Przejdź do treści

Kazeina – czym jest, gdzie występuje, nietolerancja

Tekst o kazeinie, jej właściwościach i nietolerancji. Na zdjęciu: Osoba trzymająca butelkę z białkiem - HelloZdrowie
Kazeina - czym jest, gdzie występuje, nietolerancja Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mleko jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Jest zdrowe,  zawiera białka serwatkowe i duże ilości wapnia. Niektórzy nie mogą jednak go pić, ponieważ cierpią na dolegliwości trawienne. Może to być alergia na kazeinę. Jak rozpoznać uczulenie na kazeinę? Gdzie występuje kazeina? Co to jest kazeina micelarna i jak ją stosować? Dlaczego sportowcy sięgają po kazeinę?

Kazeina – co to jest?

Kazeina to jeden z najważniejszych składników mleka. Stanowi ona aż 80 proc. wszystkich protein mlecznych. Jest złożona z dużych cząsteczek białka. Kazeina dzięki enzymowi o nazwie podpuszczka wytrąca się w procesie trawienia. Ilość tego enzymu w organizmie jest powiązania z tym, ile wartości odżywczych z mleka jesteś w stanie przyjąć. Tylko osoby młode mogą przetrawić wszystkie wartości odżywcze z mleka. Wraz z wiekiem ilość enzymu podpuszczkowego w organizmie spada.

W jakich produktach spożywczych występuje kazeina?

Kazeina jest obecna nie tylko w mleku, ale również w jego przetworach. Jest nie tylko w mleku krowim, ale też w innych dostępnych mlekach zwierzęcych. Spotkasz ją między innymi w kefirze, maślance, żółtym serze, czy twarogu. Kazeina jest obecna również w odżywkach białkowych, stosowanych przez sportowców.

Co to jest kazeina micelarna?

Kazeina może występować w różnych postaciach. Najczystszą z nich, która składa się prawie w całości z białka serwatkowego, jest to kazeina micelarna. Laktoza występuje w niej w bardzo małych ilościach. Gdy zamierzasz przyjmować kazeinę, ponieważ uprawiasz zawodowo sport, wybierz preparat, który ma w sobie przede wszystkim ten rodzaj białka.

dieta

Kazeina micelarna – odpowiednia dla sportowców

Sportowcy chętnie sięgają po kazeinę, ponieważ ma ona silne właściwości  antykataboliczne. Oznacza to, że kazeina pomaga zahamować rozpad tkanki mięśniowej.

Kazeina wyróżnia się również tym, że ma wysoki poziom wchłaniania aminokwasów, które są odpowiedzialne za szybkie budowanie masy mięśniowej.

Kazeina zmniejsza apetyt i jednocześnie organizm długo ją trawi. Duże ilości wapnia w tym białku mleka wzmacniają kości i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej.

Kazeina a odchudzanie

Kazeina często jest prezentowana nie tylko jako odżywka białkowa dla sportowców, ale również jako preparat o właściwościach odchudzających. Kazeina gwarantuje uczucie sytości przez wiele godzin. Dowodem na to jest eksperyment naukowy przeprowadzony w 2009 roku przez badaczy z Maastricht.

Osoby biorące udział w badaniu przez 12 tygodni przyjmowały białko serwatkowe lub kazeinę. 48 uczestników badania podzielono na dwie grupy. Oba te białka dały bardzo podobne efekty. Uczestnicy badania tracili na wadze i odczuwali uczucie sytości przez wiele godzin po ich spożyciu.  Dlatego kazeina jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy czekają cię długie przerwy między posiłkami i nie chcesz w tym czasie nic jeść.

Przyjmowanie kazeiny przez uczestników tego eksperymentu wiązało się również z przyspieszeniem metabolizmu. Wynika ono stąd, że białko to  jest o wiele bardziej ciężkostrawne niż tłuszcze i węglowodany. Dlatego kazeinę najlepiej jest przyjmować tuż przed snem. W ten sposób w nocy spalisz więcej kalorii i jednocześnie unikniesz niepotrzebnego podjadania.

Jak stosować kazeinę?

Kazeina będzie odpowiednim wyborem dla osób, które intensywnie trenują i ich celem jest redukcja masy ciała oraz zwiększenie masy mięśniowej.

Bezpieczna dobowa dawka kazeiny to od 0,8 do 2,2 g na 1 kg masy ciała. Jej ilość zależy od częstotliwości treningów oraz od ogólnej kondycji zdrowotnej.

Kazeiny nie powinno się przyjmować tuż po treningu. Najlepsze efekty daje zażywanie jej na noc. Wtedy w czasie snu ta substancja dobrze się wchłonie. W ten sposób zapobiega się również rozpadowi tkanki mięśniowej w czasie snu.

Nie radzimy przyjmowania kazeiny, bez wcześniejsze konsultacji z doświadczonym trenerem albo dietetykiem. Tylko on może ci wyznaczyć bezpieczne dla ciebie ilości kazeiny.

Biały talerz, osoba trzyma w dłoniach widelec i nóż

Uczulenie na kazeinę – dlaczego się pojawia?

Nawet osoby, które dbają o siebie i regularnie uprawiają sport, mogą być narażone na uczulenie na kazeinę. Poniżej wyjaśnimy, skąd się bierze alergia na kazeinę i jakie są jej najczęstsze objawy.

Kazeina jest niejednorodnym białkiem i składa się z aż 20 frakcji. Najważniejsze typy tego białka to alfa (s1 i s2), beta, kappa i gamma. Najsilniejszym alergenem jest kazeina typu alfa s1. Stanowi ona 40 proc. masy białka mleka krowiego.

Alergia na kazeinę występuje, kiedy twój układ immunologiczny uzna, że białko jest szkodliwe i niewłaściwie wytwarza przeciwciała.  Kazeina jest białkiem termostabilnym. Nawet gotowanie jej nie sprawi, że przestanie mieć właściwości alergizujące. Dlatego, jeżeli cierpisz na alergię na kazeinę, to nie będziesz tego składnika tolerować w żadnej formie.

Stosowanie kazeiny – przeciwwskazania

Bez względu na to, czy masz uczulenie, czy nie, to przy pewnych chorobach powinieneś unikać kazeiny. Możemy do nich zaliczyć między innymi: reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę Hashimoto i cukrzycę. Wszystkie te choroby mają podłoże autoimmunologiczne, a przyjmowanie produktów mlecznych, w jeszcze w większym stopniu, zupełnie niepotrzebnie, pobudza organizm do działania.

Nietolerancja kazeiny – jakie są objawy?

Alergia na kazeinę najczęściej kojarzy się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jednak wiąże się ona również z innymi symptomami. Mogą to być:

  • pokrzywka,
  • swędzenie skóry,
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),
  • kaszel, kichanie, katar,
  • stany zapalne gardła,
  • zaburzenia pracy układu moczowego,
  • zapalenie spojówek,
  • bóle mięśni i stawów,
  • zaburzenia snu,
  • migrenowe bóle głowy.

Podsumowując, stosowanie kazeiny ma bardzo korzystny wpływ na efekty treningowe, może również wspomagać proces odchudzania. Jednak przyjmowanie kazeiny bez konsultacji z dietetykiem lub trenerem w najgorszym razie może się skończyć wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego. Przed zastosowaniem kazeiny warto jest sprawdzić, czy nie masz na nią uczulenia. Gdy zobaczysz u siebie pierwsze objawy alergii na kazeinę, jak najszybciej powinieneś ją odstawić.

 

Źródła:

  1. http://www.alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_1/aai_volume-20_issue-1_article-1215.pdf
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19153580/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?