Przejdź do treści

Jak schudnąć zdrowo? Prosta recepta na trudne pytanie!

Jak schudnąć zdrowo? Prosta recepta na trudne pytania!
Jak schudnąć zdrowo? Prosta recepta na trudne pytania!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Otyłość i nadwaga to problem, z którym boryka się wiele osób. Mogą być wynikiem siedzącego trybu życia, złej diety, ale i chorób, którym towarzyszą. Marząc o pięknej, szczupłej sylwetce zadajemy sobie pytanie – jak to zrobić? Jak schudnąć? Ale jeszcze ważniejszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest „jak schudnąć zdrowo?” tak aby nie narazić się na kłopoty ze zdrowiem i efekt jo-jo.

Jak schudnąć – zaczynamy od głowy

Od dietetyków często możemy usłyszeć, że proces odchudzania zaczynamy od głowy. Chodzi tutaj o zmianę naszego myślenia. Nie możemy chcieć schudnąć, bo tak nakazuje ogólna moda. Chcemy schudnąć, bo chcemy się czuć lepiej zarówno psychicznie jak i fizycznie. Robimy to dla siebie, a nie dla kogoś.

Poza tym nie można zapomnieć, że chodzi tutaj również o względy zdrowotne. Osoby z nadwagą i otyłością są bardziej narażone na poważne konsekwencje zdrowotne, które wiążą się nawet z ryzykiem śmierci takie jak cukrzyca, miażdżyca, choroby serca i wiele innych.

Jak schudnąć, czyli dieta cud

Zanim wybierzemy dla siebie odpowiednią dietę, warto sobie uświadomić fakt, że nie ma czegoś takiego jak “dieta cud”. Nie da zrzucić się pięciu kilogramów w dwa dni. Żadna zdrowa dieta nie zagwarantuje nam dobrych efektów, jeżeli będzie katorżnicza. Niech chudnięcie nie równa się zniszczeniu organizmu. Nawet bardzo popularna wśród modelek głodówka nie zaprowadzi nas do niczego dobrego (zagwarantuje nam jednak efekt jo-jo), a ułożenie diety powinno odbywać się w porozumieniu z dietetykiem i uwzględnieniem naszego cyklu dnia, schorzeń i możliwości.

Jak schudnąć – dobra dieta

Zwykle dieta nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Pot wylewany na siłowni i wieczne odmawianie sobie przyjemności. Nie na słowie dieta powinniśmy się skupiać, a na zdrowym stylu życia z dodatkiem aktywności fizycznej i zbilansowaną dietą, których połączenie pozwoli nam schudnąć i odzyskać dobre samopoczucie.

Przed opracowaniem przez dietetyka diety ważne będzie poznanie naszego zapotrzebowania kalorycznego. W sieci znaleźć można odpowiednie kalkulatory, które pomogą nam policzyć całkowitą przemianę materii na dzień – CPM jednak najbezpieczniej zawsze skonsultować to ze specjalistą, który skroi dietę specjalnie na naszą miarę i dokona precyzyjnych obliczeń. 

Jeżeli znamy już swoje CPM, to wystarczy odjąć od niego część kalorii (niech to nie będzie drastyczna ilość!) i możemy rozpocząć zdrowe odżywianie oraz obserwować z czasem spadek wagi.

Opracowując swoją indywidualną dietę, musimy wziąć pod uwagę makroskładniki, czyli węglowodany, tłuszcze i białka. Węglowodany powinny stanowić ok.50-60% energii. W diecie powinniśmy uwzględnić produkty pełnoziarniste, takie jak ciemny chleb, kasze, makarony oraz warzywa i owoce. 

Tłuszcz to 35% potrzebnej nam energii. Warto wyposażyć się w oliwę z oliwek, masło i oleje tłoczone na zimno. Niech będą to tłuszcze naprawdę dobrej jakości. Nie zapominajmy jednak, że wędliny, mięso i drób również mogą znaleźć się w naszej diecie dostarczając żelazo i odpowiednią ilość białka na dzień – 0,9 kg. 

Warto zwrócić uwagę również na takie produkty jak chude ryby i chudy nabiał. Dzięki temu nasze menu będzie o wiele bogatsze. Zrezygnujemy całkowicie z barwionych soków, gazowanych napojów na rzecz zwykłej wody mineralnej i herbat ziołowych. 

Chcąc stracić zbędne kilogramy i zmienić swoje życie na lepsze powinniśmy także zrezygnować z używek takich jak kawa czy papierosy. Całkowicie zrezygnuj także z fastfoodów i żywności wysoko przetworzonej. Staraj się jeść 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia o ustalonych porach, dzięki czemu nasz organizm będzie lepiej trawił, a nasz metabolizm wejdzie w swój ustalony rytm. Ostatni posiłek powinien być spożywany do 2 godzin przed snem.

Jak schudnąć, czyli zdrowe zasady odchudzania

Świadomość dotycząca zdrowego odżywiania i stylu życia rośnie z roku na rok. Zjawisko cieszy, a dzięki temu katorżnicze i restrykcyjne diety odchodzą w zapomnienie. Coraz częściej stosuje się diety, które opracowane są według zasad zdrowego odżywiania licząc, że na efekt być może będzie trzeba odrobinę dłużej poczekać jednak utrzyma się on zdecydowanie dłużej niż szybki i gwałtowny spadek wagi.

Dużą popularnością wśród osób chcących się odchudzać cieszy się dieta śródziemnomorska, dieta DASH, South Beach czy Kliniki Mayo.

Coraz częściej Polacy decydują się na dietę TLC. Jej cel to obniżenie cholesterolu we krwi. Niech odchudzanie nie będzie dla nas drogą przez mękę. Unikajmy więc takich diet, jak:

  • diety typu „ugryź i wypluj”,
  • dieta monoskładnikowa,
  • dieta Atkinsa,
  • dieta kopenhaska,
  • dieta militarna,
  • dieta Dukana.
  • posty przerywane.

Jak schudnąć? Wystarczy poznać zasady zdrowego odżywiania i przestać w kuchni chodzić na łatwiznę odgrzewając gotowe posiłki lub jedząc fast foody na mieście. Kolejnym ważnym czynnikiem to wprowadzenie ruchu do naszego życia – więcej ruchu to więcej radości z życia, a przy okazji poprawa metabolizmu i niższa waga.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: