Przejdź do treści

Jaka jest najlepsza dieta dla serca? Ukazał się coroczny raport U.S. News o najlepszych i najgorszych popularnych dietach

Sałatka na talerzu
Jaka jest najlepsza dieta dla serca? Ukazał się coroczny raport U.S. News o najlepszych i najgorszych popularnych dietach/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W przypadku diety dla serca ranking uległ zmianie! W tym roku pierwsze miejsce (ex aequo) zajęły: dieta DASH, dieta dr Ornisha i dieta śródziemnomorska!” – pisze Michał Czapla, doktor nauk o zdrowiu i dietetyk. W swoim wpisie wyjaśnia, na co zwrócić uwagę, decydując się na jedną z popularnych diet.

Raport o najlepszych dietach

W czasie pandemii zdaliśmy sobie sprawę, że najważniejsze, o co powinniśmy się troszczyć, to nasze zdrowie. Nie zadbamy o nie jednak bez odpowiedniej diety. A polecanych można liczyć bez końca. Co roku jednak ukazuje się raport U.S. News o najlepszych i najgorszych popularnych dietach. Wspomina o nich w swoim najnowszym wpisie doktor Michał Czapla, wymieniając te, dzięki którym w szczególności zadbamy o nasze serce. Które diety stanęły na podium?

W przypadku diety dla serca ranking uległ zmianie! W tym roku pierwsze miejsce (ex aequo) zajęły: dieta DASH, dieta dr Ornisha i dieta śródziemnomorska! – wymienia Czapla i dodaje – na czwartym miejscu znalazły się diety: wegańska, fleksitariańska i TLC.

Hanna Stolińska

Diety dla zdrowia serca

Czym wyróżniają się wymienione diety? Ekspert opisał każdą z nich. Dzięki nim nasze serce będzie bić jak dzwon.

  1. Dieta dr Ornisha opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego, które obfitują w węglowodany złożone i błonnik pokarmowy. Ale to nie tylko dieta, a całe spektrum: dieta, aktywność fizyczna, zarządzanie stresem i relacjami międzyludzkimi. W przypadku żywności dr Ornish dokonał podziału na 5 grup – od produktów najzdrowszych do tych, z których należy zrezygnować. Osobiście bardzo podoba mi się ten model żywienia.
  2. Dieta śródziemnomorska – królowa diet – oparta jest na wzorcu odżywiania ludzi żyjących na wybrzeżu Morza Śródziemnego – plan ten nie określa konkretnych ilości żadnej grupy pokarmowej. Podstawą diety są: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i oleje roślinne. Ryby i owoce morza spożywane są co najmniej 2 razy w tygodniu. Drób i nabiał jest zalecony z umiarem, a słodycze i inne mięsa można spożywać okazjonalnie. Plan ten ma własną piramidę żywieniową.
  3. Dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) obejmuje żywność o niskiej zawartości tłuszczu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Znajduje się w niej dużo owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Białko jest dostarczane przez niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, drób i orzechy. Czerwone mięso, słodycze i słodkie napoje są ograniczone

– opisuje specjalista.

Michał Czapla – kim jest?

Doktor nauk o zdrowiu, dietetyk od serca, ratownik medyczny i nauczyciel akademicki – tak o sobie mówi dr Michał Czapla. Ekspert, oprócz przyjmowania pacjentów i prowadzenia wykładów, znajduje także czas na aktywność w mediach społecznościowych. Jego profil na Instagramie obserwuje obecnie prawie 4 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: