Przejdź do treści

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu produktów ekologicznych? Tłumaczy Paulina Górska

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu produktów ekologicznych? Tłumaczy Paulina Górska
Na co zwracać uwagę przy kupowaniu produktów ekologicznych? Tłumaczy Paulina Górska / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Idziesz do sklepu, widzisz szpinak i myślisz: na 100 proc. eko i bio, bardziej być nie może! Czy na pewno tak jest w każdym przypadku? I co jest najważniejsze przy kupowaniu ekologicznych produktów? Tłumaczy ekoaktywistka Paulina Górska.

Jakie produkty eko wybierać?

„Szpinak sprowadzony z Włoch, w plastikowym jednorazowym opakowaniu, 12,99 za 100 gramów. Czyli: z daleka, w nieekologicznym opakowaniu, drogo. I na te właśnie kwestie najczęściej zwracaliście uwagę, gdy zapytałam, dlaczego produktów eko nie kupujecie” – pisze na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska.

Przyznaje, że ona sama stara się kupować to, co jest ekologiczne, ale nie wszystkie wybierane przez nią produkty takie są. Jak dodaje, w szczególności do owoców i warzyw nie ma dostępu „od ręki”, musi po nie pojechać lub zamówić przez internet. Co jest u niej praktycznie zawsze eko?

Kasze, w tym dla dziecka, różne półprodukty niezbędne do gotowania, produkty odzwierzęce, jak nabiał, którego w moim domu jest niewiele. Staram się kupować zieleninę również eko – np. jarmuż w zimę. Cytryny bio to mus, warzywa jak papryka, ogórek często są bio, ale warzyw jemy dużo, kupujemy na bieżąco też w warzywniaku pod domem ze zwykłej uprawy” – pisze Górska.

Bez spiny jem rośliny kampania

Na co zwracać uwagę?

Paulina Górska podkreśla, że przy kupowaniu produktów ekologicznych szczególnie ważna jest certyfikacja. Dlaczego? Jeśli produkt jest certyfikowany, to znaczy, że gospodarstwo/uprawa musiały spełnić szereg wytycznych. Taką hodowlę warzyw czy zwierząt według niej warto wspierać.

„Zielony listek z dwunastoma gwiazdkami, który widzicie na opakowaniu (i na niego zwracajcie uwagę) oznacza, że ten proces jest kontrolowany” – tłumaczy.

Ekoaktywistka wyjaśnia też, że przede wszystkim w rolnictwie ekologicznym powstają płody rolne o wysokiej jakości biologicznej. Co powinnaś wiedzieć o tym typie rolnictwa?

  • podstawą nawożenia jest humus, nawozy organiczne, jak kompost i obornik;
  • stosuje się płodozmian – to rotacyjnie zmieniana uprawa na danym poletku, żeby chronić glebę przed wyjałowieniem;
  • zwierzęta hoduje się bez użycia antybiotyków, żywi się bio karmą, dba się o ich dobrostan.⠀
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Paulina Górska

Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 50 tys. osób. Specjalistka stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących, czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.

Więcej informacji na paulinagorska.com.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?