Kawa zbożowa w ciąży i przy karmieniu piersią
W wielu naszych domach kawę zbożową piło się już w dzieciństwie. Była uważana za napój zdrowy i potrzebny młodym organizmom. Jak jest teraz? Czy nadal warto sięgać po kawę zbożową inkę, czy może jest rakotwórcza? Czy ma w sobie kofeinę? Czy można ją pić w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią?
- Kawa, a karmienie piersią – czy jest dozwolona?
- Jak kofeina dostaje się do organizmu dziecka?
- Ile kofeiny może przyjąć noworodek?
- Zdanie Amerykańskiej Akademii Pediatrii
- Czy w ciąży można pić kawę?
- Kawa zbożowa w ciąży – czy możesz po nią sięgnąć?
- Czy kawa zbożowa jest zdrowa?
- Czy kawa Inka jest rakotwórcza?
Kawa, a karmienie piersią – czy jest dozwolona?
Chociaż świadomość przyszłych matek w ostatnich latach jest większa i starają się one przestrzegać zdrowej diety, to jednak nadal pojawiają się nowe fakty. O ile przyszłe mamy w większości przypadków bardzo uważają na wszelkie alergeny w diecie, takie jak na przykład gluten, laktoza, to kawa i herbata są uznawane za napoje całkowicie bezpieczne dla maleństwa. Ile jest w tym prawdy? W końcu kawę lub herbatę zazwyczaj pijesz o poranku właśnie po to, aby się pobudzić i nabrać energii. Czy jest to naprawdę zdrowe rozwiązanie dla twojego malucha?
Jak kofeina dostaje się do organizmu dziecka?
Najbardziej niebezpiecznym składnikiem, który znajduje się w kawie, jest oczywiście psychoaktywna kofeina. W okresie ciąży ta substancja aktywna bez żadnego problemu przenika przez łożysko do płodu i do płynu owodniowego. Natomiast po porodzie kofeina przenika do mleka kobiecego.
Ze względu na niewielką ilość enzymów wątrobowych w organizmie noworodków, a w szczególności wcześniaków, czas uwalniania kofeiny wydłuża się do 100 godzin. Przez tyle czasu kofeina utrzymuje się w organizmie malutkiego dziecka. Dla porównania osoba dorosła nie odczuwa wpływu kofeiny już po czterech godzinach od wypicia filiżanki kawy. To ogromna różnica. Jednak warto tutaj podkreślić, że tak długi okres metabolizowania kofeiny odnosi się tylko do noworodków. Dzieci w wieku od 6 do 9 miesięcy są już w stanie w pełni przetworzyć tę substancję aktywną.
Ile kofeiny może przyjąć noworodek?
Ilość kofeiny w mleku kobiecym waha się od 0,003 do 0,43 mg/100 ml mleka. Warto tutaj podkreślić, że maksymalna bezpieczna dawka kofeiny dla niemowląt to 3 mg/kg masy ciała. Stąd nasuwa się pytanie, czy karmienie piersią i picie kawy są bezpieczne dla malucha? Zdania są bardzo podzielone. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności bezpieczne spożycie kofeiny przez kobiety karmiące piersią to maksymalnie 200 mg dziennie. W praktyce oznacza to, że dziecko przyjmuje wtedy 0,3 mg/kg masy ciała kofeiny.
Zdanie Amerykańskiej Akademii Pediatrii
Inne zdanie na ten temat mają eksperci Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Uważają oni, że kobieta karmiąca może spożywać znacznie większe ilości kofeiny. Określili, że bezpieczna dawka dla noworodka to do 300 mg dziennie. Jednak dla zdrowia własnego dziecka lepiej jest nie przekraczać tej dawki. Nie ma obecnie jeszcze żadnych wiarygodnych badań, które mówiłyby o wpływie większych ilości kofeiny na malutkie dzieci. Dzisiaj wiemy tylko tyle, że kofeina może powodować u małych dzieci rozdrażnienie, uczucie niepokoju i zaburzenia snu. Może też negatywnie wpływać na szybkość bicia serca. To znaczy przyspieszać jego rytm.
Czy w ciąży można pić kawę?
Tak, ale musisz wtedy trzymać się pewnych określonych zasad. Dozwolone jest wypicie nie więcej niż dwóch słabych filiżanek kawy w ciągu dnia. Ilość kofeiny nie może przekroczyć 200 mg. Wystrzegaj się picia espresso, kawy po turecku, czy rozpuszczalnej. Są one zwyczajnie za mocne dla malucha. Najlepszym wyborem będzie kawa przygotowana ze zmielonych ziaren i parzona w ekspresie ciśnieniowym. Nie zapomnij dodać do niej mleka roślinnego lub napoju roślinnego. W ten sposób ochronisz swój żołądek.
Kawa zbożowa w ciąży – czy możesz po nią sięgnąć?
Kawa zbożowa jest dobrym rozwiązaniem dla tych kobiet, które nie chcą rezygnować z porannego picia tego czarnego naparu, a jednocześnie boją się o zdrowie swojego maleństwa. Kawa zbożowa z pewnością będzie dobrym zamiennikiem tej tradycyjnej. Kawa zbożowa Inka przygotowywana jest z prażonego i mielonego żyta, jęczmienia, korzenia cykorii i buraka cukrowego. Swoim smakiem bardzo przypomina zwykłą kawę.
Czy kawa zbożowa jest zdrowa?
Na pewno znajdują się w niej bardzo duże ilości błonnika. Dlatego jest polecana kobietom w okresie karmienia piersią i w ciąży, ponieważ skutecznie zapobiega zaparciom. W dodatku w kawie zbożowej Ince znajduje się magnez, fosfor, żelazo, witaminy z grupy B, potas, cynk i selen.
Czy kawa Inka jest rakotwórcza?
Takie głosy również można znaleźć w sieci. Ile jest w nich prawdy? Kawa zbożowa Inka może wykazywać takie działanie, jeżeli jest spożywana regularnie i w dużych ilościach. Wynika to stąd, że znajduje się w niej akryloamid. Jest to substancja, która już w 1994 roku została uznana za potencjalnie rakotwórczą. Dodatkowo stwierdzono jego działanie neurotoksyczne i genotoksyczne. Jest on szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Powinny one ograniczyć spożywanie kawy zbożowej i tradycyjnej kawy również, ponieważ zmniejsza ona wchłanianie żelaza. Jest ono bardzo istotne dla prawidłowego rozwoju płodu.
Bibliografia:
- Gielecińska, H. Mojska, K. Świderska, Kawa zbożowa jako źródło akryloamidu w diecie, Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Probl Hig Epidemiol 2017, 98(3): 290-295.
- Wierzejska R., Kawa i zielona herbata, a karmienie piersią, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Dieta na zdrowe stawy – co jeść i suplementować, by cieszyć się ich sprawnością
Dieta dla dziecka. Co powinno znaleźć się w diecie maluchów?
się ten artykuł?