślin. Bardzo popularne są te zawierające afrykańskie mango lub zieloną kawę.

Tabletki na receptę bardzo często zawierają orlistat – substancję, która prowadzi do zmniejszenia wchłaniania tłuszczów o ok. 30%. Na receptę zakupić można również tabletki zawierające chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu, oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszając uczucie głodu. Tabletki na odchudzanie na receptę są jednak przepisywane osobom otyłym u których wskaźnik BMi przekracza 30 kg/m2 oraz osobą z nadwaga zmagającym się z 2 chorobami typowymi dla otyłości – zaburzeniami lipidowymi, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem tętniczym.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?