Jak przechowywać zieleninę? Ekoncentryczka ma dla wszystkich kilka rad
Warzywa i owoce są, tuż po pieczywie, najczęściej wyrzucanym jedzeniem. Na szczęście (w większości przypadków!) mrożenie pozwala ograniczyć marnowanie wielu produktów spożywczych. Jak to robić z głową? Pisze o tym Daria Rogowska na swoim profilu „Ekocentryczka” na Instagramie.
Jak przechowywać zieleninę?
„Sałata, natka pietruszki, szpinak, jarmuż, świeże zioła i inne delikatne zielone liście szybko więdną w lodówce. Jak sobie z tym poradzić? Jest na to prosty sposób, a nawet kilka. Warto poświęcić chwilę, żeby zapewnić zielonym liściom świeżość na dłużej” – pisze Daria Rogowska w swoim poście.
„Ekocentryczka” dodaje, że zawsze ogląda liście, a jeśli jakieś są zwiędnięte – odrzuca je.
„Odrywam liście od łodyżek (można wycisnąć z nich sok/dorzucić przy gotowaniu bulionu), w sałacie często oddzielam liście, żeby mieć pewność, że nie na w środku zanieczyszczeń. Zielone liście przekładam do torebki sylikonowej, może być też woreczek strunowy. Sylikonowe torebki bardzo polubiłam i wypróbowałam kilka marek.
Dobrze chronią żywność, a zielenina zachowuje w nich świeżość nawet do 10 dni, jarmuż testowałam przez dwa tygodnie i był ok. To był eksperyment, bo zazwyczaj nie kupuję więcej, niż zjadam w ciągu tygodnia. Sylikon chroni też liście przed przymrożeniem. Torebki można myć w zmywarce, są trwałe i posłużą nam wiele lat” – wyjaśnia blogerka.
Inne sposoby przechowywania
„Jeśli nie chcesz kupować torebek, równie dobrze sprawdzi się szklany czy plastikowy pojemnik. Umieszczany w nim zieleninę, owiniętą w ręcznik papierowy. Ważne, żeby nie ściskać liści zbyt mocno, zaczną wtedy oddawać sok. Ręczniki pochłaniają nadmiar wilgoci i chronią przed więdnięciem. Przechowywanie w szczelnie zamkniętym pojemniku czy torebce znacznie spowalnia proces starzenia” – dodaje Daria Rogowska.
Ekocentryczka – kim jest?
Pod nazwą „Ekoncetryczka” kryje się Daria Rogowska, blogerka.
„Tutaj podstawą są zdrowe, kolorowe wegańskie posiłki, naturalna pielęgnacja i życie bez zbędnej chemii” – pisze o swoim świecie ekspertka.
Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 47 tys. osób!
RozwińPolecamy
Na skórkach cytrusów są toksyczne substancje. Chemiczka: ludzie nie powinni ich jeść
Wygląda jak brokuł, w smaku jest dziką krzyżówką trzech warzyw. Bimi dostępne już w polskich sklepach
Glukozowa Królowa o popularnym napoju: „Nie ma pozytywnych skutków picia tego soku”
Przebadali pomidory z popularnych w Polsce dyskontów. „Mamy do czynienia z 'powracaniem’ w żywności pestycydów wycofanych z UE” – grzmią eksperci
się ten artykuł?