Przejdź do treści

Żywność, która zwiększa ryzyko wystąpienia raka mózgu i jajników. Po te produkty nie sięgaj za często

Kobieta je pizzę
Żywność, która zwiększa ryzyko wystąpienia raka mózgu i jajników. Po te produkty nie sięgaj za często/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ultraprzetworzona żywność, taka jak płatki śniadaniowe, mrożona pizza, lody czy napoje gazowane, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Naukowcy dowiedli, że produkty te mają duży wpływ w szczególności na rozwój raka jajnika lub mózgu. „Globalne obciążenie rakiem nadal rośnie, a liczba przypadków zachorowań ma wzrosnąć z 19,3 do 28,4 mln do 2040 r.” – wskazali.

Żywność ultraprzetworzona a ryzyko raka

Badanie naukowców z londyńskiego Imperial College wykazało, że spożywanie ultraprzetworzonej żywności (UPF) zwiększa ryzyko rozwoju raka, w szczególności raka jajnika i mózgu. Do tej pory eksperci zwracali uwagę na związek między produktami przetworzonymi a chorobami serca, demencją, otyłością i cukrzycą typu 2. Za przyczynę wskazywali duże ilości soli, cukru, tłuszczy nasyconych oraz chemikalia, barwniki, słodziki i konserwanty, których używa się się, by wydłużyć okres przydatności do spożycia danego produktu. Teraz jednak badacze dowiedli, że ultraprzetworzona żywność, taka jak płatki śniadaniowe, lody, chipsy kukurydziane czy napoje gazowane ma również związek z rozwojem 34. rodzajów raka.

„Nasze badanie kohortowe przeprowadzone w Wielkiej Brytanii sugeruje, że wyższe spożycie UPF może wiązać się ze zwiększonym obciążeniem i śmiertelnością w przypadku nowotworów ogólnych i niektórych specyficznych miejscowo, zwłaszcza raka jajnika u kobiet” – podali naukowcy.

Eksperci opublikowali swoje badanie w czasopiśmie „Lancet’s eClinicalMedicine”. Jak wskazali, wykorzystali dane brytyjskiego Biobanku do zbadania diety 197 tys. osób w wieku od 40 do 69 lat. Uczestnicy byli monitorowani pod względem ryzyka zachorowania na raka lub śmierci przez okres dziesięciu lat. Naukowcy odkryli, że na każde 10 proc. zwiększenia udziału ultraprzetworzonej żywności w diecie danej osoby, ryzyko zachorowania na raka ogółem wzrastało o 2 proc. oraz o 19 proc. w przypadku raka jajnika, 9 proc. – raka mózgu, 8 proc. – raka żołądka i 20 proc. – raka jelita cienkiego.

Jak podkreślił Fang Fang Zhang, główny autor badania i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Tufts, grupa o najwyższym spożyciu ultraprzetworzonych produktów prawdopodobnie czerpała z nich ok. 80 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Zaobserwowane powiązania między dietą a ryzykiem zachorowania na raka utrzymywały się nawet po uwzględnieniu przez naukowców innych czynników, takich jak palenie tytoniu, aktywność fizyczna i wskaźnik masy ciała.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

NOWOŚĆ
Odporność, Trawienie
Nasiona trybuły ogrodowej do samodzielnego wysiania, 1 g
2,00 zł
Czym są dodatki do żywności i czy mają szkodliwe działanie? /fot. Adobe Stock

„Globalne obciążenie rakiem nadal rośnie”

Nie jest jasne, dlaczego u badanych wystąpił szczególnie wysoki wzrost zachorowalności na raka jajnika. Naukowcy wskazali, że ich badanie miało charakter obserwacyjny i nie może udowodnić związku przyczynowo – skutkowego. Pokazuje jedynie na zależność między ultraprzetworzoną żywnością a zwiększonym ryzykiem rozwoju raka. Autorzy badania stwierdzili także, że „ograniczenie spożycia UPF może być korzystne w zapobieganiu i zmniejszaniu modyfikowalnych obciążeń związanych z rakiem”.

Wezwali również do umieszczania etykiet ostrzegawczych na opakowaniach produktów, by zwiększyć świadomość konsumencką. Jak wyjaśnili, ludzie na całym świecie mają tendencję do spożywania coraz większej ilości ultraprzetworzonej żywności.

„Globalne obciążenie rakiem nadal rośnie, a liczba przypadków zachorowań ma wzrosnąć z 19,3 do 28,4 mln do 2040 r. Rak jest odpowiedzialny za jedną na sześć zgonów na całym świecie i wyprzedził choroby układu krążenia jako główna przyczyna przedwczesnej śmierci w wielu krajach o wysokich dochodach” – wyjaśnili.

Na liście niepożądanych produktów znajdują się m.in. napoje gazowane i energetyczne, chipsy kukurydziane, lody, ciastka, cukierki, słodzone płatki śniadaniowe, gotowe hot dogi i pizza, paluszki rybne, dania błyskawiczne, nuggetsy.

„Co najmniej 50 proc. przypadków raka można potencjalnie zapobiec, a niezdrowa dieta jest kluczowym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka” – wskazali naukowcy.

 


Źródło:

  1. L.Wang, M.Du, K. Wang, N. Khandpur, S.Laurini Rossato, J. P. Drouin-Chartier, E. Martínez Steele, E. Giovannucci, M.Song, F.Zhang, Association of ultra-processed food consumption with colorectal cancer risk among men and women: Results from three prospective US cohort studies, eClinicalMedicine;
  2. The Lancet

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta w pracy

Czujesz, że tracisz moc? Oto 10 sposobów na zapewnienie sobie energii w ciągu dnia

„Czuję, że zaraz pęknę”. Co zrobić, gdy się przejadłaś? Mamy rady na 5, 15, 30 minut po… ostatnim kęsie

Chipsy z pomidorków koktajlowych. Zdrowa alternatywa dla niezdrowych przekąsek

„Przygotowanie zdrowego posiłku może nieść równie dużo miłości, co upieczenie ciasta”. Psychodietetyk o żywieniowych błędach popełnianych z… miłości

Czym są dodatki do żywności i czy mają szkodliwe działanie? /fot. Adobe Stock

Nie tylko benzoesan sodu. Czym są dodatki do żywności i czy mają szkodliwe działanie?

Czy można mrozić masło? Jak się do tego zabrać?

Mąka ze świerszczy zasmakuje Polakom? Właśnie dołączyła do superfoods. Na rynek UE ma trafić jeszcze w tym miesiącu

Zdrowsze grzechy żywieniowe. Jak wybrać najzdrowsze chipsy?

Hummus z buraczków, a kotlety z bigosu? Świąteczne dania, które nam zostały, świetnie sprawdzą się w nowych wersjach

„Nie jesteśmy uczeni, jak radzić sobie ze smutkiem i strachem”. Kamil Błoch o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania

Dodaje się go do produktów spożywczych, żeby poprawić ich teksturę i zwiększyć wagę. Co warto wiedzieć o błonniku bambusowym? / istock

Widzisz w składzie błonnik bambusowy i nie wiesz, czy to dobrze? Wyjaśnia Katarzyna Bosacka

Homogenizacja – co to jest i czy jest szkodliwa? Mleko homogenizowane czy pasteryzowane?

Soplówka jeżowata – właściwości. Kiedy i jak stosować?

Deski do krojenia mogą być prawdziwym siedliskiem bakterii! Mama Chemik wyjaśnia, jak do tego nie dopuścić

Deski do krojenia mogą być prawdziwym siedliskiem bakterii! Mama Chemik wyjaśnia, jak do tego nie dopuścić

Kolejne produkty wycofane ze sprzedaży. GIS ostrzega: znaleziono w nich szkło i bakterie

Kolejne produkty wycofane ze sprzedaży. GIS ostrzega: znaleziono w nich szkło i bakterie

Dr Damian Parol ostrzega, czego nie robić w trakcie jedzenia. "Może wydawać się, że jest to przyjemny i niewinny nawyk, ale..."

Dr Damian Parol ostrzega, czego nie robić w trakcie jedzenia. „Może wydawać się, że jest to przyjemny i niewinny nawyk, ale…”

Przeterminowana żywność / unsplash

Termin ważności ma znaczenie? Można zjeść przeterminowane jedzenie?

Lara Gessler o życiu z ortoreksją: „Wpadałam w panikę, kiedy miałam pięć, a nie sześć migdałów na śniadanie”

Zjedzenie pleśni - objawy. Czym grozi?

Zjadłaś spleśniały chleb? Dowiedz się czym to grozi i jakie są objawy zatrucia pleśnią

"Coraz więcej produktów zmniejsza swoją gramaturę, nie zmieniając przy tym ceny". Katarzyna Bosacka pokazuje spryt producentów / istock

„Coraz więcej produktów zmniejsza swoją gramaturę, nie zmieniając przy tym ceny”. Katarzyna Bosacka pokazuje spryt producentów

„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Psychodietetyczka Małgorzata Akkus wyjaśnia, dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne i dlaczego warto zacząć jeść intuicyjnie

„Bycie na diecie stało się w naszej kulturze atrybutem kobiety”. Małgorzata Akkus tłumaczy, jak jeść intuicyjnie i dlaczego diety odchudzające są nieskuteczne

Galangal – co to jest, gdzie kupić i jak wykorzystać kłącze popularne w kuchni azjatyckiej?

Mięso z kurczaka

Sprawdzili mięso z supermarketów. Ponad 99 proc. filetów z kurczaka nosi ślady choroby

Porchetta – czym jest i jak ją przyrządzić?

×