Przejdź do treści

Sok z wiśni – przepisy i właściwości

Sok z wiśni - przepisy i właściwości Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sok z wiśni nie tylko orzeźwia i pobudza, ale jest także bogactwem cennych witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Można go stosować na wiele różnych dolegliwości. Jest kilka sposobów, by go przygotować. Sprawdź, które przepisy są najlepsze.

Wiśnie – właściwości 

Wiśnie to charakterystyczne, czerwone owoce charakteryzujące się słodko-kwaśnym smakiem. Wiśnie składają się w ponad 80% z wody. Jednak pozostała część to źródło witamin, przeciwutleniaczy i składników mineralnych. Są bardzo podobne do czereśni, jednak są od nich zdecydowanie słodsze.   

Od setek lat wykorzystywano właściwości lecznicze wiśni i zrobionego z nich soku. Obecnie owoce te wciąż cieszą się sporą popularnością w medycynie ludowej. Opóźniają proces starzenia się organizmu, chronią przed nowotworami oraz neutralizują wolne rodniki. Wiśnie, dzięki zawartości potasu, antocyjanów, błonnika, garbników oraz kwasów organicznych korzystnie wpływają także na pracę układu sercowo-naczyniowego. Z kolei antocyjany korzystnie wpływają na wzrok. Sok z wiśni pomaga też w walce z gorączką, łagodzi bóle mięśni oraz działa przeciwzapalnie. Korzystnie wpływa także na wchłanianie się leków. 

Antocyjany — Czym są naturalne barwniki spożywcze?

Sok z wiśni na bezsenność 

Zdaniem amerykańskich naukowców – wiśnie, a dokładnie sok z nich zrobiony, to jeden ze skuteczniejszych i w pełni naturalnych sposobów walki z bezsennością. Regularne picie soku z wiśni przyspiesza zasypianie oraz pozwala lepiej się wysypiać. Zdaniem ekspertów wpływ na to ma melatonina – hormon wpływający na rytm snu. Picie soku z wiśni ma też korzystnie wpływać na regulowanie pracy organizmu. 

Wiśnie na choroby układu moczowego 

Sok z wiśni ma działanie moczopędne, ponieważ zawiera dużo potasu i sodu. Polecany jest więc osobom, które zmagają się z zapaleniem pęcherza, kamicą nerkową lub innymi chorobami układu moczowego.  

Sok wiśniowy wspomaga pracę serca 

Sok z wiśni korzystnie wpływa też na układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w wiśniach antocyjany wzmacniają serce i wpływają na zwiększoną produkcję czerwonych krwinek. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, a potas działa ochronnie na serce. Owoce są też bogate w błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu, który jak wiadomo może przyczyniać się do występowania wielu chorób serca. 

Flawonoidy w pomidorach koktajlowych

Wiśnie zwiększają odporność i pomagają szybciej wrócić do zdrowia 

Mając gorączkę, również warto sięgać po sok z wiśni. Zawarte w wiśniach cenne składniki, głównie flawonoidy, obniżają ją, a do tego redukują ból mięśni, poprawiając samopoczucie chorego. Wiśnie rozrzedzają również śluz w infekcjach górnych dróg oddechowych.  

Jak zrobić sok z wiśni bez sokownika? 

Okazuje się, że sok z wiśni można zrobić bez użycia sokownika. Potrzebne będą: 

  • duży garnek; 
  • kilogram wiśni (jeśli będą wydrylowane, to szybciej puszczą sok); 
  • 200-300 g cukru (najlepiej użyć brązowego); 
  • woda. 

Wiśnie należy włożyć do garnka, zasypać około 300 g cukru (może być trochę więcej) i zostawić na 2-3 godziny. Następnie owoce trzeba chwilę podgrzać, aż będą miękkie. Należy je mieszać co kilka minut. Gdy będą wystarczająco miękkie, odstawić chwilę, by wystygły. Później przecieramy je przez sito, by otrzymać mętny sok. Po zagotowaniu go wlewamy do osuszonych butelek lub słoików, zakręcamy je i odstawiamy. Przykrywamy ręcznikiem, by dobrze się zamknęły. Jeśli butelki lub słoiki nie są zalewane do pełna, trzeba je pasteryzować przez 15 minut w 85 stopniach Celsjusza.  

Sok z wiśni bez cukru 

Jak zrobić sok wiśni bez cukru? Do jego przygotowania potrzebne będą: duży garnek, woda, odrobina soli i dojrzałe owoce. Wiśnie myjemy, moczymy w wodzie z solą (łyżka soli na litr wody) przez około 2-3 godziny. Po moczeniu usuwamy szypułki i drylujemy owoce. Przez gazę wyciskamy sok, przelewamy go do słoika lub szklanego naczynia, przykrywamy i odstawiamy na około 3 godziny. Później przecedzamy sok, wlewamy do garnka i doprowadzamy do wrzenia. Wlewamy do słoików, zakręcamy, stawiamy dnem do góry i przykrywamy ręcznikiem, żeby się zamknęły. 

Jeśli sok będzie zbyt kwaśny można go rozrabiać z wodą lub słodzić odrobiną miodu. 

Sok z wiśni bez drylowania 

Jak drylować wiśnie? Większość osób używa do tego drylownicy lub usuwa pestki ręcznie. Można jednak zrobić sok z wiśni bez drylowania. 

Owoce należy umyć, włożyć do dużego garnka, zasypać cukrem (najlepiej brązowym) i odstawić na 3 godziny. Gdy już puszczą sok trzeba je zagotować, aż się rozpadną. Następnie przecieramy wiśnie przez sito i wlewamy sok do przygotowanych butelek lub słoików, pasteryzujemy około 25 minut i gotowe! 

Można całkowicie pominąć cukier, wystarczy zasypać owoce odrobiną soli, by puściły sok. By sok nie był tak kwaśny, można dodać trochę soku ze słodkich pomarańczy lub miodu. 

Produkty, które można jeść przy wrzodach

Kto nie powinien pić soku z wiśni? 

Wiśnie oraz zrobiony z nich są niewskazane osobom, zmagającym się z wrzodami żołądka bądź dwunastnicy. Sok z tych owoców noże podrażniać przewód pokarmowy, więc nie powinny go pić osoby zmagające się z chwilowymi nieżytami żołądka. 

Źródła: 

  1. https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/owoce/wisnie-skladniki-odzywcze-witaminy-wlasciwosci-zdrowotne-kiedy-wisnie-moga-zaszkodzic/7gd6xs2 – dostęp: 07.09.2022 r. 
  2. https://beszamel.se.pl/przepisy/przetwory/niskoslodzony-sok-z-wisni-jak-zrobic-sok-wisniowy-bez-cukru-re-hppP-YcmS-N9MR.html – dostęp 08.09.2022 r.  
  3.  https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/wisnie-wlasciwosci-zdrowotne-w-jakie-witaminy-i-mineraly-sa-bogate-wis-aa-EtZV-RMuy-3iaY.html#wisnie-na-choroby-ukladu-moczowego – dostęp 07.09.2022 r.  
  4.  https://haps.pl/Haps/7,167251,25280085,sok-z-wisni-jak-go-przygotowac-przepis-na-domowy-sok.html – dostęp 08.09.2022 r. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: