Przejdź do treści

Sezon na rabarbar w pełni! Poznaj 3 fakty na jego temat, których nie znałaś

Sezon na rabarbar w pełni! Poznaj 5 faktów na jego temat, których nie znałaś
Sezon na rabarbar w pełni! Poznaj 5 faktów na jego temat, których nie znałaś / fot. Jonny Gleason, Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rabarbar kojarzy ci się jedynie z kompotem? Najwyższa pora, żebyś poznała jego inne, dotąd nieznane oblicza. Z rabarbaru można robić muffiny, ciasto czy owsiankę. A naprawdę warto, poznaj go bliżej!

Rabarbar to nie owoc

Jak podkreśla dietetyczka Aleksandra Zaczkiewicz, wbrew temu, co sądzi wiele osób, rabarbar to nie owoc, a warzywo. Sezon na niego trwa od kwietnia do czerwca, ale często można go dostać w sklepach również zimą. Wartość energetyczna rabarbaru to jedynie 15 kcal. Warto wiedzieć też, że jest pełen witamin!

Zaczkiewicz pisze na swoim profilu na Instagramie, że w czerwonej części ogonków liściowych znajduje się sporo witaminy A, ale także C, A, K, B1, B2 i B6. Rabarbar zawiera też kwas foliowy, który jest niezbędny dla kobiet w ciąży oraz tych, które ją planują. Oprócz tego, warzywo to jest świetnym źródłem błonnika korzystnie wpływającego na działanie układu pokarmowego.

Rabarbar ma szerokie zastosowanie w farmakologii

„Antrachinony zawarte w rabarbarze wykazują m.in. działanie przeczyszczające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, dlatego są szeroko stosowane w farmakologii” – wyjaśnia Aleksandra Zaczkiewicz.

Jak dodaje ekspertka, rabarbar jest też dobrym źródłem resweratrolu, który ma duże znaczenie w profilaktyce układu krążenia oraz pomaga obniżyć poziom tzw. „złego cholesterolu”.

Niektórzy powinni unikać rabarbaru

Dietetyczka podkreśla, że rabarbar zawiera kwas szczawiowy. Dlatego powinny unikać go osoby z:

  • kamicą szczawiową,
  • dną (skazą) moczanową,
  • osteoporozą.

„Rabarbar może podrażniać przewód pokarmowy, dlatego też nie jest zalecany dla osób z jego schorzeniami, np. z chorobą Leśniewskiego-Crohna, zespołem złego wchłaniania, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego” – dodaje Zaczkiewicz.

Na szczęście zawartość kwasu szczawiowego w rabarbarze można zmniejszyć. Szczawiany ulegają rozkładowi w wysokiej temperaturze, dlatego warto przed spożyciem go ugotować albo upiec. Jak zaznacza dietetyczka, zawartość kwasu szczawiowego może się wtedy zmniejszyć nawet o połowę.

Kisiel z burakiem i rabarbarem

Aleksandra Zaczkiewicz – kim jest?

Aleksandra Zaczkiewicz jest dyplomowanym dietetykiem i właścicielką „Razem Po Zdrowie” – Poradni Dietetycznej i Sklepu ze Zdrową Żywnością. Swoją działalność prowadzi na terenie Dąbrowy Tarnowskiej, Tarnowa oraz on-line. Profil na Instagramie @razem_po_zdrowie obserwuje ponad 22 tys. osób.

Ekspertka stale poszerza swoją wiedzę, biorąc udział w licznych konferencjach naukowych oraz w szkoleniach organizowanych przez najważniejsze instytucje w Polsce, zajmujące się dietetyką oraz medycyną.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: