Kawa pomaga w trawieniu i w walce z jego zaburzeniami?
Badań dotyczących wpływu kawy na nasze zdrowie jest bardzo dużo. Dotyczą związku picia kawy z układem krążenia, z funkcjonowaniem systemu neurologicznego lub oddziaływania na stan naszej skóry. Tym razem przypatrzymy się reakcjom układu trawiennego po spożyciu kawy.
Za podstawę, posłuży nam raport opublikowany przez Institute for Scientific Information on Coffee, autorstwa prof. Carla La Vecchia, pt.: „Kawa i jej wpływ na trawienie”.
Co nowego o kawie?
Raport jest przeglądem badań nad wpływem kawy na trawienie. Wnioski płynące z testów, wskazują na bezpośrednie zmniejszenie ryzyka wystąpienia kamieni żółciowych czy zapalenia trzustki u osób, które nie odmawiają sobie małej czarnej. Dodatkowo w raporcie ujęto inne pozytywne efekty, jakie spożycie kawy może mieć na proces trawienia, w tym m. in.: wspieranie mikroflory jelitowej i zwiększenie aktywności perystaltyki jelit.
Kawa na problemy trawienne i nie tylko
Autor raportu, prof. Carlo La Vecchia, mówi: „Dane wskazują na pozytywne zależności w stosunku do powszechnych dolegliwości trawiennych takich jak zaparcia, a także potencjalne zmniejszenie ryzyka poważniejszych chorób, w tym niealkoholowego stłuszczenia wątroby, kamicy żółciowej i zapalenia trzustki”.
Kamień, Kawa, Nie-Nożyce
Kamica żółciowa, w tym występowanie kamieni żółciowych, dotyka około 10-15 proc. populacji. Polega ona na nagromadzeniu się w pęcherzyku lub/i w drogach żółciowym złogów żółci, które potocznie nazywamy kamieniami, ze względu na ich stan skupienia. Nie jest jeszcze znany dokładny proces, w jaki sposób kawa może zapobiegać gromadzeniu się żółci w naszych drogach żółciowych. Jednak w badaniach, które brały pod uwagę udział osób pijących kawę bezkofeinową, nie wykazano takich zależności.
Kawa a refluks i zgaga
Słyszałaś głosy o tym, że kawa może wywoływać zgagę? Jest to raczej niesłuszne oskarżenie. Niektórzy dodatkowo obwiniają kawę o refluks żołądkowo-przełykowy. Zgaga jest łagodną postacią refluksu, którego doświadcza znaczna część ludzi. Refluks żołądkowo-przełykowy jest natomiast przewlekłą i ciężką chorobą, która dotyka nawet co piątą osobę. Objawy to m.in.: częste zgagi, regurgitacja – czyli niekontrolowane cofanie się treści żołądka, trudności z przełykaniem, a także wszelkie stany zapalne przełyku, powstałe w wyniku podrażnień. Przeważająca cześć danych zawartych w raporcie temu przeczy i nie znajduje związku między piciem kawy, a wystąpieniem tych jednostek chorobowych.
Mała czarna i mikroflora
Krzywdzące są argumenty przeciwko kawie, które mówią o wypłukiwaniu przez nią cennych mikroelementów. Co ciekawe, według raportu kawa jest odpowiedzialna za namnażanie się tzw. dobrych baterii jelitowych z rodziny Bifidobakterii. Są to bakterie wzmacniające barierę ochronną oraz zwalczające patogeny w jelitach. Za ten dobroczynny wpływ na mikroflorę jelit najprawdopodobniej odpowiada błonnik i polifenole, znajdujące się w kawie.
Pamiętajmy, podobnie jak w przypadku każdego składnika naszej diety, także w przypadku picia kawy ważny jest umiar. Dlatego przypominamy jeszcze za Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), że umiarkowane spożycie kawy można zdefiniować jako 3-5 filiżanek dziennie. I może warto przy takich dawkach „małej czarnej” pozostać.
Źródło: Eurekalert, The Institute for Scientific Information on Coffee (ISIC), EFSA
Polecamy
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Inspektorzy skontrolowali dostępne w sklepach kawy i herbaty. W składzie wykryli cement, pióra i plastik
Kawa w ciąży. Jaka ilość jest bezpieczna?
Kofeinę łatwo przedawkować. Naukowczyni obliczyła, ile filiżanek kawy to dawka śmiertelna
się ten artykuł?