Na co zwracać uwagę przy kupowaniu produktów ekologicznych? Tłumaczy Paulina Górska
Idziesz do sklepu, widzisz szpinak i myślisz: na 100 proc. eko i bio, bardziej być nie może! Czy na pewno tak jest w każdym przypadku? I co jest najważniejsze przy kupowaniu ekologicznych produktów? Tłumaczy ekoaktywistka Paulina Górska.
Jakie produkty eko wybierać?
„Szpinak sprowadzony z Włoch, w plastikowym jednorazowym opakowaniu, 12,99 za 100 gramów. Czyli: z daleka, w nieekologicznym opakowaniu, drogo. I na te właśnie kwestie najczęściej zwracaliście uwagę, gdy zapytałam, dlaczego produktów eko nie kupujecie” – pisze na swoim profilu na Instagramie Paulina Górska.
Przyznaje, że ona sama stara się kupować to, co jest ekologiczne, ale nie wszystkie wybierane przez nią produkty takie są. Jak dodaje, w szczególności do owoców i warzyw nie ma dostępu „od ręki”, musi po nie pojechać lub zamówić przez internet. Co jest u niej praktycznie zawsze eko?
„Kasze, w tym dla dziecka, różne półprodukty niezbędne do gotowania, produkty odzwierzęce, jak nabiał, którego w moim domu jest niewiele. Staram się kupować zieleninę również eko – np. jarmuż w zimę. Cytryny bio to mus, warzywa jak papryka, ogórek często są bio, ale warzyw jemy dużo, kupujemy na bieżąco też w warzywniaku pod domem ze zwykłej uprawy” – pisze Górska.
Na co zwracać uwagę?
Paulina Górska podkreśla, że przy kupowaniu produktów ekologicznych szczególnie ważna jest certyfikacja. Dlaczego? Jeśli produkt jest certyfikowany, to znaczy, że gospodarstwo/uprawa musiały spełnić szereg wytycznych. Taką hodowlę warzyw czy zwierząt według niej warto wspierać.
„Zielony listek z dwunastoma gwiazdkami, który widzicie na opakowaniu (i na niego zwracajcie uwagę) oznacza, że ten proces jest kontrolowany” – tłumaczy.
Ekoaktywistka wyjaśnia też, że przede wszystkim w rolnictwie ekologicznym powstają płody rolne o wysokiej jakości biologicznej. Co powinnaś wiedzieć o tym typie rolnictwa?
- podstawą nawożenia jest humus, nawozy organiczne, jak kompost i obornik;
- stosuje się płodozmian – to rotacyjnie zmieniana uprawa na danym poletku, żeby chronić glebę przed wyjałowieniem;
- zwierzęta hoduje się bez użycia antybiotyków, żywi się bio karmą, dba się o ich dobrostan.⠀
Paulina Górska
Ekoaktywistka, edukatorka, autorka bloga o ekologii. Mowa o Paulinie Górskiej, której profil na Instagramie obserwuje obecnie niemal 50 tys. osób. Specjalistka stara się zachęcać innych do bycia less waste. Pisze o segregowaniu śmieci, oddawaniu niepotrzebnych ubrań dla potrzebujących, czy o wprowadzaniu ekologicznych tricków do swojego codziennego życia.
Więcej informacji na paulinagorska.com.
RozwińZobacz także
Paulina Górska: 4,5 biliona niedopałków rocznie trafia do ekosystemu – na ziemię w miastach, lasach, plażach
„Musi Pani podpisać formularz, w którym deklaruje, że jak Pani zachoruje od kranówki, to nie zostaniemy pozwani”. Jak to jest w końcu z tą kranówką?
5 kroków, które pomogą ci wejść na ścieżkę eko
Polecamy
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii E. coli w Wielkiej Brytanii. Źródłem zakażenia były liście sałaty w pakowanych kanapkach
Zucchiolo – nowe warzywo na polskim rynku. Wygląda jak dynia, ale tak nie smakuje
Chcesz stosować „naturalny” Ozempic? Te produkty jedz na końcu
się ten artykuł?