Jakie zioła na trzustkę warto wybierać? Oto najlepsza mieszanka
Trzustka pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Wydziela sok trzustkowy oraz produkuje hormony za pośrednictwem wysp Langerhansa – przede wszystkim insulinę i glukagon. Jak zadbać o jej zdrowie przy pomocy fitoterapii? Jakie zioła na trzustkę stosować?
Po jakie zioła na zapalenie trzustki sięgnąć?
Wiele z ziół na chorą trzustkę stosowanych obecnie w suplementach diety i wyrobach medycznych znanych jest w medycynie ludowej od stuleci. Dzięki rozwojowi metod diagnostycznych naukowcy coraz częściej są w stanie „zajrzeć w głąb” tkanki roślinnej i odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego dany składnik działa wspierając funkcjonowanie określonego organu. Jakie zioła na zapalenie trzustki stosuje się najczęściej?
Pokrzywa zwyczajna
Pospolita roślina, pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica L.), jest źródłem wielu związków o działaniu prozdrowotnym. W jej składzie znajdują się m.in.:
- karotenoidy (karoten, ksantofil);
- garbniki (taniny);
- flawonoidy (m.in. kwercetyna, rutyna, glikozydy);
- sitosterole;
- kwasy tłuszczowe (linolowy, linolenowy).
Badania prowadzone in vivo potwierdziły, że ekstrakty z pokrzywy pozytywnie wpływają na liczbę wysepek trzustkowych oraz parametry histologiczne, a także biorą udział w naprawie tkanki trzustkowej. Wodny ekstrakt z Urtica dioica L. wpływa również na inhibicję enzymu alfa amylazy trzustkowej. Efekt ten wykorzystuje się do walki z cukrzycą.
Ekstrakt z nadziemnych części pokrzywy jest też sprawdzonym ziołem wspomagającym przerost prostaty oraz nowotworu tego gruczołu, a także hamuje proliferację komórek raka piersi.
Glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jaskółcze ziele (łac. Chelidonium majus L.) zawiera wiele składników biologicznie czynnych. Przede wszystkim można zaliczyć do nich alkaloidy, flawonoidy, fenolokwasy wraz z estrami oraz karoteinoidy. W mniejszym stężeniu roślina zawiera kwasy organiczne, cholinę, aminy biogenne, saponiny, żywice, garbniki i triterpeny.
Związki zawarte w glistniku działają żółciopędnie, pobudzają wydzielanie soku trzustkowego. Skutecznie obniżają poziom cukru we krwi i zwiększają wrażliwość na insulinę, pomagając w leczeniu cukrzycy. Glistnik wykazuje też działanie rozkurczowe i bakteriobójcze.
Sprawdzone zioła na raka trzustki – ostropest plamisty
Ziołem o bardzo szerokim zastosowaniu jest też ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) będący źródłem sylimaryny. Długotrwałe przyjmowanie preparatów zawierających ten kompleks związków pochodzenia roślinnego wykazuje właściwości hepatochronne polegające na przyspieszeniu regeneracji tkanek wątroby i jej ochronie przed czynnikami toksycznymi. Związki zawarte w ostropeście działają antyoksydacyjnie i stymulująco na układ immunologiczny poprzez zwiększanie liczby limfocytów T i interleukin oraz obniżanie poziomu immunoglobulin.
Przeciwnowotworowe właściwości ostropestu plamistego potwierdzono w kontekście guzów wielu różnych narządów, w tym prostaty, pęcherza, jajników, płuc i piersi, a także trzustki, nerek i wątroby. Ziele działa przeciwzapalnie oraz przeciwdrobnoustrojowo.
Jakie zioła pić na trzustkę przy stłuszczeniu lub stanie zapalnym?
Regenerację otłuszczonej trzustki wspiera również wiele innych ziół. Warto sięgnąć po:
- mniszek lekarski,
- babkę lancetowatą,
- tymianek,
- bylicę piołun,
- czarnuszkę.
Efektywnie regulują one lipidogram, działają przeciwzapalnie, pobudzają pracę organu oraz wspomagają trawienie białek.
Poszczególne rośliny mogą być przyjmowane pod różną postacią, np. naparów do picia, jak w przypadku babki lancetowatej czy mielonego suszu z ostropestu, który można dodać np. do deserów lub jogurtów.
Czy zioła na trzustkę są bezpieczne?
Należy pamiętać, aby zioła na trzustkę stosować według wytycznych producenta, a w razie wątpliwości – po konsultacji z lekarzem. Nie należy przekraczać zalecanych dawek ani częstotliwości spożycia składników roślinnych. W nadmiarze – tak jak w przypadku piołunu – mogą one okazać się toksyczne. Należy także skonsultować ze specjalistą bezpieczeństwo stosowania danego składnika w ciąży oraz okresie karmienia piersią.
Bibliografia:
- Jakubczyk K. i in.; Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne; Pom J Life Sci 2015, 61, 2, 191–198;
- Kędzia B. i in.; Skład chemiczny i zawartość substancji biologicznie aktywnych w Chelidonium majus L.; Postępy Fitoterapii 3/2013;
- Nurzyńska-Wierdak R.; Ostropest plamisty (Silybum marianum [L .] Gaertn.) – fitochemia i efekty terapeutyczne; Annales Horticulturae December 2018.
Polecamy
Naturalne afrodyzjaki dla mężczyzn, czyli zioła na potencję
Zdrowe przyprawy – oto 7 roślin i ziół, które powinnaś mieć na półce
Herbatka dla niemowląt pilnie wycofana. „Przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu ołowiu”
Zioła na menopauzę, które łagodzą uderzenia gorąca i nocne poty
się ten artykuł?