Ponad 80 proc. leków z TikToka to oszustwo. Pestki z moreli czy olejek z oregano nie uratują ci życia
Olejek z oregano, środek na odrobaczanie dla psów czy pestki z moreli – to tylko kilka z wielu szkodliwych sposobów na leczenie raka rekomendowanych na TikToku. Dotarli do nich badacze z City St. George’s University of London, którzy postanowili zweryfikować rzetelność informacji zamieszczanych na tej platformie społecznościowej. Jak się okazało, poziom dezinformacji w sieci w kontekście leczenia raka jest alarmujący.
Leki na raka z TikToka to oszustwo
Badaniem etnograficznym, którego wyniki opublikowano na łamach naukowego portalu SocArXiv Paper, kierowała dr Stephanie Alice Baker. Wykładowczyni socjologii ustaliła, że użytkownicy TikToka mogą bez trudu wyszukiwać treści na temat leków na raka. Niepokojące jest to, że jedynie 19 proc. zamieszczonych w tym serwisie nagrań zawierało uzasadnione porady medyczne. To oznacza, że internauci w tak ważnej kwestii jak zdrowie narażeni są na zatrważającą skalę treści, które mogą być dla nich po prostu szkodliwe.
Dr Stephanie Alice Baker, skupiając się na treściach dotyczących leczenia nowotworów, wskazała, że spośród 163 filmów rozpowszechniających fałszywe twierdzenia na ten temat, aż 32 proc. zawierało teorie spiskowe. Autorzy powielali je, żeby uwiarygodnić i uzasadnić „słuszność” publikowanych przez siebie treści. Jak ustaliła brytyjska badaczka, niektóre filmy zamieszczone na TikToku należały do lekarzy o odmiennych poglądach, którzy głosili, że rząd posiada cudowne lekarstwa, ale ukrywa je przed obywatelami.
Sprawę komplikuje fakt działania algorytmu TikToka. W celu weryfikacji treści na temat leczenia raka autorzy badania stworzyli specjalne konto na tej platformie. Chcąc naśladować zachowania zwykłego użytkownika tego serwisu, w wyszukiwarkę wpisano hasło „leczenie raka”, ang. cancer cure. Do tego zapytania algorytm platformy dostosowywał kolejne rekomendacje. W ten sposób każdego tygodnia wybierano 50 najpopularniejszych postów wyświetlających się w zakładce „Dla Ciebie”. Dane zbierano od kwietnia do maja 2024 r., a następnie analizowano je pod kątem tematycznym i podzielono je na pięć typów: (1) osobiste anegdoty osób, które pokonały raka; (2) kontrowersyjni lekarze omawiający cudowne lekarstwa; (3) teorie spiskowe na temat skorumpowanych instytucji medycznych; (4) filmy z kategorii „duchowe” podkreślające wiarę w przezwyciężanie choroby; (5) posty informacyjne mające na celu sprzedaż produktów.
Internautom, którzy raz obejrzeli szkodliwą treść, algorytm polecał coraz bardziej ekstremalne filmy z analogicznej kategorii.
81 proc. fałszywych lekarstw na raka
Tymczasem wyniki badania pokazały, że znaczna część, bo aż 81 proc. leków na raka reklamowanych przez TikTok’owych twórców to oszustwo.
„Skala dezinformacji na TikToku dotycząca leków na raka jest alarmująca. 81 proc. fałszywych leków na raka to porażający wynik i powinno być powodem do niepokoju dla regulatorów rynku internetowego” – podkreśliła dr Baker. „To, że algorytm TikToka zachęca twórców treści do wykorzystywania osób bezbronnych, jest po prostu niesprawiedliwe. Rządy muszą pilnie wywrzeć większą presję na gigantów mediów społecznościowych, aby lepiej moderowali swoje treści” – dodała.
Wśród rekomendowanych leków na raka znalazły się, takie produkty jak olejek z oregano, środek na odrobaczanie dla psów (niebezpieczny dla ludzi) czy pestki z moreli. Należy zaznaczyć, że skuteczność pestek z moreli pod kątem zwalczania komórek nowotworowych była przedmiotem dwóch badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Raka (NCI). Ich skuteczność nie tylko nie została potwierdzona, ale również dowiedziono, że pestki mogą zagrażać życiu. Amigdalina obecna w pestkach przekształca się w cyjanowodór, a zatem spożycie nadmiernej ilości może skończyć się zgonem.
„Platformy takie jak TikTok stanowią poważne zagrożenie: nie tylko mogą rozpowszechniać dezinformację i kierować użytkowników do szkodliwych produktów, ale algorytm ten sprzyja procesowi radykalizacji” – podsumowała dr Baker.
Źródło: researchgate.net
Zobacz także
„To choroba, której reguł codziennie uczymy się na nowo”. Katarzyna Kazimierowska i jej osobista historia cukrzycy typu 1
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Lekarka chorująca na raka wymienia pięć sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o nowotworze
Polecamy
Glifosat – co to jest i jak go usunąć? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają herbicydy?
Czy kawa rozpuszczalna to rzeczywiście „sama chemia”? Odpowiada dietetyczka Aleksandra Zaczkiewicz
Top 10 produktów chroniących przed rakiem
Kawa i jej wpływ na zdrowie. Poznaj wszystkie zalety picia kawy
się ten artykuł?