Przejdź do treści

Napoje i leki, których nie powinno się łączyć oraz takie, które warto. Sprawdź, czy nie popełniasz błędu!

Napoje i leki, których nie powinno się łączyć oraz takie, które warto
Napoje i leki, których nie powinno się łączyć oraz takie, które warto Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

To, jakie leki łączymy ze sobą i czym je popijamy, wpływa na ich przyswajalność. Niektóre leki przyjmowane jednocześnie hamują bądź nasilają działanie. Sprawdź, czego lepiej nie przyjmować w parze, a co warto.

Kawa i herbata

Nigdy nie popijaj leków kawą lub herbatą, ponieważ zawarte w nich garbniki zmniejszają wchłanianie i osłabiają działanie niektórych minerałów. Co więcej, w przypadku probiotyków, ciepło z tych napojów może niszczyć żywe mikroorganizmy, czyli „dobre” kultury bakterii, sprawiając, że suplement w ogóle się nie wchłania. Kawa może modyfikować działanie wielu leków. Część z nich (np. fluorochinolony – chemioterapeutyki) w wyniku interakcji podnoszą stężenie kofeiny we krwi, co objawia się nerwowością i bezsennością.

Sok grejpfrutowy

Sok z grejpfrutów zawiera flawonoidy i furanokumaryny, które wchodzą w silne interakcje z wieloma lekami. Wspomniane związki są metabolizowane przez – znajdujące się w wątrobie i jelicie – izoenzymy cytochromu P450. Jeśli lek, który popijamy sokiem grejpfrutowym również jest metabolizowany przez te same izoenzymy, to następuje zablokowanie ich. Izoenzymy wówczas zajmują się metabolizmem składników soku, a nie przemianą leku. Wówczas stężenie leku we krwi wzrasta.

Udowodniono, że popijanie sokiem grejpfrutowym jednej dawki statyn (leków obniżających cholesterol), daje takie samo stężenie substancji leczniczej we krwi, co przyjmowanie 12 tabletek tego samego leku w duecie z wodą! Należy pamiętać, że podwyższone stężenie leku utrzymuje się przez długi okres czasu, co jest oczywiście toksyczne dla organizmu – może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych, a w skrajnych przypadkach do zatrucia. Podobne działanie do soku z grejpfrutów ma zielona herbata.

Woda

Leki najlepiej popijać czystą, przegotowaną wodą. Nie mineralną. Wyjątkiem są suplementy diety z żelazem, które zaleca się popijać sokiem pomarańczowym. Zawarta w soku witamina C zwiększa wchłanianie suplementu.

Suplementy diety w połączeniu z innymi lekami

Wiele ziół i suplementów nie zostało przetestowanych pod kątem interakcji z innymi ziołami, suplementami, lekami lub żywnością. Te, które są licencjonowane zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem, zostały ocenione, a szczegółowe informacje o możliwych interakcjach, dostarczane na opakowaniu.

Szczególną ostrożność należy zachować, przyjmując leki przeciwzakrzepowe (leki rozrzedzające krew tj. warfaryna lub aspiryna), środki uspokajające, leki przeciwdepresyjne, leki przepisywane na problemy z sercem, nadciśnieniem i epilepsją. Niektóre suplementy mogą wzmocnić działanie tych leków.

Środki przeciwbólowe i witamina C

Witamina C wzmacnia działanie środków przeciwbólowych takich jak paracetamol i aspiryna. Ponadto pomaga chronić wątrobę i nerki przed uszkodzeniem wywołanym paracetamolem a także przedłuża działanie leków przeciwbólowych.

Paracetamol i oset mleczny

Paracetamol obniża poziom substancji wątrobowej zwanej glutationem. Ekstrakty z ostropestu plamistego podnoszą poziom glutationu, chronią komórki wątroby przed toksynami i przed działaniem paracetamolu.

Leki na ciśnienie krwi i cynk

Inhibitory ACE stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi lub niewydolności serca mogą prowadzić do niedoborów cynku, szczególnie gdy są stosowane z lekami moczopędnymi. Brak cynku może prowadzić do osłabienia zmysłu smaku i obniżonej odporności.

Lawenda

Kortykosteroidy, wapń i witamina D

Osoby długotrwale przyjmujące doustne kortykosteroidy są narażone na zwiększone ryzyko osteoporozy. Zalecane jest przyjmowanie wapnia i witaminy D.

Antybiotyki i probiotyki

Poza zabijaniem szkodliwych bakterii antybiotyki mogą przy okazji niszczyć korzystne bakterie jelitowe. Może to wywoływać skutki niepożądane, jak biegunka czy rozwój zespołu jelita drażliwego. Przyjmowanie probiotyków pomaga uzupełnić te żywe kultury bakterii.

Antybiotyki i witamina K

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może hamować produkcję czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, a także zabijać bakterie probiotyczne, które produkują dla organizmu witaminę K. Warto zatem suplementować albo jeść więcej produktów bogatych w witaminę K.

Statyny i koenzym Q10

Statyny obniżają poziom cholesterolu poprzez hamowanie enzymu wątrobowego (reduktazy HMG-CoA). Enzym ten jest również potrzebny do wytworzenia koenzymu Q10 do produkcji energii w komórkach. Statyny mogą zmniejszać o połowę stężenie koenzymu Q10 w ciągu dwóch tygodni, co może wywołać bóle mięśni i osłabienie.

Środki antykoncepcyjne, witaminy z grupy B i magnez

Środki antykoncepcyjne zaburzają wchłanianie witamin z grupy B oraz magnezu. Dlatego jeśli przez dłuższy czas stosujemy antykoncepcję doustną, warto jeść nieco więcej czekolady i orzechów, pić kakao albo suplementować magnez.

Pamiętaj, że powyższe porady są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem, bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem.

Zobacz także

Czym popijasz leki?

Tylko wodą.
Czym popadnie. Herbatą, kawą, coca-colą, sokami...
Zobacz wyniki ankiety

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?