Przejdź do treści

Polenta – co to jest, jak gotować? Przepis na kaszę kukurydzianą 

Polenta – co to jest, jak gotować? Przepis na kaszę kukurydzianą  IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polenta jest uniwersalną potrawą z ugotowanej na wodzie kaszy kukurydzianej. Wykorzystuje się ją jako podstawę obiadu lub węglowodanowy dodatek do tego posiłku, a także w formie śniadaniowej, zamiast klasycznej owsianki. Po schłodzeniu i zastygnięciu z polenty można przygotować smaczne przekąski. Jak ugotować kaszę kukurydzianą i z czym ją podawać?

Co to jest polenta? 

Polenta jest popularną m.in. we Włoszech potrawą przygotowywaną przede wszystkim z drobnej kaszy kukurydzianej ugotowanej w osolonej wodzie. Spożywa się ją często w postaci papki. Odpowiednio ugotowaną polentę po schłodzeniu i zastygnięciu można również kroić i podawać formie wybranych kształtów, np. prostopadłościanów. Kaszę kukurydzianą w takiej wersji często piecze się, grilluje lub smaży i wykorzystuje jako dodatek do dań głównych. W potrawach w stylu włoskim polentę często przyrządza się z różnego rodzaju serami, oliwą z oliwek oraz masłem. 

freepik.com

Czy polenta jest zdrowa? 

Typowa kaszka kukurydziana powstaje z oczyszczonych i rozdrobnionych ziaren kukurydzy. Po procesie produkcji zachowana zostaje część składników mineralnych i witamin. Polenta stanowi źródło przede wszystkim: 

  • witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6), 
  • magnezu, żelaza, miedzi, fosforu, cynku. 

Warto jednak zaznaczyć, że ogólnie mówiąc, kasza kukurydziana nie dostarcza tych substancji w tak dużych ilościach jak mniej przetworzone rodzaje produktów zbożowych, takie jak kasza jaglana, gryczana czy pęczak.

W 100 gramach kaszy kukurydzianej odmierzonej przed ugotowaniem zawarte jest: 

  • około 360 kcal, 
  • 7 g białek, 
  • 0 g tłuszczu, 
  • 81 g węglowodanów, 
  • około 2 g błonnika pokarmowego (co stanowi 8 proc. dziennego zapotrzebowania dla osoby dorosłej). 

Produkt ma więc charakter typowo węglowodanowy, zawiera niewielką ilość białka (nawet w odniesieniu do innych zbóż), jest raczej ubogi w błonnik pokarmowy (dla porównania taka sama ilość kaszy gryczanej dostarcza go niemal trzykrotnie więcej) i nie ma w nim tłuszczu.  

Kasza kukurydziana gotowana w osolonej wodzie przez 2 minuty do uzyskania papki ma indeks glikemiczny (IG) równy 68, który można zaklasyfikować jako średnio wysoki. Dla porównania ugotowana kasza gryczana ma IG na poziomie około 50, kuskus – 61, a kasza jaglana – około 71.  

Polenta jest produktem, który naturalnie nie zawiera glutenu. Z tego powodu wykorzystuje się ją m.in. w diecie chorych na celiakię. 

Indeks glikemiczny - co to, tabela. Produkty o niskim i wysokim IG

Jak gotować polentę? 

Ugotowanie polenty jest bardzo prostym zadaniem, które nie powinno przysporzyć większych trudności. 

Podstawowy przepis na polentę 

Składniki: 

  • 1 szklanka kaszy kukurydzianej, 
  • 4 szklanki wody, 
  • 1 łyżeczka soli, 
  • opcjonalnie: 2 łyżki masła lub oliwy z oliwek oraz ½ szklanki tartego parmezanu. 

Przygotowanie: 

  1. Umieść odmierzoną wodę w garnku i zagotuj. Dodaj do niej sól. 
  2. Zmniejsz moc palnika na niską. Powoli wsyp kaszę kukurydzianą do wody, cały czas mieszając. Kontynuuj mieszanie przez następne kilka minut, aż do czasu, gdy polenta nieco zgęstnieje. 
  3. Przykryj i gotuj na minimalnej mocy palnika jeszcze przez pół godziny, mieszając co kilka minut. Weź pod uwagę, że różne rodzaje kaszy kukurydzianej (w zależności od stopnia rozdrobnienia w procesie produkcyjnym) wymagają innego czasu gotowania. Dlatego kontroluj polentę i zdejmij ją z ognia, gdy nabierze kremowej konsystencji, a poszczególne ziarna staną się miękkie. 
  4. Zdejmij z palnika. Jeśli chcesz, teraz do polenty dodaj oliwę, masło lub starty ser. 
  5. Podawaj na ciepło w postaci papki lub bezpośrednio po ugotowaniu przełóż polentę do wybranej formy, np. prostokątnego naczynia żaroodpornego. Wyrównaj powierzchnię, przykryj i schłodź najpierw w temperaturze pokojowej, potem w lodówce. Schłodzoną polentę możesz przełożyć na deskę i kroić w dowolne kształty, a następnie piec, grillować lub smażyć.
Płatki drożdzowe

Z czym podawać polentę? 

 Przepisów na polentę w różnorodnych odsłonach jest całe mnóstwo. Warto wypróbować tę potrawę z kaszy kukurydzianej w poniższych wersjach: 

  • polenta na ciepło w postaci „papki” z podsmażonymi grzybami, czosnkiem i szpinakiem 
  • „pizza” na spodzie ze schłodzonej i zapieczonej polenty, 
  • „frytki” z zastygniętej, pokrojonej w paski i upieczonej lub usmażonej polenty, podawane z sosami, np. ketchupem lub sosem aioli, 
  • placuszki z polenty (polentę po ugotowaniu przekładamy do naczynia w warstwie o grubości około 1 cm, po schłodzeniu wycinamy kółka, np. przy pomocy szklanki, smażymy je na niewielkiej ilości oleju i podajemy z dodatkami na słodko lub słono).

 


Źródła: 

  1. Britannica, The Editors of Encyclopaedia (2021) Polenta, Encyclopedia Britannica, dostęp 02.07.2022 z: https://www.britannica.com/topic/polenta. 
  2. USDA (2019) Cornmeal, dostęp 02.07.2022 z: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/519405/nutrients. 
  3. Foster-Powell K., Holt S. H. A., Brand-Miller J. C. (2002) International table of glycemic index and glycemic load values, The American Journal of Clinical Nutrition, 76(1): 5-56, dostęp 02.07.2022 z: https://doi.org/10.1093/ajcn/76.1.5. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?