Przejdź do treści

Ozempic i Wegovy pomocne w walce z uzależnieniami? Zaskakujący efekt uboczny leków na odchudzanie

Ręce trzymające strzykawkę - Hello Zdrowie
Leki na odchudzanie mogą wspierać w walce z uzależnieniem / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Leki z semaglutydem wdarły się szturmem na rynek medyczny. Zarówno Ozempic przepisywany diabetykom, jak i Wegovy, środek wspomagający odchudzanie, wykazują nieznane dotąd właściwości. Okazuje się, że osoby stosujące te medykamenty mogą być mniej podatne na uzależnienie od alkoholu.

Korzystne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu

Ozempic to lek przeznaczony dla chorych na cukrzycę. Jako że naśladuje działanie hormonu zmniejszającego apetyt – GLP-1, zaczęły po niego sięgać osoby borykające się z nadmiarowymi kilogramami. Stał się bardzo popularny wśród gwiazd. Alternatywa Ozmpiku, to środek Wegovy, który docelowo został przeznaczony dla osób odchudzających się. Oba stosowane w postaci zastrzyków wykazują podobne działanie.

Oba leki są pod lupą naukowców, którzy co i rusz zaskakują nas nowinkami na ich temat. Jak donosi „Nature Communications”  istnieje prawdopodobieństwo, że leki z semaglutydem mogą mieć działanie terapeutyczne: zmniejszają uzależnienie od alkoholu.

Badacze z Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio porównali dokumentację medyczną osób zażywających semaglutyd ze stosującymi inny lek odchudzający lek. Na podstawie danych od 84 tys. osób ustalili, u których z nich w ciągu 12 miesięcy zdiagnozowano zaburzenia związane z używaniem alkoholu. Okazuje się, że w przypadku przyjmujących semaglutyd prawdopodobieństwo uzyskania takiej diagnozy było o połowę mniejsze.

 „Jest to wskazówka, że leki te mogą być korzystne zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zaburzeń związanych z używaniem alkoholu” – powiedział prof. Rong Xu, główny autor badania.

Nie wiadomo jednak, w jaki sposób się to odbywa. Może też być tak, że osoba, która chce schudnąć, po prostu rzadziej sięga po alkohol.

„Niektórzy pacjenci zgłaszają, że mają mniejszą ochotę na picie alkoholu. Na przykład kiedyś wypijali kilka kieliszków wina, teraz wypijają pół kieliszka wina i nie myślą o wypiciu reszty ” – zauważa dr n. med. Ania Jastreboff, lekarka pracująca na Uniwersytecie Yale.

Dziewczyna na siłowni, odpoczywa po treningu

Ozempic i Wegovy pomocne w walce z innymi uzależnieniami?

Podobne badania sugerują, że Ozempic i Wegovy mogą być obiecujące w walce z innymi zaburzeniami oraz uzależnieniami. Mają łagodzić m.in. problemy sercowo-naczyniowe, choroby Alzheimera i Parkinsona, a także być skuteczne w walce z depresją.

„W styczniu wykazaliśmy, że semaglutyd wiąże się ze zmniejszeniem myśli samobójczych, a w marcu, że jest również związany ze zmniejszeniem zarówno nowych diagnoz, jak i nawrotów zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich” – powiedział współautor badania Nathan Berger.

Stosowanie analogów GLP-1 nie jest pozbawione wad. Do najczęściej występujących skutków ubocznych należą objawy ze strony układu pokarmowego, tj. biegunka, ból brzucha i ciągłe uczucie mdłości. Najstarszy analog GLP-1 jest na rynku światowym od 10 lat, dlatego dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą skutki długotrwałego podawania tych leków. Na ten moment wydaje się, że ryzyko poważnych powikłań jest niewielkie, ale nie można tego stwierdzić ze 100 proc. pewnością.

Źródło: nypost.com, people.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?