Ostropest – czym jest i w jakim celu jest używany?
Ostropest jest rośliną, która należy do rodziny astrowatych (w Polsce jest jedynym przedstawicielem tego gatunku). Do jakich celów używa się ostropestu i jakie są jego właściwości?
Ostropest plamisty i wspomagania wątroby
Ostropest plamisty posiada właściwości, które świetnie wpływają na wątrobę. Wspomagają jej pracę oraz ją chronią. Wszystko przez to, że ostropest posiada takie substancje, jak sylimaryna oraz witaminy C i K. Dzięki nim, wątroba jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i działaniem wolnych rodników. Dlatego właśnie stosowanie ostropestu poleca się osobom, które regularnie zażywają lekarstwa, bo jak wiadomo, wpływają one na osłabienie wątroby.
Zastosowanie ostropestu plamistego
Ostropest plamisty zaleca się w przypadkach, takich jak:
- marskość wątroby,
- uszkodzenie komórek wątroby,
- przewlekłe choroby wątroby,
- wirusowe zapalenie wątroby,
- zwyrodnienie tłuszczowe wątroby,
- brak łaknienia,
- zaburzenie trawienia,
- krwawienie z nosa,
- wzdęcia,
- krwawienie z żylaków odbytu,
- krwawienie maciczne,
- krwawienie z jelita grubego.
Ostropest plamisty i jego działanie na urodę
Ostropestu można używać nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale również podczas dbania o urodę. Olej z ostropestu plamistego jest polecany wtedy, gdy skóra potrzebuje nawilżenia, ujędrnienia i ukojenia (idealnie sprawdza się podczas łagodzenia podrażnień). Nie należy zapomnieć o jego fantastycznym wpływie na włosy (jest stosowany chociażby w celu zahamowania ich wypadania).
Ostropest plamisty – w jakich formach występuje?
Ostropest plamisty najczęściej występuje w formie herbat (można je spożywać codziennie). Jest również dostępny w postaci całych lub zmielonych ziaren, które można z powodzeniem dodać do swoich posiłków, takich jak sałatki, jogurty czy kanapki. Jest również wspomniany wcześniej olej z ostropestu plamistego, jak i tabletki, w których skład wchodzi.
Ostropest plamisty i ochrona przed nowotworem
Badania wykazały, że ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu wątroby (hamuje podziały komórek nowotworowych, zmniejsza uszkodzenia organu oraz przyspiesza usuwanie substancji toksycznych).
Ostropest plamisty a skutki uboczne
Ostropest plamisty stosowany długotrwale i w odpowiednich dawkach nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Możliwe jest tylko i wyłącznie pojawianie się zaburzeń żołądkowo-jelitowych, które świadczą o łagodnym działaniu przeczyszczającym. Wszelkie inne niepożądane objawy należy skonsultować z lekarzem.
Ostropest plamisty i przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania ostropestu plamistego w celu leczenia ostrych zatruć, ponieważ w takich przypadkach trzeba wdrożyć inne leczenie. Nie powinny stosować go również dzieci poniżej 12. roku życia i kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji.
Polecamy
5 produktów dobrych dla wątroby. Idealne, żeby skomponować z nich wiosenne posiłki!
W truskawkach z Biedronki wykryto groźnego wirusa. Wywołuje zapalenie wątroby typu A
Olej z ostropestu – właściwości, przeciwwskazania, cena
Fosfolipidy skuteczne w leczeniu chorób wątroby i nie tylko. To lek czy suplement?
się ten artykuł?