Kombucha – stwórz sobie własny probiotyk
Kwaśny, lekko gazowany, fermentowany napój zdobywa coraz więcej serc. Kombucha, bo o niej mowa, zawiera probiotyki, które działają podobnie jak kefir, dlatego warto ją pić. Produkt ten coraz częściej można dostać na sklepowych półkach. My jednak pokażemy wam, jak można zrobić go w domu.
Kombucha – napój, który podbija podniebienia
Kombucha prawdopodobnie pochodzi z Mandżurii (region w północno-wschodnich Chinach) i powstała około 200 p.n.e. Stamtąd napój rozprzestrzenił się na wschód do Japonii, głównie dzięki wysiłkom legendarnego koreańskiego lekarza o imieniu Kombu, któremu napój ten zawdzięcza swoją nazwę. Popularna w Japonii, Korei, Wietnamie, Chinach, północnej Rosji i w USA, obecnie zyskuje coraz więcej fanów w Europie.
W Polsce kombucha powoli wkracza na sklepowe półki. Dla tych, którzy darzą ten napój gorącym uczuciem, podpowiadamy, jak można go zrobić samemu w domu. Przepisów na niego jest wiele, dlatego można na tym polu ciekawie poeksperymentować, dopracowując własną recepturę, której smak będzie nam najbardziej odpowiadał.
Kombucha – czym jest
Kombucha to fermentowana herbata z cukrem, która powstaje dzięki SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast), którą nazywa się matką, grzybem herbacianym lub grzybem japońskim. SCOBY to tak naprawdę zbiór różnego rodzaju mikroorganizmów złożonych z bakterii i drożdży. Często te nazwy podaje się mylnie. Ważne jest, by robić to dobrze. Powstały produkt nazywamy kombuchą, SCOBY używa się do produkcji kombuchy.
SCOBY wyglądem można porównać do galaretkowatego, wodnego grzyba, meduzy czy gumowatego dysku o jasnopomarańczowej barwie. Bez niej nie dojdzie do powstania kombuchy, dlatego ważne, by zaopatrzyć się w nią, jeśli chcemy sami wyprodukować napój. Można ją zakupić poprzez strony internetowe lub poszukać na forach miłośników kombuchy, na których z pewnością znajdzie się ktoś, kto się z nami nią podzieli. Istnieje także opcja uzyskania jej z już gotowej, niepasteryzowanej kombuchy, która wytworzy nam własną SCOBY (trzeba pamiętać, że bardzo często kombucha, którą można kupić w sklepie lub barze, jest już spasteryzowana).
Kombucha – na co zwrócić uwagę przy produkcji
Produkując kombuchę, ważne jest, aby wybrać organiczne i zdrowe liście herbaty. Liście mięty czy rumianku nam się tutaj nie przydadzą. Można wybrać np. herbatę białą, cejlońską, czerwoną, kukicha, pu-erh czy zieloną. Należy unikać tych bogatych w olejki eteryczne, ponieważ może to przeszkodzić w procesie fermentacji.
Ważne w trakcie produkcji:
– unikać metalowych pojemników (styczność z kwasem powoduje korozję);
– roztwór herbaciany musi mieć temperaturę ciała, by nie zabić mikroorganizmów w SCOBY;
– SCOBY powinno unosić się na powierzchni płynu;
– jeśli po dwóch dniach SCOBY dalej jest na dnie, oznacza to, że nie nadaje się do użytku;
– fermentacja powinna przebiegać w ciepłym miejscu, ale nie nasłonecznionym;
– najlepsze środowisko do fermentacji to temperatura od 21 C do 30 C;
– gdy jest ciepło, kombucha fermentuje do 7 dni, przy niższych temperaturach fermentacja trwa dłużej.
Kombucha – przepis
Składniki:
– 20 g herbaty liściastej
– 2 l wody filtrowanej
– 240 g cukru
– SCOBY
– 100 ml niepasteryzowanej kombuchy lub tej dostarczanej wraz ze SCOBY
– duży, szklany, porcelanowy lub ceramiczny słoik
– gaza
– gumka recepturka
Przygotowanie:
Herbatę zaparzyć w 200ml wody, zasłonić przykrywką i zostawić na 15 min.
Dodać cukier do rozpuszczenia. Napar przecedzić i rozcieńczyć niegazowaną, filtrowaną, schłodzoną wodą (ważne jest, aby woda była z małą zawartością chloru i nie była gorąca, ponieważ chlor, jak i wysoka temperatura zabiją mikroorganizmy SCOBY).
Do słoika wlać wcześniejszą kombuchę, aby zakwasić środowisko do fermentacji, dodać schłodzony napar i włożyć SCOBY.
Słoik zakryć gazą i przymocować gumką recepturką. Zostawić w zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej na 5-7 dni (w okresie zimowych na dłużej, ok 10 dni). Ważne, by nie przekroczyć tych terminów. Jeśli fermentacja będzie trwała w okresie letnim dłużej niż 8 dni, stężenie kwasów będzie zbyt wysokie i powstanie nam ocet spożywczy.
Po kilku dniach można poruszyć słoik, sprawdzając, czy bąbelki nadal się unoszą. Jeśli nie, oznacza to, że nasz napój jest gotowy. Wtedy należy go przecedzić, wlać do butelek (z niemetalową nakrętką) i wstawić do lodówki. SCOBY wraz z roztworem włożyć do naczynia i przetrzymywać w lodówce lub użyć do produkcji kolejnej kombuchy.
Picie kombuchy warto rozpocząć od małych ilości, gdyż jak każdy probiotyk, może różnie zadziałać na nasz organizm. Warto na początek wypić np. dwie łyżki napoju i z dnia na dzień zwiększać jego dawkę.
Polecamy
Przegląd saturatorów do wody i napojów gazowanych – które wybrać?
Herbatka dla niemowląt pilnie wycofana. „Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu ołowiu”
Lidia Bawolska: „Gotowanie jest czynnością trochę intymną. Przygotowując jedzenie, chcę poświęcić moje serce”. Autorka Pieprzyć z fantazją o swojej „Kuchni pełnej warzyw”
Jajko w koszulce, czyli efektowny przysmak na talerzu. Jak je zrobić?
się ten artykuł?