Soki owocowe – czy można je przedawkować? Wyjaśnia dietetyczka
Sok owocowy – czy na pewno jest zdrowy, jak nam się wydaje? Czy można go przedawkować? Jak wybrać najlepszy? Podpowiada dietetyczka Dominika Oleś, prowadząca profil „Psychodietetyczny”.
Sok czy owoc? To odwieczny dylemat. Soki owocowe w końcu przyjemnie się pije, w szczególności w upalne dni. Jednak czy jest to dobry i zdrowy wybór? Temat ten postanowiła poruszyć dietetyczka Dominika Oleś, prowadząca w mediach społecznościowych profil „Psychodietetyczny”. Ekspertka tworzy indywidualne plany żywieniowe oraz podejmuje różne tematy związane z żywieniem, by uświadamiać Polaków, co jest dla nich ważne w kwestii diety. Tym razem pod lupę wzięła soki owocowe.
Nie zrozumcie mnie źle – świeży, wyciskany sok jest jak najbardziej zdrowym produktem. Szklankę soku można traktować jako jeden z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Natomiast łatwo jest wypić go za dużo – tłumaczy Oleś i dodaje – Szklanka soku uwzględniona w bilansie energetycznym diety jest ok. Nie zmienia to jednak faktu, że to jedne z tych produktów, na które trzeba uważać.
Sok owocowy czy owoc?
Soki owocowe wydają się być zdrowe i pełne witamin. Niestety w trakcie obróbki owoc traci wiele cennych składników. Zmniejsza się przede wszystkim ilość antyoksydantów oraz błonnika, który ma kluczowe znaczenie dla trawienia. Błonnik spowalnia wchłanianie w organizmie cukru z owoców, co oznacza, że dzięki niemu nie dochodzi do szybkiego stężenia glukozy we krwi. W przypadku soku dostarczamy więc organizmowi więcej pustych kalorii, przez co czujemy się mniej nasyceni. Dlatego zastanawiając się czy wybrać sok czy owoc, zawsze warto jednak sięgnąć po owoc.
Sok owocowy – jaki wybrać
Świeże soki są świetną formą na przekąskę czy uzupełnienie diety. Jednak jak wybrać dobrze, żeby sobie nie zaszkodzić, jeśli kupujemy sok w sklepie? Ekspertka tłumaczy:
O świeżym soku mówimy wtedy, kiedy nie został on poddany pasteryzacji. Jego zaletą jest to, że ma więcej błonnika od soków kartonowych (ale wciąż mniej od owoców).
Warto pamiętać, że nie każdy sok stojący w lodówce w szklanej butelce jest sokiem świeżym, może się okazać tym, który powstaje z zagęszczonego soku!
Warto więc sprawdzić dokładnie, co mieści się w składzie danego produktu.
Czego nie powinno być na etykiecie soku?
Wzmacniaczy smaku, cukru i konserwantów – wymienia dietetyczka.
Sok owocowy – czy można przedawkować?
Soki owocowe można by było pić bez końca. Świetnie zastępują niezdrowe słodycze i są źródłem witamin. Jednak jak zaznacza ekspertka – „To, że świeży sok jest dobrym, zdrowym produktem, nie znaczy, że powinno się go spożywać bez ograniczeń” – i dodaje – „Sok jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety, ale trzeba pamiętać o jego kaloryczności”. Najlepiej jest więc nie przekraczać większej ilości wypitego soku niż jedną szklankę dziennie.
Kto przede wszystkim powinien uważać na ilość wypijanego soku? Dietetyczka tłumaczy:
– Na picie soków powinny uważać przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę i insulinooporność, ponieważ wysoki IG powoduje szybki wyrzut glukozy, prowadząc do hiperglikemii.
– Osoby będące na diecie redukcyjnej też nie powinny ufać sokom. Soki nie zapewniają sytości, natomiast dostarczają taką samą ilość kalorii, jak owoce. Może to spowodować uczucie głodu i zaniechanie dalszej diety.
Sok owocowy a dieta
Dietetyczka zaznacza także, że pijąc soki owocowe warto połączyć je z pewnymi produktami.
RozwińJeśli decydujemy się na wypicie soku, to warto go połączyć z jedzeniem produktów o niskim IG (na przykład zawierające duże ilości tłuszczu, jak orzechy?), dzięki temu ładunek glikemiczny zostanie obniżony, a poziom glukozy we krwi nie będzie ulegać gwałtownym zmianom, co pozwoli na większą kontrolę głodu, a witaminy obecne w soku będą się lepiej wchłaniać ze względu na obecność tłuszczu w orzechach – tłumaczy Oleś.
Owoce sezonowe – jakie wybrać?
Jeśli jesteście fanami owoców i warzyw, warto przypomnieć, czym w obecnym czasie obdarza nas natura. Na profilu „Torbacze” znalazłam małą ściągę dla tych, którzy lubią wykorzystywać sezonowe produkty.
RozwińPodoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
Jak odchudzić dziecko? Poradnik dla rodziców
się ten artykuł?